To już pewne: w budżecie na oświatę brakuje 2,5 mln zł

10

Władze powiatu raciborskiego stanęły przed trudnym wyborem: ograniczyć inwestycje, czy zwiększyć zadłużenie?

Zarząd powiatu raciborskiego stanął przed nie lada zadaniem – budżet placówek oświatowych, dla których organem prowadzącym jest powiat raciborski (przede wszystkim dot. to szkół średnich w Raciborzu) nie dopina się na kwotę 2,5 mln zł. Wszystko z powodu niższej niż w roku ubiegłym subwencji ministerstwa finansów (o sprawie pisaliśmy już 13 października ubiegłego roku: Szkoły średnie w Raciborzu dostaną o 2,5 mln zł mniej) dla powiatu raciborskiego, która zamknęła się kwotą 46,2 mln zł. Gros ogólnej kwoty przypada właśnie na subwencję oświatową, która w 2014 roku wyniesie 41,419 mln zł, czyli o 2,5 mln zł mniej niż w roku ubiegłym.

Przed wicestarostą Andrzejem Chroboczkiem stoi nie lada wyzwanie: znalezienie w napiętym budżecie powiatu raciborskiego 2,5 mln zł, których brakuje w oświacie.
Władze powiatu raciborskiego wystąpiły do ministerstwa finansów z zapytaniem, skąd tak duża rozbieżność pomiędzy wysokością subwencji na rok 2013 i rok 2014, która to rozbieżność nijak się ma np. do spadku liczby uczniów. 20 marca nieugięte ministerstwo przysłało odpowiedź wraz ze stosownymi wyliczeniami. Subwencja nie zostanie zwiększona. Oznacza to powstanie w powiatowym budżecie wyrwy na 2,5 mln zł. Taki stan rzeczy martwi przewodniczącego powiatowej komisji oświaty Adriana Plurę, który w czasie marcowych obrad komisji (20.03.14) starał się dowiedzieć u odpowiedzialnego za "działkę" oświatową wicestarosty Andrzeja Chroboczka, co Zarząd Powiatu Raciborskiego zamierza z tym zrobić (z podobną prośbą zwrócił się również członek komisji, radny Marek Kurpis, który przewodniczy również powiatowej komisji budżetu).

Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Rekreacji Rady Powiatu Raciborskiego Adrian Plura naciska na Zarząd Powiatu Raciborskiego, aby jak najszybciej znalazł on rozwiązanie problemu.
Wicestarosta wyjaśnił, że materiały przysłane przez ministerstwo finansów wymagają dogłębnej analizy. – Wolałbym to dziesięć razy sprawdzić, niż powiedzieć teraz coś, co pójdzie w eter… – dodał wicestarosta Chroboczek, który obiecał, że pierwsze informacje w tym temacie dostarczy radnym na kwietniowe posiedzenie komisji. Rozstrzygnięcie, w jaki sposób dziura w budżecie oświaty zostanie załatana, to kwestia kolejnego miesiąca.

– Nie chciałbym naciskać, ale czy musimy czekać aż dwa miesiące? – dopytywał radny Plura, ale wicestarosta nie chciał wypowiadać się za cały zarząd już teraz. Po analizie wydatków szkół przyjdzie kolej na podjęcie trudnej decyzji: czy załatać dziurę rezygnując z zaplanowanych inwestycji, czy też zwiększyć deficyt budżetowy. O dalszym toku tej sprawy będziemy informować na bieżąco.

- reklama -

/Wojciech Żołneczko/
——————————————————————————————————————– 
Polecamy również:

Radni na wycieczce w aquaparku. Wrażenia? Bardzo dobre!

Gospodarze obiektu momentami mieli problem z zapanowaniem nad radnymi, którzy rozpierzchli się po aquaparku.

Tablice wymuszą zdjęcie nogi z gazu na krajowej 45-tce

W Tworkowie, Bieńkowicach i Krzyżanowicach zamontowano tablice świetlne informujące kierowców o przekroczeniu prędkości.

Uczniowie "Kasprowicza" oddali 14 litrów krwi

Ponad 30 uczniów (i 1 nauczyciel) Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu zdecydowało się na piękny gest.

——————————————————————————————————————– 

Podziel się informacją lub napisz własny  artykuł na forum.
Dodaj Temat na:   
forum.raciborz.com.pl

Dodaj!

——————————————————————————————————————

- reklama -

10 KOMENTARZE

 1. Kto zdecydował, iż osoba nie mająca pzygotowania oedagogicznego odpowiedzialna jest za szkonictwo? Pozwalniać emerytów, zlikwidować część etatów, bo skoro mniej uczniów a ilość nauczycieli ta sama, to nie dziwota, że forsy brakuje. Dwu miesięczna analiza pisma z ministerstwa to faktycznie goteskowe.

 2. szkoły zawodowe przyzakladowe były dobre ale poco lepiej miec takie zawodówki co niczego nie daja
  a leonidasy zamiast zakladow pracy baseny drogi rowerowenic tylko huraaaaaaaaaaaa
  i do nastepnych wyborów

 3. Marnym Jest Nasz Wladca Leonidas Bo Gospodarczo Lezymy I Takie Wielkie Nic U Nas
  Ale Co Tam Mozemy Sie Cieszyc Ze Nasz Chociaz Po Pjanem Nie Jedzi Jak Inni Wlodazre Miast
  Chwał Ci Leonidasie W Kartach Historii Miasta Zapiszesz Sie Jako;
  Zastał Murowana A Zostawił Zrujnowaną

 4. To wcześniej radni nie analizowali prognoz demograficznych? Najlepiej utrzymać status qvo, aby miec swoich na stanowiskach, a potem słynne polskie jakoś to będzie. Każdego zwalnianego szkoda, ale bez urazy, nauczyciele to uprzywilejowana grupa, dlaczego miałyby ich obowiązywac inne zasady?

 5. To wcześniej radni nie analizowali prognoz demograficznych? Najlepiej utrzymać status qvo, aby miec swoich na stanowiskach, a potem słynne polskie jakoś to będzie. Każdego zwalnianego szkoda, ale bez urazy, nauczyciele to uprzywilejowana grupa, dlaczego miałyby ich obowiązywac inne zasady?

 6. PO I ZAWÓDÓWKI NIE ALE DOBRESZKOŁY ZAODOWE
  PO II PEOWCY JUZ PRZEPADLI ICH POMYSŁ NA RACIBORZ SPALIŁ I ONI SIE WYPALILI
  BUDŻET TO GOSPODARKA – KTÓRA W TYM MIESCIE JAKO PLAN POLITYCZNY NIE ISTNIEJE
  NASZ KOCHANY LEONIDAS TAK SIE ZAKOCHAL W SPORCIE ZE NIEDLUGO ZROBI Z TEGO MIASTA -WIOSKE OLIMPIJSKA EMERYTÓW
  Plotkara: Czego nie udało się Panu zrealizować w mijającej kadencji? Jak Pan myśli co było tego powodem?

  Przydupas: To jest pytanie, na które nie wolno mi głośno odpowiadać, głównie dlatego że nie ma jeszcze strategii leonidasa. A poza tym zawsze można zwalić jak coś nie idzie , że tak komórka jest niewłaściwie zarządzana, chociaż zawsze może być lepiej zarządzany, gdy na czele stoi nasz prezes klubu. Natomiast to jest jakby koniecznooość, przecież nie oddamy jak janukowycz swej władzy. Niezwykle ważne jest to aby się utrzymać To jest niezwykle istotne.

  Plotkara: Czy zamierza Pan ponownie kandydować do rady leonidasa

  Przydupas: Tak

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here