K. Kalemba: Sołtysowanie to praca przez całą dobę

W Polsce jest 40 tysięcy sołtysów. Jednym z nich jest sołtys Szymocic Karol Kalemba.

To najmniejsze sołectwo w gminie Nędza. Szymocice liczą niespełna 300 mieszkańców, a na ich czele stoi Karol Kalemba, który wspólnie z 40 tys. pozostałych sołtysów w Polsce 11 marca obchodził oficjalny Dzień Sołtysa.

Sołtys jest łącznikiem między mieszkańcami a organami gminy. Jest rzecznikiem mieszkańców, którzy przychodzą do niego z przeróżnymi sprawami. I bez względu na porę. – Nieraz ludzie i w nocy potrafią obudzić – uśmiecha się Karol Kalemba, który sołtysuje w Szymocicach już drugą kadencję. – Ale to zrozumiałe, jesteśmy w końcu najbliżej spraw mieszkańców.

- reklama -

Cieszy się, że nawet w tak małej miejscowości udaje się małymi kroczkami realizować przedsięwzięcia ważne dla wsi. – Udało nam się utwardzić kilka wiejskich dróg, co było dla mieszkańców bardzo istotne. Wykonaliśmy parking przy cmentarzu. I coś z czego jesteśmy ogromnie dumni, to świetny plac zabaw przy remizie OSP – wylicza sołtys. Z placu, wyposażonego w atrakcyjne dla dzieci urządzenia zabawowe, ławeczki, drewnianą zadaszoną altankę gdzie można przyjemnie spędzić czas nie tylko latem, mieszkańcy korzystają bardzo chętnie.


Na zdjęciu sołtys Szymocic Karol Kalemba swojej wsi nie zamieniłby na żadną inną.

W Szymocicach udało się również wyremontować samą siedzibę OSP. Budynek zmodernizowano i wewnątrz i na zewnątrz. Częściowo utwardzono również parking przed remizą. – Sporą część robót wykonaliśmy, jak się to kiedyś mówiło, w czynie społecznym – podkreśla Karol Kalemba, który funkcję sołtysa łączy ze służbą w miejscowej OSP. Sołtysi pojawili się w Polsce już w średniowieczu, reprezentowali feudała – właściciela wsi. Korzystali też z przywilejów niedostępnych zwykłym chłopom: mieli udział w dochodach właściciela wsi z tytułu pobieranego od chłopów czynszu i od wymierzanych kar sądowych.

W miarę upływu czasu ich pozycja i rola zaczęła się zmieniać. Po upadku komunizmu sołtys został organem wykonawczym sołectwa, czyli jednostki pomocniczej gminy. Obecnie sołtysa wybierają mieszkańcy danego sołectwa   zwykle zostaje nim osoba z miejscowej społeczności, która pozostaje na bieżąco w sprawach lokalnych.


Plac zabaw w Szymocicach.

Współcześnie do obowiązków sołtysów, oprócz reprezentowania sołectwa na zewnątrz, należy m.in. zwoływanie zebrań wiejskich, realizowanie uchwał rady gminy czy też pobieranie podatku rolnego i leśnego. To praca 24 godziny na dobę, bez wyznaczonych dyżurów. – To osoba wobec której mieszkańcy stawiają duże wymagania. Kiedyś wydawało mi się, że sołtys to człowiek któremu najbardziej się dostaje. Teraz mam nieco inne zdanie, może dlatego, że ludzie zaczynają dostrzegać, że się we wsi inwestuje – uśmiecha się Karol Kalemba.

Czego sobie sołtys Szymocic życzy z okazji Dnia Sołtysa? – Uśmiechu mieszkańców. To bezcenne – mówi. I dodaje, że swojej wsi nie zamieniłby na nic innego.

publ. /żet/
źródło: UG Nędza
——————————————————————————————————————– 
Polecamy również:

KWK Nędza zaprzestała kradzieży

Trzech członków grupy przestępczej KWK Nędza poszukiwanych jest międzynarodowymi listami gończymi.

Mamy mażoretek na Dniu Kobiet i Mężczyzn w Nędzy

Okazja podwójna – Dzień Kobiet obchodzony 8 marca i Dzień Mężczyzn – 10 marca. Koło Emerytów i Rencistów z Nędzy zorganizowało spotkanie w siedzibie OSP.

Kurs samoobrony: panie nauczyły się jak uwolnić tygrysa!

Sytuacje zagrożenia mogą nas spotkać praktycznie wszędzie: na ulicy, klatce schodowej, windzie, parku…

——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————-

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj