Racibórz umacnia się na polskiej mapie eko-inwestycji

Racibórz od lat słynie z wdrażania ekologicznych rozwiązań. Jeszcze w latach 90 pojawiły się spełniające wyśrubowane normy eko-autobusy, potem nastąpił rozwój firm zajmujących się produkcją solarów…

Raciborski Urząd Miasta wydał decyzję środowiskową dla elektrowni słonecznej, która ma powstać w Raciborzu przy ul. Hulczyńskiej (Sudół). Tym samym Racibórz utwierdza swoją wysoką pozycję na eko-technologicznej mapie Polski. Moc elektrowni ma nie przekraczać 5 tys. kW.

- reklama -

Istalacja fotowoltaiczna zostanie rozlokowana na 6,8  ha. W tego typu urządzeniach energia elektryczna wytwarzana jest dzięki wykorzystaniu promieniowania słonecznego. Całość zostanie połączona z Krajowym Systemem Energetycznych. Okres eksploatacji elektrowni ma wynieść 25 lat. Na razie nie udało się jeszcze ustalić, kiedy ma ruszyć budowa elektrowni. Przedsięwzięcie musi uzyskać jeszcze decyzję o warunkach zabudowy oraz pozwolenie na budowę.

Niewielki Racibórz stanowi ewenement w skali kraju. Na nasze miasto przypada ok. 40% krajowej produkcji solarów. Coraz więcej montuje się ich również na dachach budynków, zarówno jednorodzinnych jak i wielkich bloków. Stosowanie tej przyjaznej dla środowiska praktyki ułatwia wsparcie, którego udzielają w tym zakresie Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz gmina Racibórz.

Pozycję Raciborza, czego na co dzień nie odczuwają mieszkańcy, potwierdza organizowana w kwietniu br. międzynarodowa konferencja poświęcona Odnawialnym Źródło Energii.

/żet/

 

"Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach". 

————————————————

 Zobacz również inne materiały o tematyce ekologicznej na:

 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here