Raciborscy szóstoklasiści odwiedzają polskie uczelnie

Doradztwo zawodowe to jedna z form realizacyjnych projektu „Nauka bez tajemnic”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego WND – POKL.09.01.02.- 24-057/12Jego założeniem jest ukazanie młodym ludziom różnorodnych ofert kształcenia i nauki oraz pomoc w wyborze drogi rozwoju edukacyjnego. Ten właśnie cel zrealizowano podczas wyjazdu do Krakowa w dniu 12.05.2014.
W wycieczce wzięli udział uczniowie klas szóstych raciborskich Zespołów Szkolno-Przedszkolnych (ZSP nr 1,2,3) wraz z opiekunami.
W trakcie podróży pilotka (pracownica firmy przewozowej) przekazywała dzieciom niezbędne informacje organizacyjne, a także wiadomości o miejscach, jakie miały zwiedzać. Zapowiedziany na drogę powrotną konkurs wiedzy zmobilizował uczniów do koncentracji i uwagi.
Najstarsza uczelnia w Polsce i jedna z najstarszych w Europie, obchodzący właśnie 650-lecie istnienia Uniwersytet Jagielloński, radykalnie zmienił swoje oblicze. To tam udali się najpierw uczestnicy wycieczki. Zwiedzili jeden z kampusów, a dokładniej Instytut Geografii i Zoologii. Nowoczesne, przestronne i jasne budynki, wspaniałe wyposażenie i zaplecze socjalne i doskonałe warunki do zdobywania i pogłębiania wiedzy-to wizerunek dzisiejszej uczelni. Uczniowie zapoznali się z funkcjonowaniem placówki, zwiedzili laboratorium i wysłuchali wykładu na temat prowadzonych tutaj badań. Zawarli nawet bliższą znajomość z bohaterką doświadczeń, szczurzycą Sarą! Zwiedzany później najstarszy budynek UJ, Collegium Majus, w niczym nie przypominał kampusu, ale majestatem swych murów i krużganków przypominał o znakomitych studentach, jakich gościł: Andrzeju Fryczu Modrzewskim, Janie Kochanowskim, Mikołaju Koperniku, św. Janie Pawle II…
Po smacznym obiedzie (zjedzonym w kampusie), przejeździe do centrum miasta i przejściu Traktem Królewskim na Rynek miasta, szóstoklasiści zwiedzili Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Jest to nowoczesny, niedawno otwarty obiekt, pozwalający poznać średniowieczne oblicze dawnej siedziby królów. Dzieci z zaciekawieniem uczestniczyły we wspaniałej lekcji historii i pod kierunkiem przewodniczki, korzystając z najnowszych osiągnięć technik multimedialnych, przeniosły się w czasy kramów i przekupek, bitych monet, płatnerzy, kowali, rycerzy i…. błota, które po wielu wiekach ujawniło prawdziwe bogactwo wiedzy o dawnych czasach.
Zakup pamiątek w Sukiennicach był oczywiście obowiązkowym punktem wycieczki. Potem kilka podstawowych informacji o Rynku, szybki spacer po plantach i – czas na powrót.
Trochę zmęczeni, ale pełni wrażeń i zadowoleni szóstoklasiści chętnie wzięli udział w konkursie z nagrodami sprawdzającym zdobyte wiadomości, zorganizowanym przez biuro podróży obsługujące wycieczkę. Kto wie, może któryś z uczniów już postanowił zostać kiedyś krakowskim żakiem? Powodzenia–warto!

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj