W sobotę zakończyła się wizytacja kanoniczna w parafii św. Mikołaja. Osobiście przeprowadził ją ordynariusz diecezji opolskiej ks. bp. Andrzej Czaja. Poprzednio odwiedził również inne parafie dekanatu Racibórz.
Wizytacja zaczęła się kilka dni wcześniej, kiedy do parafii przybyli z Kurii Biskupiej specjaliści z różnych dziedzin. Sprawdzali księgi i dokumentację parafii , stan techniczny świątyni i jej wyposażenia, plebanii,miejsce sprawowania Eucharystii, otoczenie Kościoła, stan cmentarzy i innych obiektów należących do parafii. Z tego powstał protokół wizytacyjny dla ks. biskupa.
Natomiast ks. bp. Andrzej Czaja przybył do kościoła św. Mikołaja w piątek wieczorem, witany kwiatami przy wejściu do świątyni. Przy ołtarzu wysłuchał sprawozdania z dokonań oraz zamierzeń gospodarczych i duszpasterskich w ciągu ostatnich 6 lat od poprzedniej wizytacji w tej parafii. Przyznał , że kościół ten nie jest mu obcy, ponieważ tu przed laty odbywał praktykę diakonalną, kiedy proboszczem był jeszcze ks. Reinhold Porwol.
Podczas sprawowanej Eucharystii ks. biskup wygłosił z ambony Słowo Boże. Między innymi apelował do wierny aby podtrzymywać wiarę w Boga Trój jedynego, przekazywać ją oraz uczyć swoje dzieci a także wnuki, pomóc bliskim i znajomym którzy w życiu się pogubili wrócić do Boga i Kościoła. Wymaga to od nas nieustannego pogłębiana wiedzy religijnej. „To Wasza świątynia. Nie pozwólcie aby kiedyś pozostała pusta.” – powiedział ks. bp. Andrzej Czaja. Pod koniec Mszy św. w imieniu wspólnoty parafialnej podziękowali mu członkowie rady duszpasterskiej i wręczyli na pamiątkę akwarelę Kościoła św. Mikołaja. Oprawę Eucharystii przygotowała schola parafialna pod kier. Iwony Chojeckiej.
Zaraz po Mszy św. ks. Biskup spotkał się z młodzieżą klas gimnazjalnych, przygotowujących się do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania. Widać było dobrą frekwencję i duże zainteresowanie. W sobotę rano Arcypasterz diecezji Odprawił Mszę św. oraz wygłosił homilię dla chorych i seniorów, udzielając im również Błogosławieństwa Lurdzkiego.
Odbył też spotkania z grupami parafialnymi: Żywego Różańca, ministrantami i lektorami, „Mariankami”, Siostrami Elżbietankami – posługującymi w parafii oraz Parafialną Radą Duszpasterską. Interesował się różnymi problemami i dokonaniami w parafii która zamieszkiwana jest przez ok. 6 tyś osób nas terenie dzielnic Stara Wieś, Proszowiec, Miedonia i częściowo Nowe Zagrody. Nawiązał się ciekawy i potrzebny dialog. Na tym spotkaniu mówiono o sprawach duszpasterskich ale także o problemach gospodarczych, szczególnie o wykupionym przed kilku laty budynku przedwojennego Domu Młodzieży Katolickiej (dawna Sprawność). Obiekt jest zabezpieczony poprzez nowe pokrycie dachu i rynny, jest otoczony płotem. Trwają przygotowania do opracowania projektu jego remontu i adaptacji do potrzeb Katolickiej Szkoły Podstawowej oraz gimnazjum dla całego rejonu raciborskiego.a być może również rejonu opawsko – ostrawskiego w ramach współpracy transgranicznej. Daleka jest jeszcze droga do pozyskania odpowiednich środków finansowych z różnych źródeł. – powiedział ks. biskup.
W podsumowaniu ks. Biskup ordynariusz zauważył duże zaangażowanie rady duszpasterskiej i wielu parafian w organizacji życia Kościoła i parafii. Na zakończenie wizytacji kanonicznej Arcypasterza dziecezji ks. bp. Andrzej Czaja przewodniczył Mszy św. dziękczynnej w kaplicy Diecezjalnego Domu Formacyjnego na terenie Raciborza – Miedoni.
Była to wizytacja w innym stylu niż dotychczas, na miarę nowej ewangelizacji. Z pewnością umocniła wielu parafian w wierze katolickiej i zbliżyła ich do Boga i kościoła lokalnego ale także pozwoliła w serdecznej atmosferze poznać wiernym swojego arcypasterza.
/K.N./
—————————————————-
zobacz także:
Święty Marcin odwiedził parafię Świętego Mikołaja
Kolejny raz w parafii św. Mikołaja 10 listopada odbyła się inscenizacja przejazdu rzymskiego legionisty Marcina i podzielenia się swoimi szatami z napotkanym, półnagim biedakiem, siedzącym na chodniku.
Okazało się , że ks. biskup to równy człowiek.Jak byłem jeszcze małym to biskupa baliśmy się. Był taki niedostępny dla nas dzieci.
Ludzie opamiętajcie się! Nie wystarczy chodzić do kościoła ale trzeba jeszcze wierzyć w Boga i pogłębiać swoją wiarę poprzez lekturę czasopism i książek religijnych, oglądanie wartościowych programów i filmów, słuchanie audycji religijnych.To dla wielu bardzo trudne. Ale trzeba oprócz modlitwy to czynić.
Dodałbym jeszcze dobre uczynki dla swoich bliźnich. Ale starowsioki dobrze wiedzą jak zarobić pieniądze, Praca na zachodzie, ładne domy i samochody , to gdzie tam z nimi porozmawiasz o pogłębianiu i zrozumieniu wiary, Na to nie ma ciągle czasu. Dobrze , że chociaż do kościoła chodzą.