Protest w RAFAKO odpowiedzią na wprowadzenie stanu wojennego

Dzień po wprowadzeniu stanu wojennego w RAFAKO zorganizowała się grupa nawołująca do strajku. W halach odbyły się tzw. masówki. Rozpoczęły się negocjacje z dyrekcja i oficerami Wojska Polskiego. 14.12.1981 roku w RAFAKO>>> 14 grudnia 1981 roku, dzień po wprowadzeniu stanu wojennego, ok. godz. 6.00 wśród pracowników RAFAKO zorganizowała się znaczna grupa osób nawołujących do strajku, który miał być protestem przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. W halach produkcyjnych odbyły się masówki, a protestujący zebrali się na hali remontowej.

- reklama -

Wprowadzenie stanu wojennego przerwało prace nad wykonaniem sztandaru RAFAKO (decyzja o jego sporządzeniu zapadła w 1981 roku. Projekt: Józef Glenc. drzewce: Zdzisław Larysz, głowica: uczniowie z przyzakładowej szkoły zakładowej pod nadzorem instruktora Kazimierza Komarnickiego). Źródło: solidarnosc.org.pl.
Wkrótce spośród protestujących wybrano przedstawicieli, którzy prowadzili rozmowy z dyrekcją zakładu oraz reprezentantami Wojskowej Radny Ocalenia Narodowego – oficerami Wojska Polskiego. Zawarty kompromis przewidywał rezygnację ze strajku i rozejście się protestujących do domów. Jedynym ustępstwem strony rządowej była deklaracja niewyciągnięcia konsekwencji (niezwykle surowych w stanie wojennym) wobec protestujących pracowników RAFAKO. Protest zakończył się tego samego dnia ok godz. 18.00. Dzięki odwadze prywatnych osób elementy sztandaru wykonane w 1981r. zostały przechowane do 1989r. Nowy sztandar został wykonany przez H. Gilman z Chorzowa. Koszty pokryło RAFAKO. Głowica i drzewce pochodzą ze starego sztandaru. Sztandar poświęcono w 26 grudnia1992 r. w kościele WNMP w Raciborzu. Członkami pierwszego pocztu sztandarowego byli Jan Łasocha, Wiesław Oleszowski, Andrzej Obuchowski. Źródło: solidarnosc.org.pl.
Zamach stanu, którego dokonała Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego z gen. Wojciechem Jaruzelskim na czele i wprowadzenie stanu wojennego zniweczyło nadzieje na wolną Polskę milionów Polaków. W 2006 roku Instytut Pamięci Narodowej oszacował liczbę ofiar śmiertelnych stanu wojennego (w okresie od 13 grudnia 1981 do 22 lipca 1983), które poniosły śmierć (głównie śmiertelne postrzały i pobicia) podczas strajków i manifestacji na 56 osób. Całkowita liczba ofiar stanu wojennego  wynosi nie mniej niż 91 osób, co ustaliła badająca zbrodnie stanu wojennego Nadzwyczajna Komisja Sejmowa w latach 1989-1991. Nie wyjaśniono ok. 90 przypadków tajemniczych morderstw politycznych.  Listy ofiar i przyczyny ich śmierci próbował ustalać także Komitet Helsiński, ogłaszając w 1989 raport zawierający listę nazwisk represjonowanych i ofiar śmiertelnych stanu wojennego.

/Wojciech Żołneczko/
——————————————————————————————————————– 
Polecamy również:

Niedaleko Raciborza pożegnano ostatniego lotnika dyw. 301

W Pstrążnej odbyła się msza żałobna w intencji mjr. Antoniego Tomiczka, bohatera II wojny światowej, ostatniego lotnika Dywizjonu Bombowego 301. Jako pilot pomagał m. in. walczącej Warszawie.

WNP: Rafako nie zamierza odpuścić rynków zagranicznych

Wartość portfela zleceń Rafako to 5 mld zł, z czego na eksport przypada kilkanaście %. Udział zleceń zagranicznych z uwagi na duże projekty w kraju będzie spadał, ale firma chce nadal być aktywna na rynkach eksportowych.

Gwiazdka Serc 2013: który polityk śpiewa najlepiej? [WIDEO]

Na co dzień poseł, wójt i radny. Na Gwiazdce popisywali się talentem wokalnym. Siedlaczek, Utracki, Wacławczyk – lepsi politycy czy wokaliści? Całość dopełniają, ku uciesze męskiej części publiczności – egzotyczne tancerki.

——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————

- reklama -

4 KOMENTARZE

  1. a jaruzel, tradycyjnie, 3 dni przed rocznica wprowadzenia stanu wojennego poszedl do szpitala zeby mogli go pokazywac jaki chory i w ogole jak na takiego dziadzia mozna tak pluc jadem…

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here