Krajowy Fundusz Szkoleniowy – informacja dla pracodawców

PUP w Raciborzu ma nowy instrument którego celem jest zapobieganie utracie zatrudnienia przez osoby powyżej 45 roku życia.

Powiatowy Urząd Pracy w Raciborzu informuje, iż nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wprowadziła nowy instrument polityki rynku pracy – Krajowy Fundusz Szkoleniowy, w skrócie KFS, którego celem jest zapobieganie utracie zatrudnienia przez osoby pracujące z powodu kompetencji nieadekwatnych do wymagań dynamicznie zmieniającej się gospodarki. Istotą tego rozwiązania jest przeznaczenie składki odprowadzanej przez pracodawców na Fundusz Pracy na wsparcie kształcenia ustawicznego podejmowanego z inicjatywy lub za zgodą pracodawcy.

- reklama -

O dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego mogą wystąpić wszyscy pracodawcy, którzy zamierzają inwestować w podnoszenie swoich własnych kompetencji lub kompetencji osób pracujących w firmie.

Powiatowe Urzędy Pracy mogą przeznaczyć środki KFS na finansowanie działań obejmujących m.in. kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy, na które składają się:

 

 1.   określenie potrzeb pracodawcy w zakresie kształcenia ustawicznego, w związku z ubieganiem się o sfinansowanie tego kształcenia ze środków KFS,
 2.   kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
 3.   egzaminy umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
 4.   badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,
 5.   ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem.

 

Na wniosek pracodawcy, na podstawie umowy, pracodawca może otrzymać środki na sfinansowanie:

 1.   80% kosztów kształcenia ustawicznego, nie więcej jednak niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika,
 2.   100% kosztów kształcenia ustawicznego – jeżeli należy do grupy mikroprzedsiębiorców, nie więcej jednak niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.

Środki z KFS przyznane pracodawcy na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego stanowią pomoc udzielaną zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis.

Mając powyższe na uwadze, Powiatowy Urząd Pracy w Raciborzu zwraca się z prośbą  do pracodawców o udzielenie informacji czy byliby Państwo zainteresowani skorzystaniem ze wsparcia w formie kształcenia ustawicznego osób pracujących w wieku 45 lat i więcej w 2014 roku.

Informację prosimy przesyłać elektronicznie do 08.07.2014r. na e-mail:
[email protected]

 

publ. /ps/

 

 —————————————————————-

 

zobacz także:

 

PUP będzie profilował bezrobotnych

Indywidualni doradcy pomogą bezrobotnym. Stworzą oni każdemu profil: osoby aktywnej, wymagającej wsparcia, albo zagrożonej wykluczeniem społecznym – informuje PUP w Raciborzu.

 

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj