Capoeira ściągnęła dzieci i młodzież do GCK w Nędzy

Ponad 20-tka dzieci od 7 lat wzwyż bierze udział w warsztatach capoeiry jakie zorganizowało na dobry początek wakacji Gminne Centrum Kultury w Nędzy.

 

- reklama -

 

 

 

– Jestem tych zajęć bardzo ciekawa – mówiła 12-letnia Karolina Knura z Nędzy. To nie są pierwsze warsztaty proponowane przez GCK w Nędzy na które Karolina się zapisała. Wcześniej brała udział m.in. w zajęciach szkółki cyrkowej, które odbywały się w Nędzy w ramach GCK-owskiego projektu "Mamy talent!". – Chciałabym, żeby dalej trwał – przyznała dziewczyna.

Podczas Akcji Lato będzie nie tylko uczestniczką zajęć, ale wcieli się też w rolę warsztatowca, bowiem warsztaty sztuki cyrkowej będą prowadzone właśnie przez dzieci, które podstaw szczudlarstwa i fireshow pod czujnym okiem wykwalifikowanych instruktorów uczyły się w GCK przez kilka miesięcy. – Wakacyjny program jest bardzo ciekawy. Na pewno skorzystam, bo wolę spędzić wolny czas aktywnie – podkreśla Karolina.

Nicola Wojaczek, lat 11, też przyznaje, że wakacje w GCK zapowiadają się ciekawie. – Można się sporo nauczyć – mówi dziewczynka. – W tamtym roku też chodziłam! Super były lekcje hip-hopu! – zaznacza.

Również dla Pawła Ulmana, 13-latka z Nędzy, warsztaty w GCK to nie pierwszyzna. – W tym roku wyjątkowa zainteresowała mnie capoeira, ale wcześniej chodziłem też na m.in. warsztaty średniowieczne. Było bardzo fajnie – podkreśla chłopak.

Czym jest capoeira? To brazylijska sztuka walki łącząca taniec, muzykę, rytm, elementy samoobrony, gimnastyki i akrobatyki. – Mogą ją uprawiać w zasadzie wszyscy. Nie mogą jej ćwiczyć tylko ci, którzy nie chcą – mówi prowadzący zajęcia Tomasz Juraszek z grupy Porto de Minas.

Capoeira to sztuka walki, ale wyróżnia ją rytm. – Wszystko co się dzieje: śpiew, gra na instrumentach, elementy akrobatyczne i fizyczne, odbywa się w jednym rytmie – tłumaczy instruktor.

Dzieci podczas warsztatów dowiedziały się też m.in. jakie instrumenty towarzyszą capoeira. Podstawowym instrumentem jest berimbau, czyli tzw. łuk afrykański. Berimbau jest nieodłącznym i historycznym symbolem w capoeira, który jako instrument przewodni informuje o rodzaju i tempie gry.

Dzieci i młodzież chętnie zapisują się w GCK nie tylko na warsztaty capoeiry, cała reszta też cieszy się ogromnym zainteresowaniem. – Bardzo nas to cieszy – mówi Joanna Dwornik, dyrektor GCK.

Wakacje dopiero ruszyły, więc można zapoznać się jeszcze z całym programem:  http://kulturanedza.blogspot.com/

 

publ. /ps/

 

 ——————————————————

 

zobacz także:

 

Tegoroczne lato z biblioteką to Ameryka Łacińska. Na początek dzieci zawitały do Meksyku.

 

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj