Zobacz co zostało z auta po zderzeniu z pociągiem [ZDJĘCIA]

0

W pobliżu przejazdu kolejowego w Studziennej zainaugurowano kampanię "Bezpieczny przejazd – zatrzymaj się i żyj".

Aż 99% wypadków na przejazdach kolejowych powodują nieostrożni kierowcy. Dlatego PKP Polskie Linie Kolejowe ruszają z kolejną edycją kampanii społecznej na rzecz poprawy bezpieczeństwa na kolei w Polsce. Działaniami prowadzonymi równocześnie w 23 miastach w kraju zarządca infrastruktury po raz dziewiąty rozpoczyna ogólnokrajową akcję na rzecz bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych: Bezpieczny przejazd – „Zatrzymaj się i żyj!”.

- reklama -

 

Kampania dotarła także do Raciborza. Zainaugurowano ją w piątkowy poranek na przejeździe kolejowym w Studziennej. Odbyła się tutaj symulacja wypadku. Lokomotywa, która jechała z prędkością tylko 30 km/h doszczętnie zniszczyła stojący na toarch samochód. – Chcemy pobudzić wyobraźnię kierowców. Ich nieostrożność doprowadza do śmiertelnych wypadków. Na szczęście w Raciborzu nie ma ich wiele, ale na terenie całej Polski dochodzi do nich codziennie – mówi rzecznik policji w Raciborzu, Mirosław Szymański.

 

 
 

 

W Polsce jest ponad 13 800 przejazdów kolejowych na których dochodzi rocznie do blisko 250 wypadków z udziałem pojazdów, w których ginie średnio 38 osób, a 80 odnosi ciężkie obrażenia. Przyczyną tych zdarzeń jest zignorowanie przepisów o ruchu drogowym i próba pokonania przejazdu przed zbliżającym się pociągiem mimo znaków „Stop” i sygnalizacji ostrzegawczej, omijanie zamkniętych półrogatek, a nawet przejeżdżanie pod zamykającymi się szlabanami. Drugi problem stanowią osoby poruszające się po torach lub przechodzące przez nie w miejscach niedozwolonych, co jest przyczyną blisko 300 wypadków rocznie. Obie kategorie zdarzeń odpowiadają za blisko 80 % wypadków na kolei i prawie 100% ofiar.

 

Symulacji przyglądały się dzieci i młodzież.

 

 

/Paulina Krupińska/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here