Czy będzie jeszcze żywność dla najuboższych?

Rocznie w Polsce marnuje się 9 mln ton żywności. Aż 17,5% mieszkańców kraju żyje poniżej granicy ubóstwa cierpiąc głód. Obecnie ważą się losy programu pomocy żywnościowej, z którego korzystał również powiat raciborski.

Od 2004 roku powiat raciborski bierze udział w unijnym programie pomocy żywnościowej dla najuboższych PEAD. W bieżącym roku do 6 gmin trafiło 140 ton artykułów żywnościowych w asortymencie składającym się z 20 produktów dla ok. 1.650 osób. Wartość rynkowa tej żywności wynosi ponad 1 mln zł. Obecnie w Brukseli i Warszawie ważą się dalsze losy tego programu na 2014 rok.

Na początku w 2004 roku przy współpracy ze Śląskim Bankiem Żywności, beneficjentami były wszystkie gminy naszego powiatu. Po kilku latach wycofało się miasto Racibórz / ok. 1.300 odbiorców / oraz gmina Kuźnia Raciborska / ok. 300 osób/. OPS w Raciborzu 300 najuboższych osób z miasta,  przekazał  CARITASOWI który także jest udziałowcem programu PEAD ale  w mniejszym zakresie .Wydawano  wówczas żywność w stołówce przy ul. Różanej. W ostatnim czasie koncepcja ta upadła. Potrzebujący pomoc żywnościową w Raciborzu mają się zgłaszać do parafialnych kół CARITAS.

- reklama -

Obecnie ze Śląskim Bankiem Żywności współpracują gminy: Pietrowice Wlk., Krzanowice, Krzyżanowice, Kornowac, Nędza, Rudnik oraz  Stowarzyszenie "Tęcza" dla swoich ośrodków "ARKA  N" i "MAJA". Logistyką i organizacją w skali powiatu zajmuje się  od początku pracownik PCPR a na terenach gmin organizacje pozarządowe – OSP i stowarzyszenia przy ofiarnym wsparciu pracowników OPS.

Ostatnio na Konferencji Sląskiego Banku Żywności w Chorzowie prezes Jan Szczęśniewski poinformował, że w 2013 roku z puli programu PEAD wydano 40 tyś ton żywności dla organizacji w 47 miejscowościach. Na pierwsze półrocze 2014 roku, dzięki zapobiegliwości banku pozostało jeszcze 10 tys. ton. Szansę na skorzystanie z tej rezerwy mają także nasze gminy które już zgłosiły akces udziału w tym programie. Stowarzyszenie Banków Żywności w Polsce prowadzi obecnie negocjacje z dużymi producentami żywności i sieciami handlowymi w celu pozyskiwania artykułów spożywczych, krótko przed upływem okresu ich ważności do spożycia. Sprzyja temu ustawa z października 2013 roku o zwolnieniu w takich przypadkach od podatku VAT na te produkty.

Warto dodać, iż w Polsce rocznie marnuje się 9 mln ton żywności, poddanej utylizacji a także w wielu gospodarstwach domowych. Natomiast szacunkowo w naszym kraju 17,5% ludności żyje na skraju ubóstwa i potrzebuje przede wszystkim żywności. W trzecim kwartale 2014 roku, jak stwierdził prezes Śląskiego Banku Żywności, będą już dostępne  artykuły spożywcze z nowego funduszu unijnego.

 /K.N./
——————————————————————————————————————– 
Polecamy również:
 

Rada miasta zadecydowała: Szymborska godną patronką G1

11 głosami za przy 7 przeciw i 3 wstrzymujących się radni wybrali Wisławę Szymborską jako patronkę Gimnazjum przy ul. Kasprowicza. Nie obyło się bez dyskusji, w której o dziwo wspólnym głosem przemówili radni PO i PiS.

Zaśmiecony parking zmienił się w wizytówkę powiatu!

– Powierzchnia na parkingu jest tak równa, że można zrobić tam kort tenisowy – mówi nie kryjąc zadowolenia radny Malcharczyk. Zobacz jak zaśmiecony parking wygląda dzisiaj>>>

Radni nie mogą nachwalić się Zamku Piastowskiego

– Nie mamy za dużo rzeczy, którymi możemy się cieszyć i szczycić. Natomiast historią i zamkiem możemy – twierdzi radny N. Mika. W swej opinii nie jest osamotniony – nad Zamkiem i tym jak jest zarządzany rozpływają się niemal wszyscy radni.

——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————

- reklama -

6 KOMENTARZE

  1. Przestańcie bydlaki mieszać ludziom w głowach!!!!!! Głodni w Polsce nie są dlatego że bogatsi marnują ileś tam ton żywności, głodni są w Polsce bo miliardy złotych wydawane są w błoto,marnotrawione,kradzione przez złodziejskich polityków i tak można wymieniać długo.Nie róbcie mi wody z mózgu że głodni są dlatego że ja raz na jakiś czas przeliczę się i kupię serek za dużo i wyżucę kiedy minie przydatność do spożycia.Nie mieszajcie ludziom w głowach wy dranie i kłamcy!!!!!!!!!!

  2. Nie jestem wcale zaskoczony taką informacją, ponieważ dotychczas
    producenci żywności a także handlowcy, zamiast przed upływem terminu ważności towar rozdać ubogim to po terminie go utylizują.Oczywiście politycy nie znieśli podatku od darowizn i stąd wyrzucanie do utylizacji. A o marnowaniu żywności w wielu zamożnych domach i nie tylko mogą powiedzieć śmieciarze. Te dane wynikają z jakieś statystyki.
    Co do polityków to można powiedzieć ” Syty głodnego nie zrozumie”.

  3. Nie zrozumiałeś treści tego artykułu. To są fakty. Tak dzieje się również w innych krajach na zachodzie.Tłumaczy się to różnymi mechanizmami rządzącymi rynkiem żywności. Ale o wszystkim decydują politycy. Tu masz rację.

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj