Czy podwykonawcy odzyskają pieniądze? Chodzi o pół miliona

Firmy, które zaangażowały się w budowę nowej siedziby RCKiK nie otrzymały części należności za wykonaną pracę. Przedsiębiorcy czują się zawiedzeni. Należności wynoszą ok. 500 tysięcy złotych.

Łącznie raciborskie firmy podwykonawcze  zatrudniają ponad 100 osób. W dużej mierze od tego, czy otrzymają zapłatę za usługi, zależy los pracowników.
 
 —————————————————————————-

 

- reklama -

Regionalne Centrum Krwiodawstwa w drodze przetargu wyłoniło jako wykonawcę nowej siedziby tej instytucji firmę Skobud z Żywca. Podwykonawcami zostali lokalni przedsiębiorcy, którzy dawali rękojmię dobrze wykonanej pracy. Nasz informator twierdzi, że równolegle miejscowi biznesmeni zawarli z dyrekcją Regionalnego Centrum Krwiodawstwa dżentelmeńską umowę, w której inwestor dał gwarancję wypełnienia zobowiązań finansowych. Taka umowa była wynikiem nieufności rodzimych przedsiębiorców wobec firmy z Żywca. Brak zaufania motywowano wiedzą o nie najlepszej opinii o Skobudzie.

 

Raciborscy przedsiębiorcy twierdzą, że wypełnili swoje powinności rzetelnie i terminowo. Oddany budynek to piękny obiekt, który może śmiało stanowić jedną z wizytówek miasta. Również wnętrza budynku korespondują z nowoczesnym charakterem budynku. Według biznesmenów prace zostały ukończone w terminie z pozytywną opinią wszelkich instytucji ku temu powołanych. Do ich jakości nie miał żadnych zastrzeżeń ani inwestor, ani wykonawca. Po wykonaniu robót jednakże doszło do komunikacji. Firma Skobud wpadła w tarapaty finansowe. 

 

Dyrektor Centrum utrzymuje, że pieniądze zostały wypłacone firmie z Żywca i że właściwym sposobem ich odzyskania byłoby powództwo cywilne. Pani dyrektor twierdzi, iż próbowała naciskać na firmę, aby w pierwszej kolejności zapłacić wszystkim lokalnym podwykonawcom, ale ma bardzo ograniczone możliwości manewru. Pozostaje kwestia umowy z dyrekcją. Przedsiębiorcy czują się zawiedzeni. Należności wynoszą ok. 500 tysięcy złotych.

 

Nasz informator twierdzi, że dyrekcja uspokaja ich, iż pieniądze zostaną wypłacone. Jednak przedsiębiorcy są zdania, że wszelkie formalności, które uprawniały ich do otrzymania pieniędzy zostały spełnione już 14 miesięcy temu. Chcieliby, aby Centrum potraktowało ich sprawę priorytetowo. Być może zaległe pieniądze jakoś da się odnaleźć. Przedsiębiorcy argumentują, że oprócz faktu, że wykonali swoją pracę i za to należy im się zapłata, to przecież od ich zysków zależą dziesiątek ich pracowników i wysokość podatków w mieście.

 

Leszek Iwulski

 

 —————————————————-

 

zobacz także:

 

Czy to prawda, że stacja krwiodawstwa zalega z zapłatą raciborskim firmom za wykonane prace przy nowym obiekcie? – zainteresował się radny Ryszard Wolny.

 

- reklama -

6 KOMENTARZE

  1. ,,tak maja,, … Tak sie koncza inwestycje oparte o przetargi gdzie kryterium najwazniejszym jest … najnizsza cena za uslugi.
    POdwykonawcy Szanowni … zaPOmnijcie o tych robotach albo idzcie ,,PO prosbie,, do … sKARBOWEGO .

  2. Tyle się mówiło o tej inwestycji – że taka nowoczesna, duża, potrzebna. A zamiast się z niej cieszyć, musimy się w związku z nią wstydzić. Czy to jest normalne?

  3. to nie jest wina iwestora tylko wykonawcy,ale skoro pieniądze idą do góry no to może spadną no ni,do podwykon… ., aLE MYŚLĘ ,ŻE HONOR I HISTORIA GŁUPOLOM KTÓRZY KOMBINUJĄ NA UCZCIWYCH pODWYKONAWCACH NIE DAJĄ SPIOkojnego snu bo i ziemia się usunie wraz z chałupą nie!!!.Ludzie uczciwośćjest naj…

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj