Gorzelik krytykuje Sąd Najwyższy: politycy przebrani w togi

– Gdybym był skory do wzruszeń, zapłakałbym. Nie nad Ślązakami, lecz nad Polską – komentuje negujące istnienie narodowości śląskiej orzeczenie Sądu Najwyższego przywódca RAŚ Jerzy Gorzelik.

Zdaniem lidera Ruchu Autonomii Śląska Jerzego Gorzelika orzeczenie Sądu Najwyższego o narodowości śląskiej jest zakrawa na absurd. – Sąd Najwyższy orzeczeniem w sprawie Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej wystawił Rzeczypospolitej fatalne świadectwo. Nawet jeśli przyjąć, że jego decyzja z zawartym w komunikacie osobliwym uzasadnieniem wynika nie z dyspozycyjności, lecz ze specyficznej dyspozycji umysłu, trudno oprzeć się wrażeniu, że w sędziowskie togi przebrali się publicyści i politycy – komentuje Jerzy Gorzelik i dodaje, że opinia sędziów w tej sprawie ma równą wartość, co pogląd Janusza Palikota na istnienie Boga (jerzygorzelik.natemat.pl).

Przypomnijmy, 5 grudnia Sąd Najwyższy i nakazał Sądowi Rejonowemu w Opolu rozpatrzeć wpisania do rejestru Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej. – Szanując przekonanie części Ślązaków o ich pewnej odrębności, wynikającej z kultury i regionalnej gwary, nie można jednak zaakceptować sugestii, iż tworzy się naród śląski, bądź już istnieje – w liczbie kilkuset tysięcy osób, którzy zadeklarowali taką przynależność w spisie powszechnym. Dążenie do uzyskania autonomii i poczucia pełnego władztwa osób „narodowości śląskiej” na terenie Śląska, należy ocenić jako dążenie do osłabienia jedności oraz integralności państwa polskiego, co jest sprzeczne z zasadą wynikającą z art. 3 Konstytucji  RP – stwierdzili sędziowie.

- reklama -

Co ciekawe, orzeczenie Sądu Najwyższego w pośredni sposób podważa również legalność istnienia Ruchu Autonomii Śląska ("Dążenie do uzyskania autonomii i poczucia pełnego władztwa osób „narodowości śląskiej” na terenie Śląska, należy ocenić jako dążenie do osłabienia jedności oraz integralności państwa polskiego, co jest sprzeczne z zasadą wynikającą z art. 3 Konstytucji  RP"). Stowarzyszenie Unum Principium i Błękitna Polska chcą w najbliższych dniach ponowić wniosek o delegalizację Ruchu Autonomii Śląska. Poprzedni, złożony w 2011 roku, został odrzucony przez Sąd Rejonowy w Gliwicach.

/Wojciech Żołneczko/
——————————————————————————————————————– 
Polecamy również:

Wojna o kołocz śląski: niemieccy piekarze oburzeni

Polscy piekarze ubiegli swoich niemieckich kolegów po fachu i jako pierwsi zarejestrowali w UE nazwę "Kołocz śląski". Można się nią posługiwać tylko w woj. opolskim i części woj. śląskiego. Niemieccy piekarze są oburzeni.

Apel o ochronę śląskiego dziedzictwa kulturowego

– Na naszych oczach w ruinę obracają się setki pałaców, kamienic, zabytków industrialnych chociaż wiele z nich przetrwało okres PRL – informuje Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej i zachęca do podpisania apelu.

J. Gorzelik: Miłe gesty nie powstrzymają degradacji Śląska

– Zaprosił Pan górników do Warszawy. To miłe. Barbórkę górnicza brać spędzi tam, gdzie od dziesięcioleci trafiają owoce jej pracy. Skutki eksploatacji węgla pozostaną niestety w regionie – pisze szef RAŚ do prezydenta.

——————————————————————————————————————– 
Czytaj również GazetaInformator.pl nr 151

Więcej wiadomości z regionu na portalu regionalnym GazetaInformator.pl 

——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

—————————————————————————————————————-

- reklama -

21 KOMENTARZE

 1. od kiedy rasie nie sa w koalce z PełO wszedzie o nich pełno, jak siedzieli przy korycie to było cichosza, w końcu żarli, teraz żarcia zabrakło i rozległo się wołanie… żenua

