nowotwory, grzybice, cukrzyce do badania!!!

1

Wywiad z Krystyną Klimaszewską – jedną z organizatorek "Dni promocji zdrowia" w Raciborzu, przewodniczącej Zarządu  Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego Oddziału w Katowicach, członkini koła tej organizacji przy szpitalu rejonowym w Raciborzu

 

- reklama -

Po raz który organizowane są "Dni promocji zdrowia" i jaki jest ich główny cel?

To dziesiąte, jubileuszowe "Dni promocji zdrowia". Zawsze organizowaliśmy je w szpitalu, ponieważ tam mieści się siedziba Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego Koła terenowego przy szpitalu rejonowym w Raciborzu (czyli organizatora całej imprezy). Staramy się wyjść do społeczeństwa. Organizujemy profilaktykę i promocję zdrowia. Stąd staramy się ukazać choroby szczególnie niebezpieczne, które w wyniku rozwoju cywilizacyjnego są coraz częstsze. Nowotwory, cukrzyca oraz grzybica.

 

 "Osteoporobuz" cieszył się olbrzymią popularnością

 

Dlaczego Dni Promocji Zdrowia organizowane są w RCK i jakim cieszą się zainteresowaniem?

 

W tym roku współpracujemy z Raciborskim Centrum Kultury. Zmieniła się bowiem sytuacja w szpitalu w wyniku zmian na oddziale operacyjnym, Musieliśmy zrezygnować z tamtych pomieszczeń, ponieważ pacjenci transportowani z bloku operacyjnego przechodzą jakby przez nasze korytarze. To wpływa niekorzystnie na ich poczucie intymności. Stąd poszukiwanie innego miejsca, które byłoby na tyle wygodne, żeby uczestnicy dni promocji zdrowia czuli się komfortowo. Według mnie "Strzecha" idealnie się komponuje w ten obraz. Szerokie hole pozwalają na przygotowanie stoisk informacyjnych i promocyjnych. Miejsce jest idealne także pod kątem prelekcji czy możliwości wyświetlania różnych materiałów.Zainteresowanie jest ogromne. Wczoraj jeszcze o wpół do piątej ludzie jeszcze korzystali z osteoporozobusa i konsultowali się z panią doktor. Pacjenci otrzymali od diabetolożki w prezencie glukometry. Obok tego upominku  – niezwykle ważna rzecz – lekcje samokontroli w cukrzycy, edukacji o tej chorobie. To kluczowe zagadnienie, bo pacjent jest niejako związany z tą chorobą i często musi zmagać się z nią samotnie.

 

Angiopatia       powikłania cukrzycy związane z uszkodzeniem naczyń. Powoduje m.in. schorzenia takie jak stopa cukrzycowa, odklejenie siatkówki oka, szybszy rozwój miażdżycy.
 Nefropatia   choroba powodująca strukturalne i czynnościowe uszkodzenie miąższu nerek. Prowadzi do niewydolności tego organu.
 
 Hiperglikemia 
zbyt wysoki poziom cukru we krwi. Jej objawami są m.in. częstomocz, senność, nadmierne pragnienie, sucha skóra

                          Powikłania cukrzycowe

 
Jak wspomniałam zainteresowanie jest bardzo duże. Na niektóre badania wydajemy specjalne kupony. Tu rządzi kolejność. Jeżeli zabraknie badań, staramy się wprowadzić badania zastępcze. Na podstawie 10 lat doświadczenia wiemy ilu pacjentów może cieszyć się taką , a nie inną tematyką. Dzisiaj na przykład praktycznie każdy otrzymał to, czym był zainteresowany. Niestety nie możemy robić czary mary. Wygraliśmy konkurs na realizację zadania z zakresu ochrony zdrowia. Tu działamy przez Urząd Miasta. Jest więc określona kwota wokół której musimy się poruszać. Staramy się dodatkowo pozyskać środki z innych źródeł. Wspiera nas Fundacja na rzecz Szpitala Rejonowego w Raciborzu, także starostwo oraz szpital. Nasza praca natomiast jest wkładem własnym. My wszystkie jesteśmy tu jako wolontariuszki.

 

 

 Badanie poziomu cukru we krwi jest niezwykle istotne dla wczesnego rozpoznania cukrzycy

 

Obok badań niezwykle ważnym elementem dni promocji zdrowia jest właśnie profilaktyka i edukacja. Co oferujecie w tym zakresie?

 

Niezwykle ważnym elementem dni promocji jestrzeczywiście promocja zdrowego trybu życia i profilaktyki. Wczoraj np. była u nas doktor Mikołajec, która mówiła przede wszystkim o powikłaniach związanych z cukrzycą. To schorzenia takie jak nefropatia, angiopatia, hiperglikemia. Gdy zapoznawała naszych uczestników dni promocji zdrowia z glukometrami jednocześnie mówiła o tym, jak należy żyć, odżywiać się, żeby zminimalizować wpływ choroby. Dzisiaj będzie mowa o chorobach nowotworowych, zwłaszcza o opiece nad pacjentem w fazie terminalnej. To niezwykle ważne, żeby ostatnie dni swojego życia mógł spędzić w domu, z rodziną.Ale pokazujemy także inne rzeczy – np. jak radzić sobie z nadwagą. Jest firma Bicom, która zajmuje się przede wszystkim walką z nałogiem papierosowym. Jest refleksologia wskazująca na potrzebę odnowy biologicznej. Żyjemy coraz dłużej. I wymagamy życia w większym komforcie. Musimy być zdrowi, silni, piękni.

 

Wielu gości raciborskich dni promocji zdrowia to osoby starsze. Czy w pani opinii dostrzeżono wreszcie rolę problemów seniorów w naszym społeczeństwie?

 

Ciągle za mało myślimy o seniorach. To zmienia się na lepsze – otwierane są oddziały geriatryczne. Jednak negocjacje z Funduszem są trudne, żeby zadbać o tę sferę. A wiadomo, że życie się przedłuża. I ludzie starsi też chcą żyć w większym komforcie. Stąd też takie zainteresowanie badaniami. Te niestety nigdy nie są refundowane w wystarczającym stopniu przez NFZ. A wiadomo jak ciężko jest dostać się do specjalisty. Czasami kolejki są już na przyszłe lata. Stąd też waga takich spotkań jak dzisiejsze. Ludzie mogą dowiedzieć się czegoś o zdrowiu, ale i przebadać się. A nierzadko są to badania kosztowne.

 

Leszek Iwulski

- reklama -

1 KOMENTARZ

  1. Popatrzcie na tyłki Pań. Olbrzymie. Żarłoczność i mało ruchu.
    Niektóre ważą więcej od mężczyzn. To straszne. Potem pojawiają się różne choroby, nadmierne obciążenie kręgosłupa i stawów kolanowych.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here