Uwiecznione światło, barwa i kreska w galerii RCK

0

– Dzięki temu projektowi inaczej patrzę na świat, na światło każdego dnia – mówi Alicja Świerczyńska.

W czwartkowe popołudnie w Galerii Sztuki Współczesnej Raciborskiego Centrum Kultury przy ul. Chopina 21 odbył się wernisaż prac – fotografii, rysunku, malarstwa i grafiki – młodzieży, która wzięła udział w projekcie "Światłem-Barwą-Kreską". "Światłem-Barwą-Kreską" to projekt artystyczno-edukacyjny o charakterze proekologicznym realizowany pilotażowo z młodzieżową grupą eksperymentalną na terenie Arboretum Bramy Morawskiej w okresie ostatnich dwóch lat.

- reklama -

Przy projekcie jego autorka Gabriela Habrom-Rokosz współpracowała z Elżbietą Skrzymowską – pracownikiem naukowym Arboretum oraz Romanem Szczasnym – nauczycielem plastyki w raciborskim Gimnazjum nr 1. – Bardzo dziękuję, że odpowiedzieliście na moją propozycję współpracy i zechcieliście się włączyć w projekt – mówiła podczas wernisażu Gabriela Habrom-Rokosz, znana raciborska fotografka, wykładowczyni w PWSZ w Raciborzu.

Jak mówi, pomysł na realizację projektu zrodził się dwa lata temu. – Przeraża mnie rosnące tempo życia. Materialny, konsumpcyjny świat przytłacza wszystko to co jest najważniejsze, wszystkie wartości ponadczasowe. Światło wskazuje, ale my i tak nic nie jesteśmy w stanie zobaczyć, bo tempo jest za duże – wyjaśnia Gabriela Habrom-Rokosz.

 

 
 

 

Uczestnicy projektu – młodzież gimnazjalna, licealna i studenci PWSZ w Raciborzu wraz z opiekunami – każdą wolną chwile spędzali na obserwacji przyrody. – Racibórz zawsze słynął z tego, że jest "zielonymi płucami" Śląska, na miejskich autobusach napisy "Racibórz przyjazny środowisku", więc tym bardziej nie mogę pogodzić się z obrazem dzieci przed monitorami komputerów – mówi autorka projektu. I dlatego wyszli w plener. Przemierzali ścieżki rezerwatu "Łężczok" i Arboretum Bramy Morawskiej o różnych porach dnia, obserwując i uwieczniając "światło, barwy i kreski".

Jednym z autorów, którego prace można było podziwiać podczas wernisażu były te autorstwa Łukasza Lorenca, ucznia II klasy liceum plastycznego. – Jedna z fotografii przedstawia mlecze i słońce, które w bardzo specyficzny sposób załamuje światło. Druga praca przedstawia komin i dym, który rysuje na niebie bardzo ciekawe cienie – opowiada autor.

– Dzięki projektowi inaczej patrzę na świat, na światło każdego dnia – mówi Alicja Świerczyńska, studentka I roku edukacji artystycznej w PWSZ w Raciborzu. – Na fotografii można pokazać wszystko co się chce, można pokazać zaśmiecony teren i jakoś przez to wpłynąc na świadomość ludzi, ale można też pokazać piękno natury.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here