Uwaga! Normy pyłu w powietrzu wielokrotnie przekroczone

W ostatni dzień roku na stacjach pomiarowych najbliżej Raciborza odnotowano b. wysokie stężenia pyłu zawieszonego PM10, przekraczające poziom ostrzegawczy. Dopuszczalne normy zostały przekroczone nawet o 250%.

 

- reklama -
Dopuszczalne stężenia 24-godzinnych pyłu zawieszonego PM10 (50 µg/m3) na stacjach tła miejskiego zostały przekroczone w Żywcu o 190%, Katowicach o 162%, Gliwicach o  110%, Dąbrowie Górniczej o 94%, Tychach o 74%, Bielsku-Białej o 70%, Częstochowie o  42%, Sosnowcu o 40%, Cieszynie o 38% oraz na stacji komunikacyjnej w  Częstochowie o 270%.

W Raciborzu nie prowadzi się pomiarów, ale miarodajne są wyniki osiągnięte w najbliższych stacjach pomiarowych – w Rybniku (przekroczenie o 252%) i w Wodzisławiu (o 166%)

W pierwszych dniach nowego roku nie ma co liczyć na poprawę. Jak przestrzega Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach, w związku z taką sytuacją meteorologiczną, warunki aerosanitarne na obszarze województwa śląskiego będą zmienne w ich dobowym przebiegu, mogące powodować duże wahania poziomów stężeń. Mało korzystna jakość powietrza może występować także w aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej.

 

 

Paweł Strzelczyk

 

 ————————————————-

 

zobacz także:

 

Prezydent nie pozwoli, by sąsiad go truł

– Skoro ja palę ekologicznie gazem, dlaczego mam się godzić, by sąsiad ogrzewający dom gorszej jakości paliwem mnie truł? – Mirosław Lenk jest nieprzejednany i domaga się od rządu zakazu sprzedaży złej jakości paliwa, jak muły i floty.

 

 

Podłączenie do sieci ciepła PEC metodą na czyste powietrze?

PEC Jastrzębie chce, by jak najwięcej raciborzan ogrzewało swe domy przyłączając się do jego sieci ciepła. Władze miasta są za, pod warunkiem, że przedsiębiorstwo zagwarantuje stałe ceny.

 

Powietrze w Raciborzu mamy "do luftu"

– Jaka dziedzina środowiska ma się w Raciborzu najgorzej? – zainteresował się radny Jan Wiecha przy okazji omawiania raportu nt. środowiska naturalnego. Jak się okazuje, najbardziej szkodzi nam to, czym oddychamy.

 

 

 

 

- reklama -

2 KOMENTARZE

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here