Chociaż poziom wody w Odrze podniósł się o 30 cm to do przekroczenia stanów ostrzegawczych jest jeszcze daleko.
Samorządowcy z województwa śląskiego zostali poproszeni przez wojewodę śląskiego o działania, które zapobiec mogą ewentualnym skutkom prognozowanych, intensywnych opadów deszczu. Wojewoda przypomniał o konieczności przeglądu planów przeciwpowodziowych oraz planów zarządzania kryzysowego, o przeglądzie magazynów przeciwpowodziowych oraz zapewnieniu dostępności do ich zasobów, ponadto o przeglądzie urządzeń hydrotechnicznych, wałów przeciwpowodziowych oraz miejsc zagrożonych powodzią. Apelując do samorządowców przypomniał o niezbędnych środkach do informowania ludności o zagrożeniu oraz o zasadach zachowania się ludności na wypadek wystąpienia zagrożenia. Samorządowcy zostali zobowiązani do przekazywania do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego informacji o wszystkich zagrożeniach i zdarzeniach, które wystąpiły na ich terenie w związku z wydanymi ostrzeżeniami.
Mieszkańcy powiatu raciborskiego mogą jednak spać spokojnie. Stany ostrzegawcze na Odrze nie zostały przekroczone. Poniżej stany wody rzeki Odra na wodowskazach (15.04 godz. 06.00):
Chałupki – 120 cm (stan ostrzegawczy 300/stan alarmowy 420)
Olza – 166 cm (SO 500/ SA 610)
Krzyżanowice – 164 cm (SO 360/ SA 500)
Miedonia – 191 cm (SO 400/ SA 600)
Koźle – 285 (SO 400/ SA 500)
Długoterminowe prognozy pogody nie zakładają jednak żadnej poprawy. Burze, opady deszczu będą towarzyszyły mieszkańcom regionu aż do wtorku, 24 maja. Później kilka dni odpoczniemy od takiej nieprzyjemnej aury.
/Paulina Krupińska/
A jak przygotowani do ewentualnego wystąpienia Odry z brzegów są budowlańcy stawiający przystań kajakową w parku zamkowym oraz ci pracujący przy budowie zbiornika?
Racibórz może spać spokojnie, a potem nas powódź „zaskoczy”. Swoją drogą zastanawia mnie jakie konsekwencje miałaby ewentualna powódź dla nieskończonego jeszcze zbiornika. Czy istnieje ryzyko, że mogłaby zriunować plany budowy?