J. Gorzelik: Miłe gesty nie powstrzymają degradacji Śląska

– Zaprosił Pan górników do Warszawy. To miłe. Barbórkę górnicza brać spędzi tam, gdzie od dziesięcioleci trafiają owoce jej pracy. Skutki eksploatacji węgla pozostaną niestety w regionie – pisze szef RAŚ do prezydenta.

List otwarty do prezydenta Bronisława Komorowskiego

Szanowny Panie Prezydencie,

- reklama -

na tegoroczną Barbórkę zaprosił Pan górników do Warszawy. To miły gest. Święto swej patronki górnicza brać będzie mogła spędzić tam, dokąd od dziesięcioleci trafiają owoce jej pracy. Skutki eksploatacji węgla pozostaną niestety w regionie.

Nie czas i miejsce, by przypominać rolę, jaką odegrało w Polsce górnośląskie i zagłębiowskie górnictwo węgla kamiennego. Jest ona Panu Prezydentowi z pewnością doskonale znana. Nie wątpię też w szczerość słów adresowanych przez Pana Prezydenta do górników. Jestem jednak przekonany, że Pańskie zaangażowanie w sprawy branży i regionu może i powinno wykraczać poza kurtuazyjne formuły. Zamiatane przez lata pod dywan problemy nabrzmiewają i pilnie domagają się uczciwego namysłu i energicznego działania.

Stoimy dziś w obliczu skutków wieloletniej, nierzadko rabunkowej eksploatacji surowców. Negatywne konsekwencje wydobycia węgla obciążały i nadal obciążają społeczność regionalną. Szacowany koszt odnowienia samych zasobów mieszkaniowych Bytomia stanowi wielokrotność rocznego budżetu tego miasta i obiecanej mu przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego kwoty około 100 milionów euro w latach 2014-2020. Postępująca dewastacja górniczych gmin obniża ich atrakcyjność w oczach zarówno potencjalnych inwestorów jak i mieszkańców. W efekcie autorzy raportów alarmują, że część miast regionu staje się „zbędna w sieci osadniczej”.

Przyczyna tego stanu rzeczy nie tkwi w górnictwie jako takim, bez którego trudno wyobrazić sobie Górny Śląsk w bliskiej przyszłości. Problemy górniczych gmin wynikają z nadmiernego obciążenia kosztami wydobycia przy niedostatecznej skali rekompensaty za spowodowane eksploatacją szkody. I nie jest to dopust Boży, ale efekt polityki władz centralnych.

Według obliczeń Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce na zmianie sposobu naliczania opłaty eksploatacyjnej od roku 2002 przed dziesięć lat samorządy straciły, wbrew zapewnieniom rządu, ponad miliard trzysta milionów złotych. To niewiele mniej niż roczny budżet województwa śląskiego. Jakby tego było mało, ostatnie decyzje dotyczące naliczania „janosikowego” – podjęte w celu ratowania finansów województwa mazowieckiego, czerpiącego przecież ogromne korzyści z koncentracji central dużych firm blisko politycznej władzy – pozbawią części wpływów szereg miast w województwie śląskim.

Panie Prezydencie, wzniosłe gesty, miłe zaproszenia, a nawet najpiękniejsze pomniki nie zastąpią działań koniecznych dla powstrzymania postępującej degradacji regionu. W obliczu obojętności rządu i parlamentu, może Pan stać się skutecznym adwokatem społeczności lokalnych, które przez dziesięciolecia ponad miarę ponosiły koszty modernizacji Polski i dziś patrzą w przyszłość z rosnącym niepokojem. To rola godna Prezydenta Rzeczypospolitej.

Z wyrazami szacunku,
Jerzy Gorzelik – przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska

 

publ. /ps/

 

 ——————————————-

 

zobacz także:

 

Jerzy Gorzelik rezygnuje. Zarzucają mu nieodpowiedzialność

Przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska Jerzy Gorzelik zrezygnował z funkcji członka Zarządu Województwa Śląskiego. Jako powód wskazuje m.in. próby tuszowania przez poprzednie władze błędów przy modernizacji Stadionu Śląskiego.

