– Co z polską i zagraniczną poezją? Co z rolą poety-myśliciela we współczesnym świecie? – wokół tych zagadnień toczyło się spotkanie promocyjne 18. Almanachu Prowincjonalnego, święta wszystkich miłośników poezji i sztuk pokrewnych.
– Poezja nie jest ważniejsza od życia, ale gdyby nie było poezji, życie utraciłoby sens – mówił na spotkaniu Vladimír Křivánek, poeta, historyk literatury, krytyk literacki, którego poezja znalazła się w najnowszym wydaniu Almanachu. Żartował, że bycie poetą w wieku 20 lat jest całkiem normalnie, 30 – nie całkiem, 50 – dziwaczne, 60 – no cóż, wtedy już wiadomo, że poetą pozostanie się do śmierci.
Na zdj. (od lewej) Marek Rapnicki oraz ks. Jerzy Szymik w czasie spotkania promocyjnego 18. Almanachu Prowincjonalnego.
Choć trudno wyróżnić bardziej ciekawe wątki "wieczoru, dla którego warto żyć", to gdyby ktoś zdecydował się na ten krok, z pewnością musiałby wspomnieć również o rozmowie z tłumaczem z języka czeskiego na polski Andrzejem Babuchowskim, który przybliżył raciborzanom wyjątkowe dzieło Miloša Doležala traktujące o "cudzie w Czyhoszczy" i ks. Toufarze "czeskim Popiełuszce". Cudzie, który dla Státní bezpečnost (czechosłowacki odpowiednik polskiego Urzędu Bezpieczeństwa i późniejszej Służby Bezpieczeństwa) stał się pretekstem do rozpoczęcia brutalnej i bezpardonowej walki z kościołem, religią i religijnością w Czechosłowacji.
– Jak żyć księże profesorze? – spytał kolejnego gościa, ks. Jerzego Szymika, Marek Rapnicki. – Nie da się żyć bez jednej wartości, bez Boga – odpowiedział duchowny, podkreślając jednocześnie, że jest to podstawowe przesłanie nauki papieża Benedykta XVI oraz papieża Franciszka. – To jest też moja podstawowa radość, że jestem księdzem i mogę temu służyć, że nie jestem akwizytorem lipnej sprawy; to jest coś za czym stoi mądrość większa niż ja – dodał ks. Jerzy Szymik. Jako iluzję określił myślenie o swoim życiu jako o paśmie zwycięstw, gdyż… zmierzamy do śmierci. Jeśli życie ma być wygraną, to tylko na gruncie porażki.
Spotkanie promocyjne 18. Almanachu Prowincjonalnego odbyło się 16 listopada 2013 roku w sali kameralnej Raciborskiego Centrum Kultury.
18. Almanach Prowincjonalny został zrealizowany w ramach dofinansowanego przez Euroregion Silesia oraz ze środków budżetu państwa "Przekraczamy granice" projektu "4x Czarno na Białym w literaturze i obrazach.
/Wojciech Żołneczko/
——————————————————————————————————————–
Polecamy również:
Śpiewali i grali ku pamięci Prof. Aleksandra Orłowskiego
W Domu Kultury Strzecha odbył się koncert wieńczący projekt "Cisi i wielcy – Prof. Aleksander Orłowski" (zdjęcia). Na scenie można było zobaczyć kilkudziesięciu artystów, którzy oddali hołd temu wspaniałemu muzykowi.
Dobra frekwencja w Przemku. Raciborzanie wolą kino ambitne?
Telewizja i internet oferują niemalże nieograniczony dostęp do najnowszych światowych i polskich superprodukcji filmowych. Trudniej jest z dostępem do filmów ambitnych i niszowych. Twórcy cyklu Kino Wartości trafili w dziesiątkę.
Ideologia GENDER – wyzwolenie czy zagrożenie rodziny?
Gender (ang. płeć), to od kilku lat nowa ideologia, która powoli wkracza do Polski. Jak twierdzą jej twórcy, jest to odrzucenie wszelkich form dyskryminacji płci, co prowadzi też do zaniku tradycyjnego, sprawdzonego modelu rodziny.
——————————————————————————————————————–
Podziel się informacją lub napisz własny artykuł na forum.
Dodaj Temat na:
forum.raciborz.com.pl
——————————————————————————————————————-