22 marca maksymalna dobowa temperatura w Raciborzu osiągnęła 20,3 st. Celsjusza. Zobacz, czym jeszcze zaskoczyła nas przyroda w marcu tego roku.
Średnie temperatury powietrza zarejestrowane do dnia dzisiejszego w Raciborzu oraz prognozy temperatur na kilka następnych dni wskazują, że marzec 2014 według klasyfikacji stosowanej w polskiej meteorologii prawdopodobnie będzie miesiącem anomalnie ciepłym, to znaczy iż średnia miesięczna temperatura przekroczy o 2,0 do 2,5 st. C średnią miesięczną temperaturę z wielolecia. Jeśli następne dni okażą się wystarczająco ciepłe i różnica pomiędzy średnią miesięczną temperaturą w marcu 2014 i średnią z wielolecia przekroczy 2,5 st. C, będziemy mogli zaliczyć marzec 2014 do ekstremalnie ciepłych, podobnie jak marzec 1977 r., który był najcieplejszym marcem od 1961 r.
Pierwsze dni trzeciej dekady miesiąca były bardzo ciepłe, 22 marca maksymalna dobowa temperatura osiągnęła 20,3 st. C. Jednakże do tej pory rekordową maksymalną temperaturę marca stanowi 24,3 st. C zarejestrowane 21 marca 1974 r. Marzec nie zawsze bywa ciepły o czym między innymi może świadczyć zarejestrowana 1 marca 1986 r temperatura -23,2 st. C. Prognoza pogody wskazuje, iż do końca miesiąca w rejonie Raciborza nie wystąpią już opady deszczu, w takim przypadku zarejestrowana do dnia dzisiejszego suma opadów wynosząca 22,8 mmm, pozwoli zaklasyfikować marzec 2014 do miesięcy suchych. Powyższa suma nie jest zjawiskiem ekstremalnym, w historii pomiarów najniższą miesięczną sumą dla marca jest suma 6,5 mm, natomiast najwyższą 77,6 mm zarejestrowana w 2009 r.
Wszystkie powyższe dane pochodzą ze stacji synoptycznej w Raciborzu, która została założona E. Reimanna w roku 1848 (sic!), powyższa analiza została przeprowadzona dla danych od 1961 r.
publ. /ps/
——————————————————-
zobacz także:
Luty w Raciborzu bardziej jak kwiecień: ciepły i bez śniegu
Tylko jeden dzień z opadami śniegu odnotowano w lutym w Raciborzu. Zobacz pozostałe ciekawostki dotyczące pogody w minionym miesiącu w regionie.
Wiosna zawsze jest pikna….
A co to jest za labirynt na pierwszym zdjęciu w artykule?