 

 

Poseł nie chce na starość pedałować by mieć prąd

Henrykowi Siedlaczkowi nie uśmiecha się wizja emerytury, na której zmuszony będzie wsiąść na rower by dzięki dynamu wytwarzać energię. A przewiduje, że czeka to miliony polskich emerytów, gdy UE całkowicie zakaże węgla.

 

- reklama -

11 KOMENTARZE

 1. Panie Gorzelik, a co byś Pan chciał zatem? Kopalnie do Warszawy albo za granicę poprzenosić? Skutki wydobywania węgla zostają na Śląsku, to prawda, ale miejsca pracy także!

 2. Gorzelik, RAŚ i cała ta chołota rewizjonistów, niech poproszą Merkel by Polski nie okradała – rękoma PO, może to Śląsk uratuje ! ! ! Bez tej niemieckiej UE, Polska lepiej by stała, Po co nam drogi? UE je potrzebuje, nie Polska. Dojtsche Bann w Polsce pracuje dla Niemieckiej kasy. Pendolino bije rekordy szybkości na magistrali węglowej, którą za Gierka wybudowano ! Wszyscy kradną !!! a Polakom pozostały tylko podatki !!!???

 3. hehehe, niektórzy to żyją jeszcze głęboko w komunie sądząc po komentarzu z 5.12.2013 o 11.42 ;D 😀 😀 UE nic nie daje i po co Polsce drogi – skądś Ty się urwał geniuszu!
  A ziewem to można skwitowac komentarze z godzin 10.12 i 11.42 hahahahaha ;p

 4. RAS pokazal swoje prawdziwe oblicze pokazal ze to sa niemcy ktorzy chca zeby slask nalezal do niemiec a ja jestem slazaczka i nie chce nalezec do ras i do niemiec bo pamieta niemiecka polityke germanizacyjna RAS to jest chytre niemieckie oszustwo!!!!

 5. Gorzelik użył argumentu degradacji Ślaska by dla siebie coś ugrać ale zapomina że w szeregach RAŚ są Niemcy, którzy za grube pieniądze z zachodu przywożą do Polski duże ilości odpadów trujących substancji, które właśnie Ślask trują; ludzie RAŚ będąc na stanowiskach w Ślaskich urzędach okradają budżet Samorządu zwalniając z podatku Niemieckie Markety (Zmieniając stale nazwy tego samego Niemca) – takie to towarzystwo w RAŚ chce ratować Ślask ! ! ! .

 6. No, widzę, że obrońcom polskości pozostało łganie i rozsiewanie kłamstwa, myśląc, że ktos jest tak głupi by uwierzyc w „osoby z RAŚ na stanowiskach, którzy zwalniają niemieckie firmy z podatków” czy w inne wypisywane tu bzdury ;D Daj jakieś konkrety, dowody, podaj sprawy sądowe. No i przede wszystkim KTO niby w organach wojewódzkich ma możliwośc takiego zwolnienia z podatków?
  I najlepiej wpisac se komentarz, że lepiej zostawic Marysię bo ma rację ;D To już szczyt manipulacji a’la PRL ;D To może Ty podaj konkrety skoro wiesz, że Marysia ma rację, no ale zaraz jeszcze ktoś napisze, żebym dał spokój Tobie, bo masz rację ;D

 7. To typowe dla Niemca, który nigdy nie napisze prawdy ! ! ! O substancjach toksycznych publikowano w TVP (kilka razy) a o procederze niemieckich marketów w UW nie pisałem – to twój wybieg. Polskości bronić nie potrzebuję, bo jestem u siebie a piszę dlatego byś przestał głosić, że w Polsce dla Niemca Słońce nie świeci ! ! !

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here