Zamiana dróg: miasto czeka na ruch powiatu

– Z naszej strony mamy wszystko przygotowane- zapewnia prezydent Mirosław Lenk. Chodzi o ciągnący się od dłuższego czasu proces wymiany dróg między miastem Racibórz a powiatem raciborskim.

Przynależność dróg w Polsce może przyprawić o zawrót głowy: część z nich należy do gminy, część do powiatu, inne do urzędu marszałkowskiego, jeszcze inne do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

- reklama -

 

Własność danej drogi nie zawsze charakteryzuje się logiką, dlatego prezydent Raciborza i starosta powiatu raciborskiego chcą zawrzeć porozumienia, na mocy których wymienią się drogami – miasto przejmie od powiatu drogi powiatowe o charakterze gminnym, powiat otrzyma od miasta drogi o charakterze powiatowym. Jednakże porozumienie nie jest łatwe do osiągnięcia i wiąże się z kosztami.

 

Do wielkiej wymiany dróg typowane są ulice m.in. 1 Maja, Dąbrowszczaków, Kolejowa, Kościuszki, Mariańska, Ocicka czy wreszcie Wiejska. Ta ostatnia jest główną kością niezgody, gdyż koncepcje co do jej udrożnienia bądź nie zmieniają się co rusz.

 

Wygląda na to, że na finał przedsięwzięcia przyjdzie jeszcze trochę poczekać. – Stoimy w miejscu – przyznaje prezydent Mirosław Lenk. Zapewnia, że miasto ma jasną i precyzyjną ofertę wymiany oraz uporządkowaną sytuację prawną co do własności. – Czekamy, jaki będzie ruch powiatu – podsumowuje.

 

Paweł Strzelczyk

 

 ———————————————–

 

Starosta i prezydent: ta droga będzie moja, a ta twoja…

Prezydent i starosta chcieliby "wymienić się" drogami, tak aby gmina odpowiadała za drogi stricte gminne, a powiat za stricte powiatowe. Mówi się o Kolejowej, Kościuszki, 1 Maja i Dąbrowszczaków. Problemem są pieniądze.

 

 

Starosta nie słucha mieszkańców? To się dowie od prezydenta

Ludzie chcą mieć wyremontowaną jezdnię oraz chodnik i nie interesuje ich, czy dana droga jest miejska czy powiatowa. Stąd też prezydent nieraz zbiera po uszach za starostę za zły stan dróg powiatowych. Ale to się zmieni.

 

- reklama -

2 KOMENTARZE

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here