Urzędnicy ministerstwa zaniżyli wartość historyczną obiektu oraz potrzebę wykonania remontu – uważa A. Hajduk.– Mamy w budżecie środki na ten cel. Może nie skończymy w tym roku, ale w następnym – tak starosta raciborski Adam Hajduk odnosi się do braku wsparcia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na remont wnętrza kaplicy zamkowej. Starostwo już złożyło odwołanie od decyzji ministerstwa (obecnie projekt znajduje się na liście rezerwowej ministerstwa). Zdaniem starostwa plany remontu kaplicy nie spotkały się z należytym zrozumieniem urzędników z Warszawy, którzy zaniżyli noty za wartość historyczną obiektu oraz potrzebę wykonania remontu.
Przypomnijmy, w zeszłym roku zakończono remont kaplicy z zewnątrz. Jeszcze w tym roku mają ruszyć prace konserwatorskie i budowlane w jej wnętrzu. Koszt inwestycji to niemalże 2 mln zł. Na jej realizację powiat chciał pozyskać środki z funduszu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (1,17 mln zł). Starosta jest zdeterminowany zrealizować zadanie, z pomocą ministerstwa lub bez niej i już zapowiada, że jeśli tegoroczne odwołanie nie przyniesie skutku, to w przyszłym roku powiat ponownie będzie aplikował o wsparcie inwestycji w ministerstwie. Nie wyklucza również aplikowania po środki u śląskiego konserwatora zabytków.
Kaplica zamkowa pw. św. Tomasza Kantuaryjskiego (inaczej Tomasza Becketa, tzw. perła gotyku śląskiego lub śląska Sainte-Chapelle) – wybudowana pod koniec XIII w., mieści się we wschodnim skrzydle zamku w Raciborzu-Ostrogu. Budowla pierwotnie wybudowana w stylu gotyckim, posiada jednak elementy barokowe i neogotyckie.
W latach 1288–1416 przy kaplicy znajdowała się kolegiata, którą ufundował biskup wrocławski Tomasz II. Świątynię wielokrotnie trawiły pożary, m.in. w 1519, 1637 czy w 1858 r. W 1988 r. w wyniku prac renowacyjnych znaleziono tzw. Mapę Schneidera, na której widniał odręcznie naniesiony, legendarny tunel prowadzący pod Odrą. W kaplicy znajdowały się najprawdopodobniej relikwie Tomasza Becketa lub św. Stanisława (źródło: pl. wikipedia.org).
/Wojciech Żołneczko/
——————————————————————————————————————–
Polecamy również:
Na Zamku Piastowskim o zbrodni katyńskiej
Losy policjantów z Brzezia zamordowanych w Ostaszkowie czy zwalczanie podziemia niepodległościowego na Raciborszczyźnie – to tylko niektóre tematy spotkania z historykami z IPN.
Pełna sala na Zamkowej Niedzieli Wspomnień [ZDJĘCIA]
Frekwencja przerosła oczekiwania organizatorów – sala konferencyjna Zamku Piastowskiego wypełniła się po brzegi.
Minister nie chce dać pieniędzy na remont kaplicy zamkowej
Wniosek powiatu o dofinansowanie remontu kaplicy nie znalazł uznania w oczach urzędników ministerstwa kultury, trafiając na listę rezerwową.
——————————————————————————————————————–
Podziel się informacją lub napisz własny artykuł na forum.
Dodaj Temat na:
forum.raciborz.com.pl
——————————————————————————————————————-
Ja też chyba nie rozumiem tej „ogromnej wartości historycznej” kaplicy… Odkąd pamiętam była zaniedbana, więc nie czaję czemu o nią teraz tyle krzyku.