Fundusz dla śląskiego środowiska

Dzięki wsparciu WFOŚiGW w Katowicach coraz więcej osób fizycznych oraz przedsiębiorców sięga po instalacje fotowoltaiczne.

Fundusz zakończył opracowywanie wniosków o dofinansowanie zadań z zakresu ochrony atmosfery, które wpłynęły w ramach naboru na rok 2014. Dobrą informacją jest coraz większa liczba wniosków dotyczących wykorzystania instalacji fotowoltaicznych. Tego typu inwestycje planują zarówno przedsiębiorstwa, parafie, jak i gminy oraz spółdzielnie mieszkaniowe.

- reklama -

Wśród wniosków przewidzianych do dofinansowania na 2014 rok znalazło się 16 zadań, polegających na wykorzystaniu fotowoltaniki, co przekłada się na planowany łączny efekt ekologiczny w postaci produkcji energii elektrycznej w wysokości ponad 900.000 kWh/a – zobacz.

Elektryczne panele słoneczne, znane również jako panele fotowoltaiczne (PV), przechwytują energię słoneczną za pomocą ogniw fotowoltaicznych. Nie potrzebują one do pracy bezpośredniego kontaktu z promieniami słonecznymi, generują prąd nawet w pochmurny dzień. Energia elektryczna będąca wynikiem konwersji energii słonecznej może być użyta do zasilania urządzeń domowych lub oświetlenia.

Dzięki wykorzystaniu paneli słonecznych można radykalnie zmniejszyć rachunki za prąd, a nawet zarobić na sprzedaży nadmiaru wygenerowanej energii do sieci. Równocześnie ograniczeniu ulega emisja dwutlenku węgla do atmosfery – odnawialna, „ekologiczna” energia słoneczna nie powoduje żadnych zanieczyszczeń powietrza, co jest bardzo istotne w naszym regionie.

W skład instalacji fotowoltaicznych wchodzą:

– moduły fotowoltaiczne – zamieniają energię promieniowania słonecznego na energię prądu elektrycznego,
– inwerter (przekształtnik) prądu stałego produkowanego w ogniwach fotowoltaicznych na prąd zmienny o parametrach zgodnych z prądem z sieci elektroenergetycznej,
– bateria akumulatorów – służy do magazynowania wyprodukowanej energii,
– regulator ładowania – odpowiada za kontrolę ładowania i rozładowania akumulatorów,
– licznik energii elektrycznej.

 

 

 

/p/

 

 

 

 

"Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach". 

————————————————

 Zobacz również inne materiały o tematyce ekologicznej na:

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj