Dominika z Nędzy trenuje badmintona w Kędzierzynie

0

8-letnia Dominika Tomańska od 2 tygodni trenuje w sekcji badmintona MMKS-u w Kędzierzynie-Koźlu. Dziewczynka podobnie jak Bartłomiej Mróz, wicemistrz świata, urodziła się bez przedramienia.

 

- reklama -

 

 

Od pewnego czasu coraz więcej mówi się o rozwoju parabadmintona w Polsce. Szlaki przecierają tu kędzierzynianie – trener Tomasz Zioło i zawodnik Bartłomiej Mróz, który niedawno został podwójnym wicemistrzem świata. W ich ślady idą następni.

8-letnia Dominika w Nędzy na treningi do hali w Azotach przyjeżdża raz w tygodniu. Rozwój dziewczynka wsparła też szkoła – na miejscu Dominika ćwiczy pod opieką swojej nauczycielki wychowania fizycznego Agnieszki Drost.

– Dziewczynka jest bardzo sprawna i wysportowana, a badminton bardzo się jej spodobał. Odszukanie takiego dziecka w pobliżu naszego miasta nie było łatwe. Nawiązaliśmy kontakt z dwoma stowarzyszeniami. Jednym dla dzieci z wadami rąk, a drugim dla osób niskiego wzrostu. Stowarzyszenia skupiające osoby niepełnosprawne nie udostępniają swoich baz adresowych. Przesłanie do potencjalnych odbiorców samej informacji o parabadmintonie jest niestety zbyt małym impulsem do zgłoszenia się osób na treningi – mówi Tomasz Zioło, trener sekcji.

O Dominice było głośno parę lat temu, kiedy dzięki pomocy wielu darczyńców sukcesem zakończyła się akcja „Pomóżcie mi kupić rączkę”. Rodziców nie stać było na zakup protezy ręki, a dziecko wymaga jednak symetrycznego obciążenia obu barków.

Polski Związek Badmintona, gdy się dowiedział o nowej zawodniczce, postanowił przygotować jej badmintonową wyprawkę.

Pomóc w rozwoju sportowym Dominiki może każdy – obecnie zbierane są środki na częstsze treningi w Kędzierzynie oraz udział w obozie sportowym w ramach akcji „Sportowe wakacje” dla Dominiki z mamą. Więcej można dowiedzieć się w klubie MMKS Kędzierzyn-Koźle.

 

publ. /ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here