Jakie będzie to Boże Narodzenie?

Nie gaśmy naszych sumień, nie oszukujmy się. Dzieci i młodzież biorą  przykład  z nas, ludzi dorosłych, póki żyjemy. Pytanie: Jakie będą te święta Bożego Narodzenia? Jest ciągle aktualne.

To pytanie nasuwa się samo na podstawie różnych obserwacji i podsłuchanych przypadkowo rozmów na ulicy, w sklepie czy przychodni lekarskiej. Najczęściej rozmowy dotyczą umytych okien, wymiany firan, porządków domowych, dekoracji mieszkań, wypieków i zakupów na świąteczne stoły.

- reklama -

Znajomy  z Republiki Czeskiej , ateista , zapytał mnie dlaczego u was ludzie mówią o świętach Bożego Narodzenia przez pryzmat rzeczy materialnych ? Dlaczego tak rzadko w rozmowach słyszy się o przygotowaniu duchowym a więc spowiedzi, modlitwach przy wigilijnym stole, jak pomóc  tym którzy nie będą mieli co położyć na świątecznym stole. Przecież jesteście w 90 %  narodem chrześcijańskim – zakończył.

Przyznam , że mnie na chwilę "zamurowało". Długo zastanawiałem się nad sensowną odpowiedzią. Trudna to była odpowiedź, tym bardziej gdy gość dodał , iż w latach powojennych gdy tu  przyjeżdżał do rodziny, mimo komunizmu, rzeczywiście wyczuwało się prawdziwą atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Ludzie byli bardziej życzliwi dla siebie, było skromnie a podczas pasterki i Mszy św. świątecznych kościoły były przepełnione. W ubiegłą niedzielę – trzecią adwentową , od kilku osób usłyszałem o mniejszej frekwencji na dopołudniowych Mszach świętych. To fakt, że wielu jeszcze pracuje za granicą, mamy niski przyrost naturalny. Ale w  tym czasie jak mówią inni tworzyły się długiej kolejki przy kasach w super marketach, mimo iż w porównaniu do tamtego okresu  towaru w różnych asortymentach nie brakuje przez całe tygodnie do późnych godzin wieczornych.

Za tydzień wigilia i święta. Składamy sobie życzenia: radosnych i udanych świąt Bożego Narodzenia. Czy pozostanie coś w naszych sercach i umysłach z narodzenia Bożej Dzieciny albo też zapamiętamy choinkę bogato zdobioną prezentami i suto zastawione stoły ?

Nie gaśmy naszych sumień, nie oszukujmy się. Dzieci i młodzież biorą  przykład  z nas, ludzi dorosłych, póki żyjemy.
Pytanie: Jakie będą te święta Bożego Narodzenia? Jest ciągle aktualne.

/Mak/
——————————————————————————————————————– 
Polecamy również:

Tworków: Święta z kolędą Weihnachten mit Weihnachtsliedern

200 wykonawców, 44 występy solo i w zespołach, czyli Święta z kolędą w Tworkowie.  Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek w języku polskim i niemieckim – zobacz zdjęcia>>>

 

Nieznana tradycja przed Bożym Narodzeniem

Od około 100 lat w parafii św. Mikołaja, przed Bożym Narodzeniem peregrynuje po mieszkaniach obraz Matki Boskiej ciężarnej, poszukującej ze św. Józefem przytułku- twierdzi Aleksandra Orłowska, jedna z animatorek tej tradycji.

——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————-

- reklama -

5 KOMENTARZE

  1. To samo pytanie co Pan z Czech wlaśnie zadaję sobie od kilku dni. Swieteczny wystroj itd powinien byc tylko dla tych, ktorzy swieta swietuja przede wszystim w kosciele. Ludzie szaleja w sklepach, kupuja kupują, o Bogu zapomnieli, a to On Jezus jest powodem tych świat. Obserwuje , że najbardziej ciesza sie ci, ktorzy do kosciola nie chodza w ogole, dzis sasiad z usmiechem wnosil choinke 2 metrową:-D, a mnie sie z niego chciało smiac.Oj, ludzie, dokąd to wszystko zmierza?

  2. Ludzie szaleją w sklepach. Z marketów wywożą do wypasionych aut całe wózki. No tak przyjechali już niektórzy z zagranicy na święta i przywieźli EURO. A u nas w koło tyle biedy.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here