Radni Krzanowic za autonomią gospodarczą Śląska

– Jedyną szansą na poprawę warunków bytu wszystkich mieszkańców naszej małej ojczyzny jest "autonomia gospodarcza Śląska" – twierdzą radni Krzanowic, którzy  solidaryzują się z działaniami burmistrza Zdzieszowic.

O burmistrzu Zdzieszowic D. Przewdzingu stało się głośno w całej Polsce, gdy na łamach "Polski – Dziennika Zachodniego" (wydawcą gazety jest należąca do bawarskiego koncernu Verlagsgruppe firma Polskapresse) ogłosił, że chce autonomii Śląska oraz że "Wielkopolska i Małopolska też myślą o autonomii i że coś z tego wyniknie". Twierdzenia burmistrza przypadły do gustu krzanowickim radnym, którzy przyjęli uchwałę wyrażającą poparcie dla działań Przewdzinga. Poniżej prezentujemy uzasadnienie uchwały.

- reklama -

Pan Dieter Przewdzing, Burmistrz Gminy Zdzieszowice, leżącej w województwie opolskim podjął działania propagujące utworzenie "autonomii gospodarczej Śląska".

Intencją Burmistrza Zdzieszowic jest wyodrębnienie gospodarcze regionów. Ma to na celu uniemożliwienie wypływu wypracowanych w danym regionie środków do budżetu centralnego. Propozycją jest zmiana zapisów ustawy i podwyższenie wysokości wpływów z podatku PIT i CIT do budżetów lokalnych.

Wyżej opisane uregulowanie prawne jest tylko jednym z wielu przepisów negatywnych dla samorządów terytorialnych. Notorycznie gminom dokłada się realizacje nowych zadań, ale w ślad za tymi zadaniami nie idą dotacje. Gminy ze swoich środków dopłacają coraz więcej do nowych, nakładanych na nie przez zapisy ustaw zadań. Przykładem niech będą zadania związane z utrzymaniem oświaty (dotacja pokrywa ok. 50% faktycznych wydatków), dodatki mieszkaniowe, obowiązek zapewnienia lokali socjalnych i komunalnych, opieka społeczna, której liczba podopiecznych stale wzrasta.

Ostatnimi czasy dało się zaobserwować znaczne zubożenie społeczeństwa. Przykro jest patrzeć na emerytów i rencistów, którzy nie wykupują leków ze względu na brak pieniędzy na nie. Przykro jest patrzeć na dzieci, które przychodzą do szkoły bez śniadania.

Najgorsze jednak w tym wszystkim jest to, że brak jest nadziei na przyszłość, nie widać żadnych perspektyw. Infrastruktura drogowa jest w coraz gorszym stanie, brak widoków na jej modernizację, służba zdrowia zadłużona, a samorządy, aby sprostać zapisom ustaw, zadłużają się sukcesywnie.

W związku z opisaną sytuacją, samorządów nie stać nawet na wkład własny, niezbędny do pozyskiwania środków pozabudżetowych. Istnieje obawa, że spowoduje to bezczynność gmin przy aplikacjach w nowym okresie finansowania 2014 – 2020. Tak dalej być nie może.

Jedyną szansą na poprawę warunków bytu wszystkich mieszkańców naszej małej ojczyzny jest wzmiankowana we wstępie "autonomia gospodarcza Śląska".

/Wojciech Żołneczko/
——————————————————————————————————————– 
Polecamy również:

Mniejszość niemiecka: Nie każdy Ślązak jest Polakiem

Nie milkną echa orzeczenie Sądu Najwyższego ws narodowości śląskiej. – Ślący i Kaszubi to są Polacy – powiedział premier Donald Tusk. Riposta przedstawicieli mniejszości niemieckiej była błyskawiczna>>>

Gorzelik krytykuje Sąd Najwyższy: politycy przebrani w togi

– Gdybym był skory do wzruszeń, zapłakałbym. Nie nad Ślązakami, lecz nad Polską – komentuje negujące istnienie narodowości śląskiej orzeczenie Sądu Najwyższego przywódca RAŚ Jerzy Gorzelik.

——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————-

- reklama -

20 KOMENTARZE

  1. jesli o autonomii mowia polacy czy tam slazacy (niech im bedzie:P) to ok, ale jakis dieter spod twierdzy k-kozle gada o autonomii?? przeciez to jawne dzialanie na szkode panstwa polskiego, nastepny krok to wchloniecie opolszczyzny przez iv rzesze… prokuratura sie tym powinna zajac a radni krzanowic nie popisali sie kolejny raz!!

