Ferie zimowe RCK zainaugurowało warsztatami LEGO, które poprowadził Antoni Duda z Akademii Młodego Technika w Rybniku.
Zajęcia polegały na tym, że dzieci budowały najprostszą wersję robota przy okazji zapoznając się z czujnikami, w jakie jest wyposażony i zgłębiając podstawy informatyki i fizyki.
Dzieci budowały roboty, programowały je i później w praktyce sprawdzały efekty swojej pracy. Korzystały z zestawów Lego Main Store wersja 2, które są dla nich bardzo pociągające, ponieważ to wyższa półka w klasyfikacji klocków Lego.
Zainteresowanie warsztatami co roku jest bardzo duże. – Ja bardzo lubię Lego, bo ma dużo części, a ja lubię skomplikowane rzeczy – mówił Szymon Rostek, na co dzień uczeń SP13. Jak dodał, w domu ma całą skrzynkę, a buduje z nich roboty, auta i dużo innych konstrukcji. – Zawsze chciałem być wynalazcą! – przyznał chłopiec.
Pasjonatami zgłębiania możliwości, jakie dają klocki lego byli wszyscy uczestnicy poniedziałkowych zajęć, także Tymoteusz z klasy piątej z raciborskiej „Trzynastki”. – Te zajęcia podobały mi się najbardziej ze wszystkich, które w tym roku organizuje RCK – dodał. Sam w domu buduje często pojazdy wojskowe, samoloty czy statki. Z kolei Tomek, inny uczestnik zajęć przyznał, że w domu buduje duże rzeczy. – Na przykład wielki samolot, którego rozpiętość skrzydeł wynosi trzy metry – pochwalił się młody konstruktor. Jego kolega Kuba przyznał, że cały czas stara się budować coś nowego – domy statki, a później bawi się w wojny. Ale konstruowanie sterowanych robotów również go zafascynowało – dlatego przyszedł do RCK.
Dzieci poznają podczas tych zajęć podstawowe pojęcia z dziedziny informatyki i programowania, zapoznają się też z podstawami fizyki, dowiadują się, czym jest prędkość, przyśpieszenie, odległość. – Zajęcia te przyciągają również dlatego, że te zestawy są drogie, bo ich cena przekracza 1000 zł, dlatego nie każdy może je mieć w domu, a tutaj na nie czekają – mówił Antoni Duda.
źródło: RCK
/ps/
———————————————
zobacz także:
Mali studenci zobaczyli, co potrafią roboty
Dwa roboty – Pi i Alfa – warte po 70 tys. zł każdy, gościły w Raciborskim Centrum Kultury na kolejnym wykładzie z cyklu Uniwersytetu Dziecięcego.