Krwiodawcy każdego roku ratują życie milionom ludzi

1

14 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawcy. To okazja do podkreślenia ich zasług.

14 czerwca na całym świecie obchodzi się Światowy Dzień Honorowego Dawcy Krwi. Celem Dnia jest propagowanie idei honorowego krwiodawstwa oraz podnoszenie świadomości społecznej na temat krwiodawstwa, a także okazja by podziękować dawcom za ich dobrowolnie i bezinteresowne przekazywanie krwi. W Polsce każdego roku wykonuje się nawet 2 miliony transfuzji, a około 500 tysięcy osób honorowo oddaje krew. Największą liczbę krwiodawców stanowią mężczyźni. Stacje krwiodawstwa i szpitale na brak krwi najczęściej narzekają latem. Wtedy krwiodawcy wyjeżdżają na wakacje. Wtedy zaczyna brakować krwi, szczególnie grup Rh minus.

- reklama -

 

Hasłem tegorocznej kampanii jest „Bezpieczna krew ratuje życie matki” (Safe blood for saving mothers). Dostęp do bezpiecznej krwi, produktów krwiopochodnych oraz racjonalna i bezpieczna transfuzji krwi pozostaje nadal istotnym wyzwaniem w wielu krajach na całym świecie. Światowa Organizacja Zdrowia koncentruje się na kobietach w ciąży i tych, które rodzą. Według statystyk codziennie na świecie umiera 800 takich kobiet. Krwawienie podczas porodu może być przyczyną zgonu, ale także niepełnosprawności czy chorób.

 

Światowy Dzień Honorowego Dawcy Krwi został ustanowiony przez Światowe Zgromadzenie Zdrowia w 2004 roku. WHO zachęca wszystkie państwa, krajowe i międzynarodowe instytucje i organizacje, do podejmowania działań przez cały rok, nie tylko 14 czerwca, podkreślając, że zapewnienie na czas bezpiecznej krwi ratuje życie.

 

 

/p/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here