  2. Polska na łopatkach. Młodzi wywiezieni na zachód, gen. Skrzypczak odwołany ze stanowiska wiceministra obrony narodowej – kolejny krok to rozłożenie polskiej zbrojeniówki. dalej przyłączenie „ziem utraconych” (trochę dla ukrainy, trochę dla rosji, duzo dla niemiec). polacy do dystryktu warszawskiego… na naszych oczach wszystko do tego zmierza a panstwo jest bezradne

  3. Brawo dla Krzanowic! Chodzą słuchy, że podobna uchwała będzie przyjęta jeszcze przez co najmniej jeden samorząd z raciborszczyzny 😉 Forumowi „Obrońcy Polskości” dostaną chyba zawału, a co najmniej rozwolnienia ;p

  4. Dziadka akurat nie miałem 😉 Zresztą co to ma do rzeczy? Nie potrafisz rzeczowo przyczepic się do rzeczy, to wyciągasz rzeczy sprzed kilkudziecsięciu lat, na które nie mam wpływu? Brawo!

  5. zgadzam się, poniższy komentarz to żenada. autonomia polega właśnie na tym, że wypracowane pieniądze zostawia się na miejscu i to z tego miejsca są rozdzielane, a nie czeka się na łaskę centrali, która łaskawie przyzna te pieniądze z powrotem (oczywiście odliczając sobie koszty utrzymywania armii urzędników, którzy zajmują się zbieraniem i dzieleniem tej kasy…)

  6. Jak czytam wpisy polskich patriotów to śmiech mnie ogarnia, niewiedza na tema histori Ślązaków aż razi po oczach. Musicie wiedziec, że po przyłączeniu się Śląska do Polski, zacofana gospodarczo Polska otrzymała możliwośc korzystania z ogromnego kapitału jaki był na tej ziemi (80% kapitału gospodarczego Górnego Śłąska należącego wcześniej do Prus). Na tym kapitale Polska się odbudowała, przez dziesiątki lat utrzymywała i do teraz się utrzymuje (Sląsk jako 2 dostarcza do budżetu państwa najwięcej pieniędzy). Przed plebiscytem Polska gwarantowała Ślązakom Autonomię Gospodatrczą ale już po przyłączeniu w krótkim czasie ją odebrała, a później zepchnięto ślązaków w niebyt, bogactwa tej ziemi wyrabowano pozostawiając po latach zapadające się miasta. Myślę że Korfanty i Powstańcy Śląscy obecnie obracają się w grobie widząc tam z góry o co walczyli dla swoich Ziomków.

  7. „Przed plebiscytem Polska gwarantowała Ślązakom Autonomię Gospodatrczą ale już po przyłączeniu w krótkim czasie ją odebrała” wierutne kłamstwo, chyba że mówisz o komunistach, ale tu nie można winić Polaków tylko żydów i rosjan

  8. [b]O czym wy piszecie ? [/b]Gmina jest niewypłacalna,grodzi nam katastrofa finansowa,będziemy latami długi spłacać z naszych podatków ,nie ma pieniędzy na szkoły,przedszkola,remonty,inwestycje a radni się głupotami zajmują. Czy wogóle oni wiedzą na jakiej bąbie siedzą.? Podpisują uchwały,władza kity wcika ,że jest ok. a najlepsze że kompletnie nie znają się na finansach i rządzeniu. Przewodnicący przyklask Burmistrza wyleci z hukiem razem z władzą ,może wtedy przyjdzie ktoś konkretny i zrobi porządek z tą Gminą !

  9. heh, niewesolo jesli jedynym pomyslem radnych na wyjscie z finansowego dolka jest popieranie jakis iluzorycznych inicjatyw (tusk nie zamierza zwiekszyc konkretnie udzialu samorzadow w cit a co dopiero slyszec o autonomii) to zle wrozy… zgadzam sie z przedmowca

  10. Czytam te komentarze jak wpisy kosmitów nikt niema pojęcia o autonomii a tym bardziej o historii ŚLONSKA ale czym wiekszy tzw. polski patroita tym większe bzdury. Przeciez połowe autonomii juz rząd przeprowadził dał prawie wszystko do utrzymania ale zapomniał o pieniądzach. a pan Przewdzieng ma wiecej do powiedzenia od każdego polaka bo nie jest napływowym ignorantem nie znającym tej ziemii a tym bardziej historii i kultury nie mającej nic wspólnego z odległą nam Ślonzokom polską.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here