Moc atrakcji na Zamku Piastowskim w maju

Jak zwykle na zamku nie zabraknie historii i rozrywki, swoje święto będą miały mamy i straż graniczna. Zobacz, jakie atrakcje czekają jeszcze na zamku w maju.

Festiwal na finał dekady w UE

- reklama -

Kolejny Festiwal Gier Planszowych, Logicznych i Układanek zakończy, 10 maja, zamkowe obchody 10. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej. Przygotowano szereg atrakcji dla osób w każdym wieku.

Przyzwyczajeni do telewizji i komputerów często zapominamy o starych dobrych grach planszowych. O tym, że wciąż uczą i bawią będziemy mogli przekonać się na Zamku Piastowskim w godzinach od 10.00 do 14.00. Wydarzenie organizują wspólnie raciborska Fundacja ProAkywni, Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego oraz Agencja Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim. Program czterogodzinnej imprezy jest wyjątkowo bogaty. Co czeka uczestników? Pokaz gier logicznych, Speed Stacks, turnieje Quarto i NeuroShimy Duel oraz XXL. Ciekawostką będzie prezentacja autorska gry EuroCash, która znakomicie realizuje cele edukacji finansowej. Pokazuje jak oszczędzać i jak mądrze wydawać. Uczy, że przy zarządzaniu finansami trzeba logicznie myśleć. Przekonuje, że pracując na etacie jesteśmy w stanie zarobić 1 milion. Będą oczywiście pojedynki, turniej Quarto (nagrody funduje G3 Poland), a dla wszystkich chętnych ścieżka logiczna po dziedzińcu zamkowym. Każdy będzie miał do rozwiązania piętnaście zadań różnej trudności, wszystkie z repertuaru matematyki rekreacyjnej. Rozwiązanie przynajmniej dziesięciu będzie nagradzane certyfikatem proaktywności.

Niepełnosprawni mają głos!

Spotkanie pod tym tytułem odbędzie się 19 maja na Zamku Piastowskim. Gościem będzie Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Konferencja pt. Niepełnosprawni mają głos! Rozpocznie się o godzinie 12.30 w sali konferencyjnej Zamku Piastowskiego. Po przywitaniu przez posła Henryka Siedlaczka, referaty wygłoszą:
godz. 12.35 „Działania na rzecz osób niepełnosprawnych” – Jarosław Duda – sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej oraz Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych;
godz. 12.55 „Europejskie standardy wobec osób niepełnosprawnych” – poseł Marek Plura (PO), przewodniczący parlamentarnego zespołu do spraw osób niepełnosprawnych.
godz. 13.15 „Ułatwienia wyborcze dla osób niepełnosprawnych” – Grzegorz Franki, asystent przewodniczącego parlamentarnego zespołu do spraw osób niepełnosprawnych.

O godz. 13.25 przewidziano dyskusję, a na 14.00 finał konferencji.

Frant czy bohater…

„Burzliwe życie śląskiego księcia – Felix von Lichnowsky (1814-1848)” – referat pod tym tytułem, 20 maja o godz. 17.00, wygłosi na zamku Leonard Fulneczek.

Książę Felix von Lichnowsky, pan na Krzyżanowicach, przyjaciel Liszta, to niezwykle barwna postać XIX-wiecznej Europy. Polityk, wojskowy, podróżnik, awanturnik, rozpustniki utracjusz zginął tragicznie podczas rozruchów we Frankfurcie. Biografię arystokraty przybliży Leonard Fulneczek, pasjonat lokalnej historii i wydawca.

Prelekcja odbędzie się w ramach projektu „Historia lokalna na przykładzie wybranych powiatów, miast i gmin”, który realizują wspólnie Powiat Raciborski oraz Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach. Celem projektu jest wzmocnienie i aktywne kształtowanie tożsamości regionalnej, wspieranie pozytywnych stosunków i dialogu pomiędzy większością polską i mniejszością niemiecką oraz ukazanie wzajemnego przenikania się wielu kultur w życiu naszej miejscowości. W ten nurt wpisuje się również Powiat Raciborski poprzez organizację cyklu sześciu wykładów poświęconych ważnym i ciekawym wydarzeniom z historii ziemi raciborskiej. Zwieńczeniem inicjatywy będzie publikacja zawierająca zarówno tegoroczne, jak i ubiegłoroczne wykłady.

3 czerwca o godz. 17.00 wykład pt. „Królewskie Gimnazjum Ewangelickie w Raciborzu – z górnośląskiej prowincji wielu wyznań i narodów do panteonu światowej nauki” wygłosi Grzegorz Wawoczny.

Kult św. Floriana w powiecie raciborskim

Na promocję książki pod tym tytułem autorstwa dr Kornelii Lach Zamek Piastowski zaprasza 21 maja o godz. 17.00 do sali konferencyjnej.

Dr Kornelia Lach, na co dzień dyrektor Zespołu Szkół w Krzanowicach, to wytrawny badacz kultury ludowej na Górnym Śląsku, autorka szeregu opracowań naukowych i książek. Tym razem na warsztat wzięła kult św. Floriana, patrona strażaków. Opracowanie, wydane w języku polskim i niemieckim przez opolskie Wydawnictwo i Drukarnię Św. Krzyża, mające świetną recenzję prof. Norberta Widoka, liczy 176 s., jest pierwszą próbą podjęcia tego tematu, pokazującą go zarówno w wymiarze historycznym jak i społecznym. Miłośnicy lokalnych dziejów będą mogli na zamku poznać kulisy powstania książki a także porozmawiać z autorką.

