H. Siedlaczek o zmianach w ustawie o IPN

Poseł zainteresował się, kto ma ścigać za używanie zwrotu "polskie obozy śmierci" oraz znieważanie żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego.

 

- reklama -

W trakcie ostatniego posiedzenia sejmu posłowie zajmowali się zaproponowanymi przez PiS zmianami w ustawie o Instytucie Pamięci Narodowej. Posłowie PiS dążyli do wprowadzenia zapisu o karze do 5 lat więzienia za oskarżanie o masowe zbrodnie polskiego podziemia z lat 1939-45 oraz używania sformułowania "polskie obozy śmierci". W dyskusji wziął udział poseł ziemi raciborskiej Henryk Siedlaczek składając poniższe oświadczenie:

 

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Od wielu lat w obiegu publicznym, także za granicą, pojawiają się określenia takie jak „polskie obozy śmieci”, „polskie obozy zagłady”, „polskie obozy koncentracyjne”. Nadal jednak powtarzają się sytuacje, gdy takie określenia padają, a formacje Polskiego Państwa Podziemnego przedstawiane są jako organizacje podejrzane czy wręcz zbrodnicze. Wydaje się oczywiste, że w interesie naszego państwa czas najwyższy zmienić tę sytuację. Dlatego też wydaje mi się, iż proponowane zmiany ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz ustawy Kodeks karny niewątpliwie mają na celu to, aby tego rodzaju czyny stały się przestępstwem ściganym z urzędu. Powinno to dotyczyć przede wszystkim sytuacji użycia takich haniebnych określeń wobec obywateli polskich.

Intencją tego projektu ustawy, jestem przekonany, jest także zobowiązanie organów państwa polskiego do reagowania na podobne przypadki występujące poza granicami naszego kraju. Oczywiste jest, że w tym drugim przypadku działania prokuratorów IPN muszą być wspierane przez służby dyplomatyczne państwa polskiego.

Może projektu nie doczytałem, może mam gdzieś jeszcze jakieś uchybienia w jego rozumieniu, ale w związku z tym pytam pana posła sprawozdawcę: Kto i w jaki sposób będzie zobligowany formalnie do reagowania na niniejsze czyny i prowadzenia postępowania karnego? Ponadto w kwestii tegoż projektu ustawy niewątpliwie wpłynęła ocena prokuratora generalnego. W związku z tym czy jest znane stanowisko prokuratora generalnego i jakie ewentualnie zastrzeżenia zawarto w jego ocenie? Dziękuję.

 

publ. /ps/

 

 ——————————————————–

 

zobacz także:

 

H.Siedlaczek: Kto wierzy, że PKP zmienia się dla pasażerów?

Któż z podróżujących koleją nie wściekał się, gdy podczas przesiadki trzeba było szukać kasy żeby kupić nowy bilet, bo pociąg należał do innego przewoźnika. Poseł interweniował u ministra, by we wszystkich pociągach obowiązywał jeden bilet.

 

 

Poseł Siedlaczek ostro o nawiedzonych pseudoekologach

– Nie mogę słuchać tych głupot – mówił w sejmie. Chodzi o naciski krajów UE, by Polska zrezygnowała z energetyki węglowej. Poseł ironizuje, iż krajom walczącym o zieloną energię również można wiele zarzucić w kwestii ekologii.

 

- reklama -

6 KOMENTARZE

  1. Panie Pośle..póki co to jedynie Polonia przebywająca za granicą jest zainteresowana walką z oszczerczymi stwierdzeniami zwłaszcza prasy niemieckiej. MSZ któremu szefuje…….(strach się bać coś o nim napisać bo straszą z p.Giertychem pozwami) w ogóle nie jest zainteresowane walką z kalumniami Polaków.

  2. Dzisiaj szczytem głupoty popisało się Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych z Krakowa. Czy takich kombatantów i niepodległościowców chcesz bronić?

  3. Ark- masz rację! Niszczenie pomników żołnierzy radzieckich jest conajmniej nieprzyzwoite. Skąd się wzięli tacy „kombatanci’? Dlaczego nie ma tu słów oburzenia towarzyszy? Przecież gdyby nie Ci żołnierze, pan poseł nie siedziałby tam, gdzie siedzi. A i władze naszego mista tak by nie wyglądały. Prawda towarzysze?

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here