Procesja wielkanocna w Zawadzie Ks. już od ponad 30 lat

0

Jan Cycoń z Zawady Książęcej w gminie Nędza dokładnie pamięta jeszcze procesje z dzieciństwa.

– Kiedyś z procesją pola obchodziło się co niedziela. Pieszo! – wspomina pan Jan, który wspólnie z sąsiadem Tadeuszem Szczyrbowskim ponad 30 lat temu zainicjował w Zawadzie Ks. procesje wielkanocne. Pierwsza procesja konna w gminie Nędza odbyła się w latach 80-tych. Pan Jan dokładnego roku nie pamięta. Wspomina jednak, że przyjechało wtedy ponad 30 jeźdźców. – Koni w naszej parafii było sporo, więc można było myśleć o takiej procesji. Dziś na całą okolicę mamy może z dwa konie… Czasy się zmieniają – przyznaje pan Jan.

- reklama -

W procesji brali też udział starsi gospodarze na wozach i bryczkach oraz orkiestra dęta i dziewczęta w strojach ludowych. – Orkiestrze zawsze zorganizowaliśmy wóz, więc muzycy mogli grać w drodze. A po procesji to żeśmy się z własnej kieszeni składali na buteleczkę dla nich, jako zapłatę. O pieniądzach nikt nie mówił – uśmiecha się gospodarz z Zawady. Z roku na rok, jak mówi pan Jan, procesja była piękniejsza.

 

Jan Cycoń wraz z wnukiem Bernardem

 

W ubiegłym roku procesję odwołano ze względu na fatalną pogodę. Ale dwa lata temu wzięło w niej udział ponad 50 koni. – Wymaga to starań. Organizatorzy osobiście objeżdżają gospodarzy w regionie i zapraszają na naszą procesję – podkreśla pan Jan. Udaje się. Do Zawady przyjeżdżają koniarze nawet z innych powiatów. – Czuję dumę. Cieszę się, że procesja przetrwała, że co roku ja sam też mogę w niej uczestniczyć – przyznaje pan Jan. – Najważniejsze to śpiewać, śpiewać i się modlić, a nie marudzić albo pogawędki urządzać – uśmiecha się.

W tym roku procesja wyrusza spod OSP w Zawadzie Ks. o godz. 13.00. Poprowadzi tradycyjnie w kierunku Ciechowic i Łęgu. Przy każdej przydrożnej kapliczce i krzyżu uczestnicy procesji zatrzymują się na modlitwę i śpiew. Po procesji odbędzie się mały wyścig konny, a następnie na terenie za kościołem pokazy woltyżerki. Będzie poczęstunek i pamiątkowa statuetka dla każdego uczestnika.

/publ.p/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here