Ważny dzień w życiu Kościoła. Święto Ofiarowania Pańskiego

2 lutego obchodzone jest Święto Ofiarowania Pańskiego, Matki Bożej Gromnicznej i Dzień Życia Konsekrowanego.

Według Ewangelii św. Łukasza, zgodnie z prawem Mojżeszowym, 40 dni po narodzeniu dziecka Maryja i Józef przynieśli małego Jezusa do Świątyni Jerozolimskiej i tam ponad ołtarzem ofiarowali Bogu Najwyższemu w obecności starca Symeona i prorokini Anny to co było dla nich największą wartością – dziecię Jezus. Był to też zwyczajowo według prawa żydowskiego dzień oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny, tak jak wówczas każdej matki w 40 dniu po urodzeniu dziecka.

- reklama -

Wtedy starzec Symeon wypowiedział prorocze słowa, nazywając Jezusa „ światłem na oświecenie pogan i chwałę Izraela”. Dlatego to święto jest przepełnione symboliką światła. W Jerozolimie już w IV wieku odbywały się nocne procesje ze świecami. Od X wieku podczas liturgii święta Ofiarowania Pańskiego wprowadzony został obrzęd poświęcenia świec. Jest to również nawiązanie do paschału wielkanocnego, symbolizującego zwycięstwo nad śmiercią poprzez Zmartwychwstanie Pańskie.

 

 

W Polsce tradycyjnie w tym dniu po liturgii eucharystycznej święci się świece zwane gromnicami. Mają one nas chronić podczas burz i nawałnic przed gradobiciem a zapalone i trzymane w ręku umierającego, jego duszę wprowadzić do światłości wiecznej. Już w świątyni jerozolimskiej Jezus ofiarowuje swe życie wyłącznie na służbę Bogu. Od wieków siostry i bracia zakonni czynią to samo, między innymi poprzez śluby czasowe i wieczyste. Dlatego Bł. Jan Paweł II w 1992 r. ogłosił to święto również Dniem Życia Konsekrowanego.

Ewangelicy obchodzą 2 lutego Dzień Ofiarowania Pana Jezusa i oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny. W Cerkwi prawosławnej jest to jedno z głównych 12 świąt, obchodzone 15 lutego jako Spotkanie Pańskie. Organizowane są także uroczystości Dnia Młodzieży Prawosławnej.

Święto Ofiarowania Pańskiego kończy okres Bożego Narodzenia. Następnego Dnia – 3 lutego wspominamy św. Błażeja. Wówczas po Mszach św. udzielane jest skrzyżowanymi świecami, nałożonymi przez kapłana na ramiona, błogosławieństwo św. Błażeja. Ma nas ono ustrzec przed chorobami gardła. W wielu świątyniach obrzęd ten jest wykonywany już
2 lutego.

/K.N./

- reklama -

2 KOMENTARZE

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj