ASF w Polsce. Służby weterynaryjne ostrzegają

0

W związku z wystąpieniem na terytorium Polski afrykańskiego pomoru świń (ASF), Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Raciborzu ostrzega hodowców i producentów wieprzowiny.

W związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją epidemiologiczną dot. afrykańskiego pomoru świń między innymi na terenie Federacji Rosyjskiej, a także w związku z pierwszym przypadkiem ASF w Polsce stwierdzonym u świń w gospodarstwie, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Raciborzu, zgodnie z poleceniem Śląskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Katowicach przekazuje nowe ulotki informacyjne przygotowane przez Główny Inspektorat Weterynarii z prośbą o rozprowadzanie ich wśród podmiotów prowadzących działalność związaną z produkcją żywności pochodzenia zwierzęcego i pasz oraz rolników, leśników i myśliwych.

- reklama -

Równocześnie przypomina się o konieczności przestrzegania przez hodowców, producentów zasad szeroko pojętej bioasekuracji m.in. takich jak:
– bezwzględne przestrzeganie zakazu skarmiania świń "zlewkami";
– nie wpuszczanie na teren gospodarstwa osób postronnych;
– odpowiednie zabezpieczenie gospodarstwa uniemożliwiające kontakt świń z dzikami;
– stosowanie odzieży ochronnej;
– wystrzegania się przez hodowców polowań.

Hodowca powinien codziennie wnikliwie obserwować swoje świnie, włącznie z oceną ich apetytu, i objawów gorączki a w przypadku stwierdzenia zwiększonych zachorowań i padnięć świń, natychmiast zawiadomić właściwego Powiatowego Lekarza Weterynarii.

W odniesieniu do myśliwych bardzo istotnym jest zwrócenie uwagi na:
– nie pozostawianie "patrochów" w lesie po zakończeniu polowania,
– przestrzeganie zasad higieny i dezynfekcji sprzętu łowieckiego, pojazdów -zwłaszcza w przypadkach przewożenia nimi tusz dzików, trofeów myśliwskich;
oraz niezwłoczne informowanie Powiatowego Lekarza Weterynarii o znalezieniu chorego, padłego dzika.

Lekarze weterynarii uczestniczących w polowaniach winni unikać wizytowania ferm w czasie min. 48 godzin od polowania.

Ulotki informacyjne dla rolników oraz myśliwych i leśników są dostępne na stronie Powiatowego Inspektoratu Weterynarii: http://www.piw-raciborz.pl/

 

/ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here