Sprawdź, czy zagraża Ci powódź [MAPA]

Tylko u nas: Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej przygotował mapę Polski, która pozwala sprawdzić  stopień zagrożenia powodziowego wraz z możliwymi scenariuszami, np. przerwania wałów przeciwpowodziowych.

– Powódź jest zjawiskiem naturalnym, któremu nie sposób zapobiec. Powodzie występowały w przeszłości i z pewnością będą występować w przyszłości. Całkowite wyeliminowanie zagrożenia powodziowego nie jest możliwe. Można jedynie podejmować działania ograniczające ryzyko wystąpienia negatywnych skutków przepływu wód powodziowych. Jednym ze sposobów zapobiegania powodziom i ograniczania ich negatywnych skutków jest racjonalna polityka przestrzenna i unikanie zabudowy obszarów, na których powódź może spowodować duże straty. Dla osiągnięcia efektywności tych działań konieczne jest informowanie i uświadamianie społeczeństwa o zagrożeniu i ryzyku powodziowym – informuje Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej, który w ramach Informatycznego Systemu Osłony Kraju zlecił przygotowanie mapy Polski, na której każdy chętny może sprawdzić, w jakim stopniu interesujący go obszar jest zagrożony powodzią.

Mapa ryzyka powodziowego dla Raciborza – Scenariusz zniszczenia lub uszkodzenia wału przeciwpowodziowego, prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi 1% – raz na 100 lat (isok.gov.pl). Mapy dostępne są TUTAJ. Mapy mają być aktualizowane co sześć lat.

Mapy ryzyka powodziowego zostały sporządzone w dwóch zestawach tematycznych, w których uwzględniono negatywne konsekwencje dla ludności oraz wartości potencjalnych strat powodziowych; negatywne konsekwencje dla środowiska, dziedzictwa kulturowego i działalności gospodarczej. Jako dane podkładowe w widoku Hydroportalu wykorzystano dane z bazy Corine Land Cover.
Jednostką odpowiedzialną za realizację projektu CLC2006 w Polsce jest Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, pełniący rolę Krajowego Punktu Kontaktowego ds. współpracy z EEA. Bezpośrednim wykonawcą prac był Instytut Geodezji i Kartografii. Środki finansowe przeznaczone na realizację projektu krajowego CLC2006 pochodziły ze źródeł Europejskiej Agencji Środowiska i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- reklama -

Mapy zostały wykonane przez Centra Modelowania Powodzi i Suszy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego na zlecenie Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, który zgodnie z art. 88f ustawy Prawo wodne, jest organem odpowiedzialnym za sporządzenie Map.

oprac. /żet/
źródło: isok.gov.pl
——————————————————————————————————————– 

Polecamy również:

Fotopodróż po Raciborzu: kładka nad Odrą [ZDJĘCIA]

Nadodrzańska kładka – niedoceniony element krajobrazu Raciborza. Tymczasem wystarczy spojrzeć odpowiednio, aby kładka zachwyciła swym pięknem. Kładka nad Odrą w obiektywie A. Wierzbickiego>>>

Awantura o zbiornik w powiecie. Czy karmią nas kłamstwami?

Co Racibórz może zyskać na budowie zbiornika Racibórz Dolny? Dlaczego trudno dziś mówić o wykorzystaniu potencjału Odry w Raciborzu? Czy jesteśmy przygotowani do powodzi porównywalnej do tej z 1997 roku? Zachęcamy do lektury.

Kajakarze pytają: Po co nam Odra?

W ostatnim czasie z różnych względów głośno zrobiło się o Odrze. To dobrze. Rzeka była dotąd postrzegana jako coś niepotrzebnego dla poczucia komfortu życiowego w Raciborzu – tekst Grzegorza Piniora.

——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————-

- reklama -

7 KOMENTARZE

  1. „Tylko u nas” ??? No chyba pęknę ze śmiechu. Wawoczny jakoś był szybszy z tymi mapami i na jego portalu były szybciej niż u Was więc po co wkręcać (sobie? ludziom?) że ta informacja jest tylko u was? Jesteście najmniej rzetelnym portalem w Raciborzu…

  2. Powódź jest zjawiskiem naturalnym, któremu nie sposób zapobiec” – co to za bzdura? Ludzie, my mamy XXI wiek! Rozwój techniki pozwala na więcej, niż poddawanie się żywiołom i zycie w strachu, bo „nas znowu zaleje”.

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj