30 lat świętował Chór Mieszany BRZEZIE

6

W kościele parafialnym w Brzeziu odbył się uroczysty koncert z okazji 30-lecia działalności chóru. Z udziałem gliwickiej orkiestry zaprezentowano repertuar wydanej na okoliczność jubileuszu płyty. [zdjęcia>>]

24 listopada Chór Mieszany BRZEZIE świętował 30-lecie swojej działalności. Jak wspomina obecna dyrygent Aleksandra Gamrot, chór zaczynał od wykonywania w okresie Wielkiego Tygodnia Pasji według św. Mateusza w kościele w Brzeziu. Pierwszym dyrygentem chóru był Nikodem Burek (zdjęcie poniżej).

- reklama -

 

 

 

 

 

 

Z czasem repertuar poszerzał się  o inne utwory sakralne, później ludowe, patriotyczne, pieśni Moniuszki czy pieśni do słów J.v. Eichendorffa. Dziś chór występuje nadal w parafialnym kościele podczas uroczystości i świąt ale również w wielu wydarzeniach o charakterze patriotycznym, w przeglądach – nie tylko w Raciborzu ale w wielu miastach Polski oraz za granicą. Obecnie chór jest uznanym zespołem, wielokrotnie nagradzanym i często zapraszanym na przeróżne uroczystości. W ubiegłym roku wystąpił w dość  nietypowej imprezie – koncercie charytatywnym Gwiazdka Serc, na której zaprezentował utwór w stylu gospel.  Obecnie chór posiada ogromny repertuar, zrzesza wielu członków, już nie tylko z Brzezia ale z okolicznych miejscowości.

 

 

 

 

"Motorem napędowym" chóru jest Aleksandra Gamrot (córka pierwszego dyrygenta Nikodema Burka), której towarzyszy cała rodzina; mąż Stanisław oraz trójka dzieci: Marta, Zuzanna i Jakub.

 

 

 

W wykonaniu Marty Gamrot usłyszeliśmy kilka solowych partii, które poruszyły słuchaczami. Młoda solistka, absolwentka PSM wykonała partie solowe w utworach Panis Angelicus, Ave Maria (wraz z Magdaleną Spytek – Stankiewicz),  Agnus Dei (wraz z Anną Fos, Ryszardem Orc i Jakubem Gamrot).

 

 

 

Chór wykonał utwory z repertuaru J.S. Bacha, J.Cacciniego, C.Francka, W.A. Mozarta, G.Dionizettiego, E.Morricone, A.Szewczyk. 

 

 

 

 

 

 

 

 

W jubileuszowym koncercie wzięła udział Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach pod dyrekcją Andrzeja Rosoła.

 

 

 

Solowe partie (w koncercie d-moll J.S Bacha) na skrzypcach wykonały Alicja Miruk – Mirska oraz Anna Bojczuk. Zaś na flecie solowe partie zagrał Igor Bojczuk (w utworach E.Morricone Obój Gabriela oraz II suita h-moll Polonez i Menuet J.S.Bacha)

 

 

 

 

Po koncercie życzeniom nie było końca. W długiej kolejce z kwiatami i ciepłymi słowami ustawili się samorządowcy i przyjaciele chóru m.in. Mirosław Lenk, Adam Hajduk, Henryk Siedlaczek, Zbigniew Ciszek, Piotr Libera, Piotr Klima, Marian Gawliczek Henryk Malon i inni.  Proboszcz parafii ks. Bogdan Rek odczytał również listy gratulacyjne  otrzymane od biskupa Wiktora Skworca i kardynała Stanisława Dziwisza.

W intencji członków chóru oraz ich rodzin została odprawiona uroczysta suma, podczas której modlono się również za nieżyjącego pierwszego dyrygenta oraz zmarłych chórzystów. Mszę oczywiście również uświetnił występ chóru – jubilata.

 

 

 

 

 

 

Z okazji jubileuszu została wydana płyta, na której znalazły się następujące utwory:

Ave Verum Corpus (1791) – W.A.Mozart
Dzięki Ci Ojcze (1711) – Jerzy Fryderyk Haendel
Kleszczmy rekoma wszyscy zgodliwie – Psalm XLVII (1580) M.Gomółka/ Jan Kochanowski
Adoramus Te – Giovanni Pierluigi da Palestrina (1525 – 1594)
Jesus bleibet meine Freude (1723) – J.S.Bach
Nieście Chwałę mocarze Panu mocniejszemu – Psalm XXIX (1580) – M.Gomółka/ Jan Kochanowski
Panis Angelicus (1872) – Cesar Franck
Ojcze Nasz (1819 – 1872) – Stanisław Moniuszko
Niech mnie unosi (1967) – na podstawie "Say a little prayer"
Zaufaj Panu (2002) – Adam Szewczyk
Agnus Dei z Mszy C-dur W.A. Mozart

W nagraniach wzięła udział  Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach pod dyrekcją Andrzeja Rosoła. Realizacja nagrania, mastering – Grzegorz Stec, realizacja techniczna – Raciborskie Media .

 

 

Ireneusz Burek

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

6 KOMENTARZE

 1. Byłem na wczorjszym koncercie i muszę powiedzieć, że było przepięknie. Takie rzeczy dzieją się niestety tylko w małych miejscowościach – to tam ludzie potrafią się naprawdę zjednoczyć.

 2. ja

  To była uczta duchowa. Byl to koncert przecudowny. Zycze chorowi dalszych sukcesow a dyrygentce siły i wytrwałosci.Dziekuje:)

 3. inez

  W Brzeziu zawsze parafianie ładnie śpiewali!

 4. Gratulacje i słowa uznania za czas, trud i pracę dla wszystkich chórzystów.Czapki z głów!!!

 5. magda

  Magda Gamrot jest niesamowicie utalentowana! Śpiewa tak, że łzy w oczach stają.

 6. :)

  chyba chodzi o Martę Gamrot, ale druga córka pani dyrygent też ładnie śpiewa i do tego gra na organach..

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here