Nowy herb Raciborza, czyli dlaczego orzeł ma płaski brzuszek

102

Dlaczego połówka orła na nowym raciborskim herbie ma płaski brzuch i nie styka się z połówką orła? Czy pióra orła powinny być proste? I dlaczego herbu nie zrobili graficy z Raciborza? – debatowali radni.

Zgodnie z oczekiwaniami, dyskusja na temat projektu Uchwały Rady Miasta Racibórz w sprawie ustanowienia symboli miasta Racibórz i zasad ich używania zdominowała ostatnie w tym roku posiedzenie raciborskiej komisji edukacji. Plany magistratu, a w zasadzie sposób ich realizacji, już wcześniej spotkały się z krytyką lidera RSS Nasze Miasto Dawida Wacławczyka (więcej: Herb i flaga Raciborza: ostre słowa NaM pod adresem M. Lenka).

Wiceprezydent Ludmiła Nowacka przypomniała, że geneza obecnych zamierzeń zmiany herbu miasta oraz stworzenia miejskiej flagi tkwi w 2009 roku, kiedy temat podjęła lokalna komisja (w jej skład weszli raciborscy historycy oraz popularyzatorzy historii, m. in. Norbert Mika, Paweł Newerla oraz Grzegorz Wawoczny). Wypracowane wówczas koncepcje nie spełniły wymogów komisji heraldycznej i temat zarzucono. Dlaczego zdecydowano się na jego odgrzanie?

- reklama -


Radny Dawid Wacławczyk przekonywał członków miejskiej komisji edukacji, że raciborskim grafikom nie brakuje talentu. Obrady miejskiej komisji edukacji – zdjęcia>>>

– Wróciliśmy do tematu, ponieważ od 2-3 lat nosimy się z zamiarem zmiany statutu Raciborza. Herb i flaga są jego elementami, dlatego wydaje się sensowne, aby zrobić to jednocześnie (…) Co do flagi zawsze były wątpliwości, czy Racibórz jej potrzebuje. W związku z tym, że były takie oczekiwania, wspominał o tym radny Wacławczyk, postanowiliśmy utworzyć również flagę – powiedział prezydent Mirosław Lenk.

Radny Wacławczyk przyznaje, że gdy interpelował w tej sprawie w maju 2013 roku nie wiedział, że tematem już zajmowano się w przeszłości i dlatego teraz nie czuje się autorem pomysłu. Uwagi radnego dotyczyły przede wszystkim trybu prac nad nowym herbem i flagą. Zdaniem radnego, w Raciborzu nie brakuje zdolnych grafików, którzy mogliby wykonać równie dobre projekty herbu i flagi. – Zamiast z tego zdecydowano się na prywatną firmę spoza Raciborza – ubolewał radny Wacławczyk dodając, że ogłaszanie konsultacji społecznych w tym momencie, kiedy projekty herbu i flagi przeszły już długą drogę akceptacji przez komisję heraldyczną mija się z celem.

Kierownik Referatu Promocji w Urzędzie Miasta Racibórz Magdalena Czech – Majer wyjaśniła, że firma, której zlecono zadanie posiada duże doświadczenie w tego typu projektach, działają w niej wykształceni historyk i heraldyk, dlatego, mając na uwadze doświadczenia lat ubiegłych (liczne uwagi komisji heraldycznej do projektu z 2009 roku), zdecydowano się na jej wybór. – Firma przedstawiła komisji heraldycznej 11 propozycji. do nich i tak były jeszcze uwagi – dodała wiceprezydent Nowacka.


Kierownik Referatu Promocji w Urzędzie Miasta Racibórz Magdalena Czech – Majer zaznajomiła radnych z niuansami projektu przyszłego herbu Raciborza, który był wzorowany na najstarszym odnalezionym wizerunku herbu miasta z końca XIII wieku.
Następnie Magdalena Czech – Majer zaznajomiła radnych z niuansami – wszystko na to wskazuje – przyszłego herbu Raciborza. Wzorem dla jego wykonania był najstarszy wizerunek herbu utrwalony na pieczęci z końca XIII wieku. Na pieczęci wyraźnie widać było, że brzuch połówki orła jest płaski, pióra skrzydeł, proste, sięgają do samej ziemi, a połówka koła nie styka się z połówką orła. Te wszystkie cechy musiały zostać uwzględnione w projekcie herbu, tak aby mógł on zyskać akceptację komisji heraldycznej.

