Jak szukamy nieruchomości? Racibórz a trendy w internecie

0

Raciborzanie szukają nieruchomości głównie przy pomocy urządzeń stacjonarnych.

 

- reklama -

Niezależnie, w której części Polski żyjemy, ile mamy lat i jak jest nasz status rodzinny, wszyscy chcemy i musimy gdzieś mieszkań. Nadal w Polsce jest ogromny głód nieruchomości, stąd poszukiwania atrakcyjnego kącika dla siebie. Poprosiliśmy ekspertów z Morizon.pl – serwisu internetowego prezentującego oferty nieruchomości z całej Polski, o podzielenie się swoją wiedzą na temat tego, jakie są prawidłowości, wśród osób szukających nieruchomości w Internecie.

Jak twierdzi Zygmunt Zmuda Trzebiatowski z Morizon.pl , w ostatnich latach, również w czasie kryzysu, ruch na portalach internetowych nie zmalał, a nawet nieco wzrósł – nawet jeśli mamy mniej pieniędzy, albo bardziej się wahamy, to nasze potrzeby mieszkaniowe się same nie rozwiązały, dlatego także w czasach trudniejszych uważnie (może nawet uważniej) przeglądamy oferty, analizujemy ceny, co najwyżej nieco powściągamy apetyty, gdy okaże się, że nasza zdolność kredytowa jest mniejsza niż zakładaliśmy i szukamy mniejszych metraży.

Nadal, mimo dynamicznego wzrostu sprzedaży smartfonów z dostępem do internetu, Polacy szukają nieruchomości głównie z urządzeń stacjonarnych. Szczególnie urządzenia pracujące na androidzie traktujemy głównie jako narzędzie dostępu do rozrywki, przeglądu wiadomości, dostępu do muzyki czy serwisów społecznościowych, natomiast nie postrzegamy ich jako wygodnego narzędzia do wyszukiwania i przeglądania ofert nieruchomości. Dlatego w Polsce (i tu nasz region niczym szczególnym się nie wyróżnia) niecały 10% ruchu w serwisach nieruchomościowych pochodzi z internetu mobilnego – w serwisie Morizon.pl ruch ten jest o kilka procent wyższy z uwagi na posiadaną i cenioną aplikację do wyszukiwania nieruchomości, co nie zmienia generalnego obrazu sytuacji.

Można także dokładnie przeanalizować, w jakich porach użytkownicy z Raciborza, czy zainteresowani ofertami z tego rejonu, przeglądają je w Internecie. Połowa ruchu generowana jest mniej więcej do godziny szesnastej, gdy ludzie siedzą w pracy i wykorzystują ewentualne wolne chwile na poszukiwania, natomiast to tylko połowa ruchu. Druga połowa generowana jest w godzinach popołudniowo-wieczorno–nocnych. Ludzie mają czas często dopiero wtedy, po zakończeniu wszystkich innych aktywności i wypełnieniu obowiązków.

Racibórz jest bardzo przewidywalny i zgodny z trendami jeśli chodzi o ruch w poszczególne dni tygodnia. Mieszkań szuka się głównie w pierwszych sześć dni tygodnia, z kolei w niedzielę bardzo rośnie ruch na ofertach domów – często osoby dysponujące większymi zasobami gotówki dopiero w niedzielę mają czas i możliwość przeglądania ofert. To zjawisko obserwowane w skali ogólnopolskiej, potwierdza się także lokalnie. Widać także istotny wzrost zainteresowania gruntami i działkami na początku wiosny, widać słabszy, choć nie radykalnie ruch w lipcu i rekordowy w sierpniu. Widać też, że czas świąteczny i około świąteczny dla wielu użytkowników internetu jest bardzo dobry na szukanie nieruchomości – to nie tylko rodzinne świętowanie, pogawędki i spacery, ale również przygotowywanie do poważnych życiowych decyzji. Co roku w okresie  26- 29 grudnia Morizon.pl odnotowuje rekordowe liczny wizyt w serwisie.

Przeglądając oferty nieruchomości z Raciborza widać, że wiele z nich oferowane jest przez ogólnopolskie sieciowe biura nieruchomości, a spora pula pochodzi z zasobów biur, które mają siedziby w sąsiednich miastach (Kędzierzyn- Koźle, Gliwice,Wodzisław Śląski czy nawet Bielsko- Biała). To pokazuje, że Racibórz nie jest przez wiele biur traktowany jako autonomiczny rynek, a co najwyżej uzupełniający – konkluduje Zygmunt Zmuda- Trzebiatowski.

 

/publ.p/

 

 

 

————————————————————

Czytaj również:

 

Ceny mieszkań w Raciborzu nieznacznie spadły

Portal Oferty.net dokonał analizy cen mieszkań w Raciborzu. Średnio metr kwadratowy kosztuje 2 200 zł.

Ile zapłacimy za mieszkanie w Raciborzu?

142 000 zł – tyle wynosi średnia cena mieszkania w Raciborzu. Za metr kwadratowy zapłacimy średnio 2281 zł. Przedstawiamy szczegółowe informacje na temat cen tutejszych mieszkań. Racibórz nieruchomości – analiza>>>

Racibórz nieruchomości: za ile dom w Raciborzu?

Średnia cena domu na rynku wtórnym w Raciborzu wynosi obecnie 374 tys. zł – wynika z analizy portalu nieruchomości Oferty.net. Za metr kwadratowy musielibyśmy zapłacić przeciętnie 2,3 tys. zł.

 

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here