Niezły „SOS z klasą” w G5

0

W tym roku szkolnym Gimnazjum Nr 5 im. Jana Pawła II w Raciborzu przystąpiło do programu „WF z klasą”. Głównym założeniem programu jest zwiększenie aktywności uczniów na lekcjach WF i sprawienie, że dla każdego będą one przyjemnością, relaksem i dobrą zabawą, a nie przykrym obowiązkiem. Jednym z pierwszych kroków, które mają doprowadzić do celu, było określenie problemów i realnych sposobów ich rozwiązania. Właśnie temu służyła debata „Sportowy Okrągły Stół”, która odbyła się 26. marca w naszej szkole. W debacie brali udział przedstawiciele wszystkich klas, którzy – po wcześniejszych konsultacjach ze swoimi kolegami i koleżankami – wskazywali mocne strony lekcji wychowania fizycznego w Gimnazjum Nr 5, a także te obszary, które chcieliby udoskonalić. W przedsięwzięcie zaangażowani byli także nauczyciele, na czele z Panem Dyrektorem Dariuszem Malinowskim. Można więc stwierdzić, że debata rzeczywiście była głosem całego gimnazjum. Wypowiedzieć mógł się każdy obecny w auli szkolnej.

Uczniowie chętnie korzystali z tej możliwości, wypowiadając się zarówno na temat pozytywów związanych z lekcjami wychowania fizycznego w G5 – tu wymieniali miłą atmosferę na lekcjach, przyjaznych nauczycieli, możliwość korzystania z boiska „Orlik”, dobry sprzęt sportowy, którym dysponuje szkoła oraz możliwość przeprowadzenia rozgrzewki na ocenę, jak i wskazując elementy, które można udoskonalić.

Po blisko dwóch godzinach wspólnej, kulturalnej rozmowy, uczniowie wraz z nauczycielami i Panem Dyrektorem wypracowali kilka sposobów na udoskonalenie lekcji wychowania fizycznego. Wśród nich znalazła się np. możliwość zorganizowania wyjść na basen i wycieczek rowerowych, organizacja zajęć, podczas których uczniowie będą mogli trenować interesujące ich dyscypliny sportu – nawet te, które są mniej popularne, np. tenis ziemny czy taniec, a także udostępnienie boiska szkolnego w godzinach popołudniowych, gdzie – pod opieką nauczyciela – będzie możliwość rozwijania swoich sportowych pasji i aktywnego spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu. Dzięki przekonującej argumentacji uczniów, dyrekcja i nauczyciele WF-u przystali również na częstsze przeprowadzanie zajęć w terenie (np. bieganie do parku) czy też puszczanie muzyki podczas zajęć na sali gimnastycznej.


Debata zakończyła się wyborem jednego z zadań do realizacji na rok szkolny 2013 / 2014. Uczniowie Gimnazjum Nr 5 zdecydowali, że będzie to MiniFit, czyli test sprawności dla małych i dużych.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here