Biblioteka: Tydzień z Internetem 2014 zakończony

0

Od 24 do 30 marca odbywały się spotkania, w trakcie których uczestnicy poznawali możliwości oraz zastosowanie Internetu.

 

- reklama -

 

 

Miejska i Powiatowa Biblioteka im. Ryszarda Kincla w Raciborzu już po raz drugi wzięła udział w kampanii. W trakcie spotkań realizowano trzy scenariusze: „Co ze mnie wyrośnie?”- kierowane do najmłodszych, „Zagraj w przyszłość”  dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz „Pole do popisu” kierowane do osób starszych. Cykle zajęć łączyły świetną zabawę, kreatywne myślenie i naukę. W przygotowanych spotkaniach udział wzięło ponad 400 osób w wieku od 5 do 81 lat.

 

O tym „Co ze mnie wyrośnie?” dowiedziały się dzieci podczas spotkań w Eurece – Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży na ul. Kasprowicza 12 oraz w Filiach w Markowicach, na Ostrogu i Brzeziu. W trakcie zajęć najmłodsi odgadywali m.in. czy pisarz – widmo to autor książek o duchach? Kiper to człowiek uczący innych jak uniknąć kipienia mleka? i czy Taksator to producent taksówek?

 

Inne ćwiczenie polegało na dopasowaniu zawodu do wyświetlanych na ekranie atrybutów np. czapki policyjnej, stetoskopu lub igły i nici. Największą popularnością cieszyło się jednak zadanie praktycznie. Wcielanie się w przeróżne profesje oraz kończenie zdania „Mam talent do…” było dla uczestników świetną zabawą. Uczniowie szkół podstawowych i przedszkoli mieli również okazję poznać zawody, o których dzisiaj niewiele osób pamięta, jak płatnerz czy bednarz. Dowiedzieli się jak jest różnica między malarzem pokojowym i malarzem „malującym obrazy” oraz jakie cechy powinny mieć osoby, chcące zostać nauczycielem, aptekarzem lub bibliotekarzem.

 

Młodzież szkół gimnazjalnych zaproszona została natomiast do „Zagrania w przyszłość”  w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży oraz Wypożyczalni i Czytelni Naukowej na Rynku. Na starcie czekało na nich  zdanie po hasłem „Mogłabym, mógłbym być…”. Należało je dokończyć i zastanowić się, dlaczego można być dobrym w danym zawodzie, nawet jeśli na pierwszy rzut oka zupełnie nie odpowiada on naszym zainteresowaniom. „Rozpoznaj zawód” – kolejne ćwiczenie, mające na celu odgadnięcie profesji opisanej na otrzymanych kartkach. Lekarz, kosmetolog, architekt to tylko kilka z nich.

 

Nadrzędnym celem spotkania było pokazanie młodym ludziom, że każdy z nich posiada różne atuty, które może wykorzystać w poszczególnych zawodach.  Kiedy poszukujemy odpowiedzi na pytanie, co moglibyśmy robić w przyszłości, warto zacząć od tych cech, poznać je i dowiedzieć się, w jakich profesjach mogą się przydać.

 

Z  Tygodnia z Internetem skorzystali również seniorzy, biorąc udział w zajęciach pt. „Pole do popisu”. Zainteresowani obejrzeli transmisję online składającą się z trzech części. Pierwsza traktowała o Internecie oraz dlaczego warto z niego korzystać. Druga wprowadziła uczestników w świat komputera i Sieci od strony technicznej. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się z jakich urządzeń mogą korzystać, by posługiwać się Internetem oraz czym jest wyszukiwarka internetowa.  Ćwiczenia praktyczne w tej części obejmowały obsługę klawiatury, myszki i wyszukiwanie informacji w Internecie.

 

Fotoreportaż podsumowujący działania zorganizowane przez Bibliotekę w Raciborzu podczas Tygodnia z Internetem można obejrzeć tu  http://www.youtube.com/watch?v=5mxQDM0Xkv0

 

publ. /ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here