 2. To jest zacietrzewienie, nie Polaków, a „Śląskich Niemców” ??? „Chodzi o część Ślązaków”, którzy ubzdurali sobie specjalną reprezentację Śląska (RAŚ) i rzekome żądania ekstra praw dla wszystkich Ślązaków. Jak wiadomo, na Ślasku mieszkają Polacy – jako rdzenni Ślązacy i Polacy przesiedleni ze wschodu jak i z Centralnej Polski Operowanie sumaryczną liczbą „Niemieckich Ślazaków” rozproszonych na całym Górnym i Dolnym Ślasku, w tej liczbie w spisie znalazły się też Ślazacy-Polacy, zniesmaczeni gospodarką, wszystko to jest manipulacją Gorzelika, którego Ślazacy oceniają jednoznacznie – NEGATYWNIE ! ! ! Tak też ocenił to Sąd w świetle polskiego Prawa. Aktywność Gorzelika w sprawie przywilejów dla mniejszości Niemieckiej, szkodzi też samemu Stowarzyszeniu mniejszości Niemieckiej na Polskim Ślasku ! ! ! Im częściej i głośniej przejawia swoją aktywność Gorzelik tym częściej przywołuje z tragiczne wspomnienia z pamięci okropności ludobójstwa, szczególnie na wschodzie, w czasie ostatnie wojny światowej. Polacy pamiętają, że na Ślasku w czasie wojny Slązacy podonbie jak Polacy byli traktowani jak Żydzi – do zagłady ! ! ! Brak słów na pomysł Niemców na Ślasku, by nazywać siebie Ślazakami i to z rdzenną gwarą Ślaska ! ! ! Aktywność Gorzelika, również zakłóca naturalną integrację Polski w UE, którą w dużej mierze zakłócają sami Niemcy, swoją podstępną polityką gospodarczą wobec Polski. Wydaje mi się, znając Niemców, że na zaprzestaną sami swej kreciej roboty, dpouty nie napotkają na zdecydowany opór ze strony prawnych gospodarzy na Ślaskiej Ziemi ! ! !

 3. Gorzelik to zagorzały antypolak dążący do oderwania śląska od Polski.Dziwię sie że portal promuje tego pana który zdaje się jest z mniejszości niemieckiej i do polskości się nie przyznaje.

 4. Mniejszość niemiecka podzielona jest. Ta opolska nie dąży do autonomii Śląska. Katowicka (RAŚ) ma ciągotki do autonomii. Sąd dobrze orzekł. co by było gdyby tak każdy region Polski dążył do auronomii np, Mazurzy, Poznaniacy, Podkarpacie, Podlasie itd. ? Może księstwa im się marzą a RAŚ dworem królewskim ? 🙂 Wiadomo, że na Śląsku od zarania byłi Ślązacy pochodzenie niemieckiego i Ślązacy pochodzenia polskiego, takie były losu tego regionu. RAŚ nie może wypowiadać się za wszystkich Ślązaków tylko w imieniu swoich zwolenników. Ilu ich jest w skali wszystkich Ślązaków?

 5. W jakims zbiorze opowiadań mam gdzieś opowiadanie tego „osobnika”. Jak tylko znajdę, szkoda książki, ale wyrwę te strony. Zna ktoś adres Pana Pisarza? Chętnie odeślę mu pocztą jego „twórczość”, oczywiście pierwej podetrę nią dupę, bo tyle jest warta. Poza tym niech „etniczny ślązak” zwraca kasę, którą wydałem na dzieło z jego bełkotem. Twardoch. Wiesz co? Daruję sobie zwrotne „pierdol się”, boś smrodu spod napletka niemytego żula nie wart. A spróbuj jeszcze raz do Raciborza przyjechać…
  Zresztą, wypisuj co chcesz. Wyrok jest taki jaki jest. Ty se możesz co najwyżej

 6. Wow, chór frustratów się odezwał ;D WIdzę, że nieźle dupy Was bolą ;D To co powiedział Twardoch to jedno a jego twórczośc to drugie. Wartosc jego pisarstwa jest wysoko oceniana – zobaczcie w róznych konkursach – i jego ocena nie zmienia się chociażby nie wiadomo co powiedział, bo to nie ma w tym wypadku nic do rzeczy 😉
  NIestety wśród poniższych komentarzy próżno szukac merytorycznej dyskusji z Gorzelikiem – jest jedynie stek bzdur, urojeń i inwektyw co niezbyt pochlebnie świadczy o autorach czy też jednym autorze pod różnymi nazwami 😉 No, ale cóż, taki jest poziom przeciwników autonomistów i „Ślązaków opcji śląskiej” 😉 Miłego dnia życzę i nie frustrujcie się tak bo wam żyłka pęknie ;D

 7. oj basta, nie udał Ci się komentarz ;D widac jestes ograniczony jak przeciętny działacz PiSu ;D Postulat nie jest urojony i nie bzdtny bo wynika z historii regionu, aktualnych oczekiwań wielu mieszkańców regionu oraz dobrych wzorów rządzenia i rozwoju autonomicznych jednostek w ramach państw europejskich i nie tylko 😉 Ale widac to wszystko nie mieści się w Twojej mało pojemnej główce biedaku 😉 ojojoj ;D Po prostu nie rozumiesz czym jest autonomia, decentralizacja, pewnie jesteś jeszcze jakiś homo sovieticus 😉

 8. @ poniżej – Poczytaj o historii tego regionu. bo paplesz co ci inni wciskają i jeszcze innych wyśmiewasz i obrażasz. O moją głowę się nie martw. Morzonki i jeszcze raz mrzonki tu propagujesz.

 9. Dziękuję, poczytam bo i tak to robię od lat i póki będą nowe publikacje o historii regionu i oczy mi dopiszę to będę na temat historii Śląska czytał nadal 😉
  Martwię się jednak o to co Ty czytasz o historii regionu 😉 Bo z tego co piszesz to zatrzymałeś się pewnie na książkach do historii z okresu stlinizmu czy innej komuny ;/ Pewnie czytasz je wybiórczo – kłamstwa o Żołnierzach wyklętych czy brak wzmianek o Katyniu i bolszewickich mordach na Polakach potępiasz ale już wizję historii Śląska bez namysłu w całości przyjmujesz 😉 A dziś pod tymi bredniami z epoki komuny nie podpisał by się żaden współczesny historyk ;/ Z nowszych rzeczy to pewnie czytasz publicystykę historyczną naginaną, żeby pasowała „polskim patriotom”?
  Bądź tak łaskaw i podaj mi tytuły i autorów publikacji na temat histori Śląska, które polecasz?

 10. Miałbym prośbę by o Ślasku pisać prawdę a nie płodzić bzdury,. to teraz takie modne, a zwroty; „Ślązaków opcji śląskiej” czy „Ślązacy pochodzenie niemieckiego” czyli „niemieccy Ślazacy” są tego dowodem. O koczowniczych plemionach Germańskich nie wspominając, faktem jest pojawienie się na Ślasku osadników niemieckich, proces odbywał się falami, zaś ostani napływ był masowo organizowany przez państwo niemiekie wspierając finansowo przemysłowców w wykupie ziem polskich pod tereny nowych fabryk i kopalń a dla ludności budowano „familoki” – tylko dla Niemców. (Hitler był dopiero 150 lat póżniej)..Nie ma żadnego historycznego uzasadnienia na głoszenie tak powszechnie używanych bzdur. Zawsze na Ślasku oprócz Polaków byli dość liczni Niemcy, którzy nigdy nie byli akcaptowani z uwagi na inną mowę (nazwa Niemiec – od słowa Niemy pochodzi). Nie jest tajemnicą, dlaczego te bzdurne twierdzenia i RAŚ pojawiły się. gdy Polska przystąpiła do UE ! ! !

 11. Proszę wyłóż swoje poglądy na temat śląska. Jak to Twoim zdaniem powinno być Autonomia, bo…? Autonomia nie, bo…? Czuję, że masz dobrze to przemyślane, ale na razie szermujesz jakimiś dziwacznymi argumentami nt. wybiórczego traktowania historii i wspominasz o Katyniu. Co ma Katyń do autonomii Śląska? Odwiecznie piastowski śląsk, to mit i propaganda – ok, ale co Twoim zdaniem z tej konkluzji wynika?

 12. Prawdziwą intencją RASiowców są słowa ich szefa na Śląsku P.Polaka na temat Polski,że jest bękartem traktatu wersalskiego!! Ot i po co gadać o jakiejś autonomii! Nienawidzą Polski.

 13. Kto liznoł historii a nie polskiej propagandy to wie że Ślonsk nigdy nie był polski Ślponzoki zawsze żyli w zgodzie z niemcami akceptując ich kulturę i historię która jednocześnie była ślonskom dopiero napływowa ludność polska narobiła tu fermentu zresztą do tej pory Ślonzoki nie rozumią tej całej polski jej historii nie tożsamej z narodem Ślonskim.

 14. Fermentu to od wieku robili niemcy tak jak obecnie w europie.I Wojna II Wojna wszystko to sprawka niemieckiego narodu.II Wojne niemcy rozpętały razem z sowietami którzy po wojnie ograbili polskę z 1/3terytorium.Teraz PO które popiera RAS wmawia polakom że rosja to nasz wielki przyjaciel podczas gdy rosja jest największyn zagrożeniem dla pokoju w europie i to z niemcami które same chodują sobie wroga pod nosem .

 15. Coś ty wylizał w kołysce, to mnie nie interesuje, ale o historii Polski uczono ciebie w polskiej szkole – kto tobie wodę z muzgu zrobił, mogę się domyślać ? Żyjesz na Ślasku z łaski Ślazaków – Polaków, którzy pozwolili twojej rodzinie zostać w 1945 roku – waszym miejscem wtedy były Niemcy i nic więcej dzisiaj się nie zmieniło ! ! ! Tak orzekł Sąd ! ! !

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here