107 lat temu w Raciborzu dzieciom odmarzały uszy!

3

Czym żyli mieszkańcy Raciborza w 1907 roku? Co ich zajmowało? Jakie mieli zmartwienia, a z czego się śmiali?

- reklama -
Zima 1907 roku była niezwykle sroga. Nader często zdarzały się przypadki, że dzieci przychodziły do szkół z odmarzniętymi uszami, a niektórzy rodzice, chcąc oszczędzić przykrości swoim pociechom, do szkół ich w ogóle nie posyłali. – Dotychczas istnieje przepis, iż wśród lata z powodu wielkich gorączek wolno dziatwę szkolną zwolnić z nauki. Lecz w zimie podczas tęgich mrozów podobnego przepisu nie ma – pisały Nowiny Raciborskie: Pismo dla ludu polsko-katolickiego w wydaniu z 23 lutego 1907 roku. Dlatego też wyższe władze szkolne miały nakazać przeprowadzenie dochodzenia, ile podobnych wypadków się wydarzyło.

Tęgie mrozy i obfite opady śniegu były tym dokuczliwsze, że w latach poprzednich zimy były niezwykle łagodne. – Zachodziła istotnie obawa, że sporty zimowe, jak: ślizgawka, sanna, lepienie bałwanów itp. staną się czemś nieznanem, o czem tylko starzy ludzie wnukom opowiadają; tak mało mieliśmy śniegów i mrozów w czasie poprzednich zim kilkunastu – czytamy w gazecie. Zima 1907 roku wcześniejsze obawy skutecznie rozwiała.

Prócz tego emocje wśród mieszkańców Raciborza budziły działania policji pruskiej, które rozpędzała wiece polskie i groziła właścicielom lokali, którzy udostępniali je dla Polaków. W tej sprawie na sejmie pruskim interweniował poseł Leon Czarliński. Nadto redakcja Nowiny Raciborskich… przestrzegała Polaków przed działaniami partii centrum, której kandydaci w licznych na Śląsku okręgach ponieśli porażkę w starciu z kandydatami polskimi w ostatnich wyborach. – Cele tej polityki są chyba dostatecznie znane; chodzi o nawrócenie rzekomo "zbłąkanych" polskich owieczek (jak centrowcy uświadomionych Polaków nazywają) do obozu centrowego, a w gruncie rzeczy o powolną germanizacyę polskiego ludu – przestrzegała redakcja swoich Czytelników.

W samym Raciborzu "nareszcie" miało dojść do skutku wybrukowanie ulicy Wierzbowej. – Czas byłby najwyższy, bo możnaby tam sobie nogi połamać, idąc wieczorem, skoro ćma nastąpi – pisały Nowiny… Sprawą miała się zająć na najbliższym posiedzeniu rada miasta.

Tymczasem przedsiębiorcy już myśleli o nadejściu wiosny. Bernard Pitsch (Racibórz, Wielkie Przedmieście 24) polecał rolnikom sól chilijską na pola, a Wilhelm Kroczek (Racibórz, Rynek 13) ogłaszał się z ofertą ubrań sposobnych do przyjęcia pierwszej Komunii św. Na rynku pracy wzięcie mieli przyszli piekarze. Uczniów chętnych wyuczenia się zawodu chcieli przyjąć mistrzowie piekarstwa z Pietrowic Wielkich (Rudolf Mutke), Leśnicy (Rudolf Blokesch) i  Raciborza (Franciszek Sławik).

Na koniec kawał z dawnych lat:
– Biedak biorąc lekarstwo pyta, jak często ma zażywać?
– Trzy razy dziennie, po każdem jedzeniu – była odpowiedź.
Na to biedak: Kiedy ja jem tylko raz na dzień i to nie zawsze.

"Nowiny Raciborskie. Pismo poświęcone Ludowi" (później również "Nowiny Raciborskie. Pismo dla Ludu polsko-katolickiego" – tytuł prasowy, który pojawił się w Raciborzu w roku 1889. Pismo powstało z inicjatywy Józefa Rostka. Jego wydawcą i pierwszy redaktorem naczelnym był Jan Karol Maćkowski. Gazeta szybko zdobyła sporą popularność – już w 1894 roku jej nakład sięgnął 5 tys. egzemplarzy. Po plebiscycie, kiedy Racibórz pozostał w Niemczech, zaniechano jej wydawania.

/Wojciech Żołneczko/
——————————————————————————————————————– 
Polecamy również:

Błogosławiona Ofka Raciborska.Historia życia i kultu Eufemii

ciało swoje postami, niespaniem, łożem twardym, biczowaniem aż do krwi, włosiennicą ostrą, łańcuszkiem żelaznym, umartwiając…

Fotopodróż po Raciborzu: Dwa pomniki oddzielone Odrą

Po jednej stronie pomnik Powstańców Śląskich, po drugiej stronie podzięka niezwyciężonej Armii Czerwonej.

Wspomnienie o J. Oleszku – wychowawcy Ziemi Raciborskiej

Był tytanem pracy do końca swoich dni. Śp. Józef Oleszek nie żądał wiele, choć wiele dawał.

——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————-

- reklama -

3 KOMENTARZE

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here