Cztery godziny dobrego bluesa mieliśmy okazję usłyszeć w Radlinie. Śliczne wokalistki zamieniły koncert "smutnej muzyki" w ucztę nie tylko dla ucha.. [Fotogalerie>>]
Dwunasta edycja bluesowej imprezy Oblicza Bluesa zostały zainicjowane przez harmonijkarza Jacka Szułę oraz gitarzystę Piotra Czulaka. Przez wiele lat na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Radlinie występowało wielu znanych wykonawców, w tym m.in. Dżem, Krzak, Nocna Zmiana Bluesa, Seven B., Śląska Grupa Bluesowa.
Dyrektor MOKu Tomasz Miler z zadowoleniem przywitał licznie przybyłych fanów na XII Oblicza Bluesa, które odbyły się 16.11.2013) oraz zapowiedział cztery bluesowe zespoły; Crosswalk, Juicy Band, Los Agentos, Tortilla. Przedstawił też na scenie Jacka Szułę, muzyka z Radlina, który dziś gościnnie zagrał z zespołem Juicy Band.
Mimo smutnego na ogół bluesa, tegoroczna impreza miała nieco odmienny charakter. A to za sprawą wokalistek. W każdym zespole mieliśmy okazję podziwiać nie tylko piękny śpiew ale i wdzięk wokalistek, co przypadło do gustu zapewne zwłaszcza męskiej części widowni…
Crosswalk – grupa, w której skład wchodzą przyjaciele z dzieciństwa. od 2012 roku rozpoczęli wspólny projekt. Po kilku miesiącach ćwiczeń, dziś mają za sobą kilka premierowych koncertów oraz udany występ na Rybnik Blues Festival. W repertuarze ciekawe aranżacje znanych coverów oraz własne utwory Moniki Gliwy i Kuby Blokesza.
Skład stanowią: Monika Gliwa (wokal, gitara), Kuba Blokesz (gitara basowa, wokal), Adam Keler (gitara, wokal), Marek Glenc (gitara), Romek Gliwa (perkusja).
Juicy Band – zespół pochodzący ze śląska, powstał na przełomie 2009 – 2010 roku z inicjatywy Jacka Zająca i Michała Nita. Pełny i aktualny skład ukształtował się w kwietniu 2010 r. w który skład wchodzą: Anna Pawlus (wokal), Michał Nit (gitary), jacek Zając (hammond, piano), Jacek Szuła – gościnnie (harmonijka ustna), Przemysław Laszczyk bas),
Artur Pustelnik (perkusja).
Bardzo żywa i energiczna muzyka zespołu to zagajnik takich gatunków muzycznych jak blues, funk czy soul. Ciepłe brzmienie gitar i soczysty Hammond przenoszą słuchacza w spontaniczny zaułek skrajnego szaleństwa, tworząc jednocześnie solidny fundament, na którym twardo stoi charyzmatyczny głos Anny Pawlus. Zespół gra własne kompozycje jak i standardy w klimatach blues, funky, soul – czytamy na stronie sjc.pl.
Zespół zadebiutował na PRZEWORSK BLUES FESTIWAL 19 czerwca 2010r. Mimo tego, iż grupa działa dopiero trzeci rok, Juicy Band wziął udział w wielu znaczących festiwalach bluesowych: RAWA BLUES, BLUES NAD BOBREM, PRZEWORSK BLUES FESTIWAL, IV FESTIWAL IM. PAWŁA BERGERA W KALISZU, BLUES ALIVE 2010, WOMEN BLUES FESTIWAL 2010, BLUES ALIVE.
Na koncerty, które trwały ponad cztery godziny, wybrało się blisko dwieście osób. W przerwach oblegana była kawiarenka, w holu można było częstować się piwkiem – jak przystało na prawdziwą bluesową imprezę. Wśród podziwiających muzykę pięknych wokalistek nie zabrakło przedstawiciela urzędu. Dyrektor Miler serdecznie przywitał nieco spóźnionego wiceburmistrza Zbigniewa Podleśnego (na zdj.) podkreślając, iż urząd miasta bardzo wspiera wydarzenia kulturalne organizowane przez MOK.
Los Agentos – mariaż bluesa, world music, fake jazzu, punk rocka i szczypty ambientu. Pod nazwą LOS AGENTOS kryje się grupa muzyków kierowana przez lidera projektu Roberta”Los Agentos” Lenerta – kompozytora i autora tekstów większości utworów zawartych na płycie.
Skład zespołu: Bożena Mazur (wokal), Andrzej Serafin (pianino, instrumenty perkusyjne), Stanisław Grela (gitara), Robert Lenert (harmonijka, wokal), Wojtek Kołek (saksofon).
A na koniec uczty – Tortilla.
Niezwykła barwa głosu wokalistki zespołu i żywiołowy koncert – to najkrótsza charakterystyka sobotniego koncertu.
Tortilla – toruński zespół znany z dokonań bluesowych, reprezentujący, jako jedna z nielicznych grup w Polsce autentycznego bluesa elektrycznego. Zespół czerpie z bluesowych korzeni, jednak wyraźnie przełamuje narzuconą w tym nurcie konwencję, podążając własną niebanalną drogą. Efektem tego jest unikalny i rozpoznawalny styl, który cechuje szacunek do tradycji czarnoskórych wykonawców, rock'n'rollowa energia typowa dla białych muzyków oraz jazzowy puls.
Zespół występował na najważniejszych krajowych festiwalach bluesowych oraz koncertach w całej Polsce. Wielokrotnie gościł również w Holandii, Francji, Niemcach, na Słowacji, Węgrzech, Litwie, Ukrainie, Białorusi. Jest laureatem festiwalu Rawa Blues.
Na koncie zespołu są wspólne koncerty z takimi gwiazdami bluesa jak: Johnny Winter, Carey Bell, Big Joe Turner, Mick Taylor, Mud Morganfield, Carlos Johnson, Charlie Musselwhite, Guitar Crusher czy Stan Webb's Chicken Shack. Zespół ma na swoim koncie cztery płyty.
Skład zespołu: Marta Ciosek (śpiew) Maurycy Męczekalski (gitara), Tomek Przymorski (gitara basowa), Wojtek Szachnowski (perkusja), Dawid Wydra (harmonijka ustna, trąbka).
Ireneusz Burek
W Radlinie się da, a w Raciborzu byłoby na takim wydarzeniu 10 osób.
Na pewno fakt, że impreza jest juz po raz dwunasty to przybyli pewnie stali bywalcy, jednak faktem tez jest to, że w Raciborzu nawet na cykliczne dobre imprezy prztychodzi mało widzów. Np. Wiatraki? W tym roku chyba mniejsza frekwencja – to jeden zz lepszych przykładów dobrej imprezy – tylko, ze nie RCK
ale ładne dziewuchy na zdjęciach.