Święto Straży Granicznej na zamku

W dniu 23 maja Śląsko-Małopolski Oddział Straży Granicznej będzie świętował na Zamku Piastowskim XXIII rocznicę powołania tej formacji. Po Mszy św. w kościele św. Jana  Chrzciciela, o godz. 12.00 na dziedzińcu odbędzie się apel połączony z wręczeniem sztandaru dla raciborskiego Oddziału. Widowiskowo zapowiada się musztra paradna Kompanii Reprezentacyjnej Straży Granicznej oraz koncert słynnych Podhalańczyków. Nie zabraknie też elementów pikniku historycznego, który odbył się 2 maja. Znów będzie można poddać się kontroli granicznej, odbyć krótki patrol na słynnym motorze K750 z funkcjonariuszem w stroju WOP-isty, a w domu książęcym zobaczyć wystawę poświęconą śląskim pogranicznikom.

Premiera filmu o Matce Polce

Pierwszy pokaz długo oczekiwanego nowego filmu Adriana Szczypińskiego, laureata nagrody Mieszko 2013, odbędzie się w sali konferencyjnej Zamku Piastowskiego już 25 maja o godz. 17.00. Wstęp wolny.

Adrian Szczypiński, filmowy pasjonat lokalnej historii z Raciborza, nakręcił swój czwarty film dokumentalny "Matka Polka". Będzie to opowieść o historii najsłynniejszego raciborskiego monumentu, odsłoniętego 14 lipca 1973 roku. Dzieje pomnika Matki Polki zostały przedstawione na tle powojennej historii Raciborza, przede wszystkim PRL-owskich przemian urbanistycznych okolic pomnika, czyli Placu Mostowego i ul. Odrzańskiej, gdzie usunięto całą przedwojenną zabudowę i nadano tej części miasta nowy charakter. Dzięki unikalnym, często nigdy nie prezentowanym wcześniej archiwalnym fotografiom, widzowie dokładnie poznają historię pomnika, od pierwszych planów, poprzez kolejne wersje, aż do dnia odsłonięcia. Film jest także próbą odpowiedzi na pytanie o rolę Matki Polki w przestrzeni symbolicznej Raciborza. Autor filmu zaprosił do występu przed kamerą aż 15 osób, głównie z Raciborza, ale także z Opola i Katowic. Są wśród nich zarówno historycy, jak i zwykli mieszkańcy, pamiętający najważniejsze chwile związane z pomnikiem. W filmie występują: Karol Magiera, Paweł Newerla, Piotr Libera, Jerzy Rezny, Sylwester Potocki, Bolesław Stachow, Władysław Płonka, Janusz Loch, Leszek Tytko, Janusz Nowak, Grzegorz Wawoczny, Irena Białuska, Piotr Dominiak, Joanna Filipczyk oraz Alina Borowczak-Grzybowska, córka Jana Borowczaka, nieżyjącego już autora pomnika. Ponadto przy pracach nad filmem pomagało kilkadziesiąt osób i kilka instytucji, udostępniających archiwalne dokumenty, fotografie czy miejsca zdjęciowe. Film powstał jako niezależne, prywatne przedsięwzięcie, bez jakiegokolwiek wsparcia finansowego z zewnątrz. Jego produkcja trwała 12 miesięcy. Adrian Szczypiński stworzył swój pełnometrażowy (122 minuty) dokument praktycznie jednoosobowo, na własnym sprzęcie i za własne pieniądze. Pełnił funkcje reżysera, producenta, scenarzysty, operatora, montażysty, dźwiękowca, itd.

Zamkowy piknik dla mam

Mniejszość niemiecka zaprasza 25 maja o godz. 17.00 ( niedziela) na zamkowy dziedziniec, gdzie zorganizowany zostanie piknik dla wszystkich mam. Okazją jest przypadający w następny dzień – Dzień Matki. Na zamkowej scenie nie zabraknie atrakcji, a raciborzan z pewnością zainteresuje plenerowy koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Leśnicy, który rozpocznie się o godz.19.00. Wśród 60-osobowej grupy muzyków są dzieci i młodzież szkół podstawowych, gimnazjów i liceów, a także studenci. Orkiestra jest laureatem licznych konkursów dla orkiestr i big bandów oraz dwukrotnym zdobywcą Grand Prix w Międzynarodowym Festiwalu Euro Musiktage Bösel.

Z Lwowa i Kresów do Raciborza – druga odsłona

Po kwietniowej niedzieli wspomnień poświęconej Kresom i znakomitym występie Tyligentnych batiarów, miłośników dawnych polskich rubieży Zamek Piastowski zaprasza tym razem w piątek, 30 maja o godz.17.00.

Pełna sala podczas pierwszej odsłony lwowskich i kresowych wspomnień każe przypuszczać, że i tym razem frekwencja dopisze, tym bardziej, że w klimat dawnego Lwowa znów wprowadzi nas znakomity bytomski duet Tyligentne batiary, czyli Jędruś Jaworski oraz Adaśko Żurawski. Tematem spotkania będą oczywiście Kresy i Lwów, a pierwszego sortu gawędy zapewni znana wielu Danuta Skalska, dziennikarka i redaktorka prowadząca w Polskim Radiu Katowice audycję Lwowska Fala. Wstęp bezpłatny.

Inne wydarzenia:

21 maja (środa) godz.11.00 Zamek Piastowski, sala narad w budynku bramnym – posiedzenie Powiatowej Rady Zatrudnienia
4, 5, 7 czerwca  Festiwal Piosenki Europejskiej na scenie na dziedzińcu, 7 czerwca – sobota koncert finałowy o 19.00

 

/ps/

 

 —————————————————-

 

zobacz także:

 

Koncert Roberta Bobo Kurzei i recital Klaudii Stabik, pokaz umiejętności strażaków ochotników, występ szczudlarzy a do tego fireshow – 8 czerwca w niedzielę na zamkowym dziedzińcu odbędzie się Dzień z Gminą Nędza.

 

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj