Gimnazjum z Nędzy na Zamku Królewskim w Warszawie

0

Projekt gimnazjalny uczniów z klasy IIa ZSG w Nędzy tak spodobał się organizatorom Ogólnopolskiej Prezentacji Projektów Młodzieżowych.

 

- reklama -

 

 

Troje uczniów gimnazjum: Kasia Piechula, Maciek Giemza i Filip Wróbel pod opieką wychowawczyni – oraz wicedyrektor Bernadety Oleszowskiej (w projekcie brali również udział: Bartek Jarosz, Adam Sowa i Mateusz Świdergał), uczestniczyło w Ogólnopolskiej Prezentacji Projektów Młodzieżowych w Warszawie. – Zamek Królewski w Warszawie ze swoją złotą salą balową, kryształowymi żyrandolami i obramowanymi złotem lustrami zrobił ogromne wrażenie! – zachwycali się uczniowie.

Natomiast sama prezentacja projektów odbyła się w Arkadach Kubickiego, czyli w pasażu pod Zamkiem. Tam młodzież z kilkudziesięciu szkół z całej Polski na stoiskach eksponowała efekty swoich dokonań w postaci plakatów, filmów, dekoracji i folderów. Tematyka projektów obejmowała wiele dziedzin, np. biografie lokalnych bohaterów, historie prześladowanych Żydów, szkolne filmoteki, zdrowe żywienie, tradycje, kulinaria, politykę, czy promocję czytelnictwa.

Uczniowie z Nędzy pojechali do stolicy ze swoim projektem edukacyjnym o tematyce ekologicznej pt. "Czy mamy wpływ na globalne ocieplenie? Stań się częścią zielonej zmiany". Podczas kilkumiesięcznego projektu uczniowie zrealizowali w szkole wiele zadań, m.in. zorganizowali szkolny dzień dla klimatu, podczas którego odbyła się kampania na rzecz ochrony środowiska i wielkie budowanie elektrowni z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. – Poza tym np. próbowaliśmy obliczyć ile nasze domy produkują dwutlenku węgla i co możemy zrobić, by ten poziom obniżyć. Wszystkie zadania były bardzo ciekawe i działały na wyobraźnię – wyjaśnia wicedyrektor Bernadeta Oleszowska.

Podczas prezentacji efektów projektu w Warszawie, przy stoisku uczniów z Nędzy można było wykonać  ekologiczne drzewko według instrukcji Maćka i Kasi, przykleić łapkę z obietnicą ekologicznych zachowań, poobserwować jak Filip obsługuje model elektrowni wodnej, czy wreszcie rozwiązać zagadkę klimatyczną. Wśród gości byli również eksperci, którzy rozmawiali z uczniami na tematy związane z projektem.

– Przy okazji projektu dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy – mówi Maciek Giemza. – Dotarło do nas, że często popełniamy wiele prozaicznych błędów, które mają wpływ na środowisko – przyznaje Kasia Piechula. – A wystarczy, że będziemy przynajmniej pamiętać o drobnych sprawach, jak wyłączanie nieużywanych urządzeń z gniazdek i zakręcaniu kranów – mówią uczniowie.

 

publ. /ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here