Gmina Nędza przekonuje: zamieszkaj tu bo warto!

Gmina wystawia na sprzedaż ciekawie położone działki budowlane. Czy znajdą się chętni na ich kupno?

Jest wyjątkowa pod względem lokalizacyjnym i przyrodniczym. – Tu się po prostu dobrze żyje – mówią mieszkańcy. Gmina wystawia właśnie do sprzedaży ciekawie położone działki budowlane. W 2013 roku wśród osób, które sprowadziły się do gminy Nędza byli mieszkańcy m.in. Rybnika, Raciborza, Czerwionki-Leszczyn, Jaworzna, czy Radlina, odnotowano także meldunki z Wielkiej Brytanii i Niemiec.  Szczególnie ludzie w dojrzalszym wieku coraz chętniej przeprowadzają się na wieś doceniając ciszę, spokój, klimat i przyrodę. Pod względem lokalizacyjnym gmina Nędza ma się z czego cieszyć.

- reklama -

Dom przy ul. Akacjowej ma m.in. pochodzący z Raciborza tenor Tomasz Jedz, śpiewak operowy występujący na wielu ważnych scenach muzycznych w Polsce i za granicą. – Wcześniej tylko mijałem te ładne tereny w drodze do Raciborza, ale w końcu spodobały mi się na tyle, że postanowiłem wybudować tu dom. Do Raciborza, gdzie rodzice i przyjaciele, mam blisko, a tu piękna okolica, przyroda, przyjemne miejsca do spacerowania – opowiada artysta.

Do Nędzy ponad pięć lat temu sprowadził się również generał w stanie spoczynku, były komendant główny straży pożarnej, Piotr Buk. – Jestem bardzo zadowolony. Na wsi o wiele przyjemniej niż w mieście! Dobrzy ludzie dookoła, infrastruktura, podstawowe zaopatrzenie blisko domu. I ta wspaniała przyroda – zachwyca się.

Ze wszystkich gmin wiejskich powiatu raciborskiego jest najbardziej zalesiona. Wszystkie lasy na jej terenie mieszczą się w granicach Parku Krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Rud Wielkich, a te – otaczające stawy rybne położone w południowej części gminy – stanowią rezerwat przyrody Łężczok. To jeden z najpiękniejszych polskich rezerwatów leśno-stawowych. Ornitolodzy i botanicy ciekawi tego wyjątkowego 400-hektarowego obszaru przyjeżdżają tu z całego kraju. Anna Szurgacz, sołtys Łęgu cieszy się, że ma go tak blisko. – Do Łężczoka przyjeżdżają ludzie ze wszystkich stron, są ciekawi, lubią tu spacerować, mówią, że to dobre miejsce, żeby odetchnąć, żeby oderwać się od rzeczywistości. Jaki luksus, że mamy do niego dwa kroki – zachwyca się.

Seniorzy chwalą sobie życie w gminie. – Spokój, cisza, przyroda, ludzie dbają o wszystko, jest coraz piękniej – dodaje sołtys Łęgu. – Tu w porządku ludzie żyją, nic więcej nie trzeba! – dopowiada pan Jan. A pani Janina Przygędza przyznaje, że nie jest rodowitą mieszkanką gminy Nędza. – Do Zawady Książęcej przyjechałam za mężem i pokochałam to miejsce – podkreśla.

Ci, którzy znają legendę o Nędzy mogą się dziś uśmiechnąć pod nosem. Dziś to rozwijająca się gmina z dogodnym dojazdem do dużych miast regionu (przez gminę przebiega DW 919 Racibórz-Rudy-Sośnicowice aż do autostrady A4). Mieszkańcy ceniący sobie aktywny styl życia, mają do dyspozycji rozbudowaną bazę sportowo-rekreacyjną. W sołectwie Szymocice w otoczeniu lasów działają popularne ośrodki wypoczynkowe z bazą noclegowo-gastronomiczną i basenami. W gminie funkcjonuje nowoczesny kompleks szkolno-gimnazjalny z dobrze wyposażonymi salami dydaktycznymi, halą sportową i bieżnią dla biegaczy.

Nędza jest też znana z organizowanych na terenie Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji festynów majowych, które przyciągają do miejscowości miłośników dobrej rozrywki z całego regionu. Na scenie pojawiają się wówczas gwiazdy polskiej i zagranicznej muzyki rozrywkowej.

Jeszcze jedna ciekawostka i to na skalę co najmniej europejską. W Nędzy po tragicznym pożarze w 1992 r., wybudowano nowoczesną szkółkę kontenerową do produkcji wysoko kwalifikowanego materiału sadzeniowego. Hodowane tu sadzonki drzew dają dużo większą gwarancję przyjęcia się niż pochodzące z tradycyjnych szkółek. Służą m.in. do odnawiania zdegradowanych terenów przemysłowych. Podobne szkółki należą na świecie do rzadkości. Działają we Francji, USA i Kanadzie.

Poza świetną lokalizacją i walorami przyrodniczymi, dzisiejsza gmina wykorzystuje też potencjał inwestycyjny – niedawno radni przyjęli uchwałę o zwolnieniu z podatku od nieruchomości dla nowych inwestycji.  – Liczymy, że gmina będzie dla przedsiębiorców bardziej atrakcyjna. Trzeba pamiętać, że nowe inwestycje to nie tylko dodatkowe dochody z
podatków, ale również miejsca pracy dla mieszkańców – zaznacza Wójt Gminy Anna Iskała. Dziś działa tu ponad 200 firm. Ale gmina chce być atrakcyjna nie tylko dla inwestorów.

Wzdłuż drogi Racibórz-Gliwice, przy ul. Akacjowej, powstaje osiedle domków jednorodzinnych. Równie ciekawie położone działki gmina wystawia właśnie do sprzedaży przy ul. Dębowej – leżącej w bliskiej okolicy ul. Akacjowej. Mieszkańcy mają blisko do szkoły podstawowej i gimnazjum, ośrodka zdrowia, sklepów i innych obiektów użyteczności publicznej, a do tego dogodny dojazd. – Mamy wiele interesujących miejsc do zasiedlenia. Ciszę i kameralny charakter naszej gminy doceniają mieszkańcy nawet większych miast. To pokazuje, że jesteśmy dobrą lokalizacją – mówi wójt gminy Nędza Anna Iskała.

publ. /żet/
źródło: Gmina Nędza
——————————————————————————————————————– 
Polecamy również:

W szkołach z gminy Nędza zapobiegają dysleksji

Szkoły w Nędzy i Górkach Śląskich podczas zajęć dodatkowych pomagają uczniom podciągnąć się w czytaniu i pisaniu.

Nędza walczy o dofinansowanie do LKS-ów

Niewykluczone, że jeszcze w tym roku zawodnicy dwóch LKS-ów z terenu gminy Nędza, będą się cieszyć lepszymi warunkami w klubach. Gmina stara się o dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

"M jak Madagaskar" w GCK w Nędzy

Przeszedł 2 500 km w klapkach, bo Air France zgubił jego plecak. Miał spotkać Króla Juliana i pingwina Kowalskiego… ARUN Milcarz znany m.in. z festiwalu "Wiatraki", tym razem zabierze w szaloną podróż w GCK w Nędzy.

——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————-

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj