Wojewoda obawia się powodzi. Racibórz może spać spokojnie

2

Chociaż poziom wody w Odrze podniósł się o 30 cm to do przekroczenia stanów ostrzegawczych jest jeszcze daleko.

Samorządowcy z województwa śląskiego zostali poproszeni przez wojewodę śląskiego o działania, które zapobiec mogą ewentualnym skutkom prognozowanych, intensywnych opadów deszczu. Wojewoda przypomniał o konieczności przeglądu planów przeciwpowodziowych oraz planów zarządzania kryzysowego, o przeglądzie magazynów przeciwpowodziowych oraz zapewnieniu dostępności do ich zasobów, ponadto o przeglądzie urządzeń hydrotechnicznych, wałów przeciwpowodziowych oraz miejsc zagrożonych powodzią. Apelując do samorządowców przypomniał o niezbędnych środkach do informowania ludności o zagrożeniu oraz o zasadach zachowania się ludności na wypadek wystąpienia zagrożenia. Samorządowcy zostali zobowiązani do przekazywania do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego informacji o wszystkich zagrożeniach i zdarzeniach, które wystąpiły na ich terenie w związku z wydanymi ostrzeżeniami.

- reklama -

Mieszkańcy powiatu raciborskiego mogą jednak spać spokojnie. Stany ostrzegawcze na Odrze nie zostały przekroczone. Poniżej stany wody rzeki Odra na wodowskazach (15.04 godz. 06.00):

Chałupki – 120 cm (stan ostrzegawczy 300/stan alarmowy 420)
Olza – 166 cm (SO 500/ SA 610)
Krzyżanowice – 164 cm (SO 360/ SA 500)
Miedonia – 191 cm (SO 400/ SA 600)
Koźle – 285 (SO 400/ SA 500)

 

Długoterminowe prognozy pogody nie zakładają jednak żadnej poprawy. Burze, opady deszczu będą towarzyszyły mieszkańcom regionu aż do wtorku, 24 maja. Później kilka dni odpoczniemy od takiej nieprzyjemnej aury.

/Paulina Krupińska/

- reklama -

2 KOMENTARZE

  1. A jak przygotowani do ewentualnego wystąpienia Odry z brzegów są budowlańcy stawiający przystań kajakową w parku zamkowym oraz ci pracujący przy budowie zbiornika?

  2. Racibórz może spać spokojnie, a potem nas powódź „zaskoczy”. Swoją drogą zastanawia mnie jakie konsekwencje miałaby ewentualna powódź dla nieskończonego jeszcze zbiornika. Czy istnieje ryzyko, że mogłaby zriunować plany budowy?

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here