
Na początek przemarsz z Rud na Zamek, później gra terenowa i biesiada na zamkowym dziedzińcu.
Tego jeszcze nie było. W niedzielę 24 sierpnia, na finał wakacyjnej akcji, Zamek Piastowski przygotował wielką biesiadę z królem Janem III Sobieskim i Marysieńką. Każdy będzie mógł usiąść koło królewskiej pary i zjeść z nią posiłek w ramach historycznego pikniku.
– Chcemy wspólnie, przy zabawie, pożegnać wakacje. O godz. 10.00 rano zapraszamy na II Grę Terenową Zwiadowcy Sobieskiego. Potem przywitamy uczestników przemarszu konno-rowerowego z Rud, wręczymy nagrody dla uczestników akcji Karta Cyklisty 2014 i zaprosimy na koncert zespołu JoKa oraz mnóstwo ciekawych zabaw. Będzie to aktywna, rodzinna niedziela w scenerii dawnej siedziby Piastów i parku Zamkowego – zdradza Grażyna Wójcik, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu.
Na dziedzińcu zostanie ustawiony duży stół biesiadny, przy którym zasiądzie król Jan III Sobieski z Marysieńką. Żona monarchy co prawda w sierpniu 1683 roku nie zawitała z nim na raciborski zamek, ale bardzo dobrze z czasów młodzieńczych znała Górny Śląsk. Właściciele zamku w Raciborzu, rodzina Oppersdorffów z Głogówka, była z nią z zaprzyjaźniona. – Postanowiliśmy zatem zaprosić nie tylko króla, ale i jego szacowną małżonkę. O bogate i smaczne menu zadba Zakład Rzeźniczo-Wędliniarski Ernestyna Janety – dodaje z uśmiechem Grażyna Wójcik.
/p/




![Wystawa „Mój Frysztat” otwarta w Galerii Gawra [ZDJĘCIA] Wystawa „Mój Frysztat” otwarta w Galerii Gawra](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/vladislav-miczek.jpg)
![Karin Lednická gościem raciborskiej biblioteki [ZDJĘCIA] Karin Lednická gościem raciborskiej biblioteki](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/karin-lednicka.jpg)
![Drony, muzyka i szkolenia. Nowe inicjatywy w Tkalni w Kietrzu [ZDJĘCIA] Drony, muzyka i szkolenia. Nowe inicjatywy w Tkalni w Kietrzu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/tkalnia-ekologiczna.jpg)
![O zimnych kąpielach w bibliotece na Ostrogu. Naukowe spojrzenie na morsowanie [ZDJĘCIA] morsowanie raciborz](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/morsowanie-raciborz.jpg)

![Terytorialsi ćwiczyli w Kuźni Raciborskiej rzut granatem [ZDJĘCIA] Terytorialsi ćwiczyli w Kuźni Raciborskiej rzut granatem](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/13-sbot-slaska-brygada-obrony-terytorialnej.jpg)
![Udany start Łamatorów podczas turnieju w Bieruniu [ZDJĘCIA] Udany start Łamatorów podczas turnieju w Bieruniu](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/lamator-raciborz-14.jpg)


![Mali artyści spotkali się na warsztatach ceramicznych w Markowicach [ZDJĘCIA] Mali artyści spotkali się na warsztatach ceramicznych w Markowicach](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/warsztaty-biblioteka-markowice.jpg)
![Jak zachęcić dzieci do czytania? Bibliotekarze z Raciborza i Karwiny o promocji czytelnictwa [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/01/biblioteka-karwina.jpg)


![Hałas, śmieci i zniszczenia. List do Redakcji oraz komentarz właścicielki „Końca Świata” – AKTUALIZACJA [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/przystanek-kulturalny-koniec-swiata-2-1.jpg)

![Uroczysty hołd pomordowanym w Zbrodni Katyńskiej oddany przez Policję w Brzeziu [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/Policjanci_Brzezie_DSC01177.jpg)


