W ramach Tygodnia Bibliotek do Filii Publiczno – Szkolnej Nr 5 Płonia została zaproszona Julita Ćwikła – etnograf z raciborskiego Muzeum.
Tematem spotkania była moda damska i męska w XIX wieku na Ziemi Raciborskiej. Uczniowie klasy IV ZSP nr 3 w Raciborzu z zainteresowaniem słuchali tego co opowiadała posiłkując się prezentacją multimedialną.
Na wstępie zaznaczyła, ze stroje w owym czasie stanowiły jakby legitymację danego człowieka. Na ich podstawie można było dowiedzieć się skąd dana osoba pochodziła, jaki jest jej status materialny i stan cywilny.
Stroje jak mówiła pani Julita dzieliły się na „chłopskie” i „pańskie”. Fryzury jednakowe dla pań, czesane „na brózdka”, czyli z przedziałkiem na środku głowy i splatane w warkocz, opuszczony na plecy. Tak samo ubierano dzieci. Mężczyźni natomiast nosili się w większości po pańsku.
Dzieci w trakcie prezentacji obejrzały także stroje na specjalne okazje. Przy okazji omawiania strojów prelegentka wspomniała również o wielu zwyczajach. Np. panie do ślubu nosiły czarne stroje, jedyną ozdobą był wianek panny młodej, który po ślubie oprawiano w ramkę i łącznie z „woniaczką” pana młodego, wieszano w formie obrazu na ścianie.
Po spotkaniu niektóre dzieci przyznały się, że w i ich domach, w babcinych szafach znajdują się prezentowane przez gościa stroje lub elementy strojów.
publ. /ps/
Pani Ćwikła ma ogromną więdzę i jeste niesamowitą osobą! Jje zaangażowanie w sprawy śląskiej kultury jest godne naśladowania.