Ostatecznie projekt uchwały spotkał się z pozytywną opinią komisji edukacji. Za głosował również radny Wacławczyk, którego uwagi nie dotyczyły samego pomysłu na herb i flagę, ani tego jak będą one wyglądać, ale samego trybu prac. Od głosu wstrzymał się radny Roman Wałach.

/Wojciech Żołneczko/
——————————————————————————————————————– 
Polecamy również:

Herb i flaga Raciborza: ostre słowa NaM pod adresem M. Lenka

– Nie podoba nam się to, że Prezydent po raz kolejny do prac nad NASZYMI SPRAWAMI (tym razem nad godłem i flagą) – NIE ZAPRASZA RACIBORZAN – piszą członkowie RSS Nasze Miasto Racibórz.

Na dach nad ulicą Długą nie ma szans

Jak przyznaje prezydent Lenk, władze miasta nie mają za bardzo koncepcji, co zrobić z ul. Długą. Na większość proponowanych przez różne gremia pomysłów przebudowy nie ma szans, gdyż są po prostu zbyt kosztowne.

Opuszczony szpital w Raciborzu. Jak wygląda wnętrze budynku?

Czytelnik raciborz.com.pl przeszukując internet natknął się na ciekaw film przedstawiający  opuszczony szpital w Raciborzu przy ul. Bema. Zachęcamy do obejrzenia filmu i komentowania! Opuszczony szpital w Raciborzu [WIDEO].

——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————-

- reklama -

102 KOMENTARZE

 1. @KW – „Komisja Heraldyczna” jest od wydawania opinii a nie wydawania poleceń co ma jak być.Ciekawe gdzie oni to wyczytali że tak sią stylizuje koła wozów w herbach.90% herbów z kołem czy połową koła nie ma gwoździ.Raciborski herb też miał gwoździe ale to usunięto (ciekawe dlaczego?).Jakby nie te gwoździe,podziały na kole i widoczne dwie dodatkowe szprychy to by było wszystko w porządku.Orzeł ma dobrą stylizację.przypomina trochę jakiegoś niemieckiego orła.Herb ma być raczej prosty w formie i te ozdóbki są niepotrzebne.Czymś nowym mogło by być wrócenie do barw z pierwszego znanego opisu herbu z 1605 roku.Połówka orła srebrna i płówka koła też.Dzisiaj nie ma problemu ze srebrną farbą to z tym kolorem nie byłoby problemu.
  Na bawienie się w rysownika nie mam czasu.No to nie będzie paintowego herbu.

 2. Z Komisją Heraldyczną miałem styczność nie raz nie dwa i opinie jakie wydaje są wiążące. Czyli są one de facto poleceniami. Chyba, że w tekście Uzasadnienia do opinii użyją sformułowania „Komisja proponuje” albo „podaje pod rozwagę”:). Przypuszczam, że bez gwoździ przyjęliby także, chociaż może ten konkretny członek, który zalecił gwoździe zagłosowałby przeciw. Są w heraldyce koła bez gwiździ, są i z gwoździami.
  https://commons.wikimedia.org/wiki/Wheels_in_heraldry#Wheels_in_heraldry
  W moim pierwotnym projekcie nie było gwoździ, ale mi kazali narysować.
  Jeśli ja strzeliłem sobie w stopę zdjęciami odlewów i odrysem Gumowskiego, to Pan strzelił sobie halerzem Raciborza:) Nie przekonamy się wzajemnie, więc dalszą dyskusję uważam za bezcelową. A ponieważ Komisja Heraldyczna opinii nie cofa, minister się podpisał, nasz projekt ma moc prawną, więc nasze na wierzchu:)
  A prawda jest też taka, że władze miasta powinny wcześniej konsultować takie sprawy z mieszkańcami. Być może część uwag przeszłaby przez Komisję. A tak mamy uwzględnione jedynie stanowisko nasze, tj. projektantów no i może osób z Rady zaangażowanych w procedurę.
  Pozdrawiam bez złośliwości!

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here