Lato z Biblioteką: W zaginionym świecie Inków

To już jedna z trzech ostatnich latynoamerykańskich podróży, jakie odbyły tego lata w bibliotece.

W pochmurne deszczowe przedpołudnie wybraliśmy się do Peru, które leży w centralnej i zachodniej części Ameryki Południowej. Peru jest krajem ciekawym nie tylko pod względem położenia geograficznego, ale przede wszystkim z uwagi na niezwykłą historię Inków oraz starożytnych preinkaskich kultur, których materialne pozostałości niby naturalne monumenty wkomponowane są we wspaniały pejzaż dzikich gór, bajecznie zielonej dżungli czy surowej pustyni. Machu Picchu -"zaginione miasto Inków" to chyba najsłynniejsze miejsce na kontynencie, odkryte w 1911r przez amerykańskiego historyka Hirama Binghama. Fascynuje naukowców na całym świecie. Do dziś bowiem nie wiadomo, dlaczego po stu latach, Inkowie nagle opuścili miasto. Chodzą jednak pogłoski, że miało być dla nich czymś w rodzaju letniego kurortu, który zwyczajnie po latach znudził mieszkańców. Wielką ciekawostką dla turystów, ale i dla samych mieszkańców Peru są tajemnicze rysunku Nasca. To właściwie system linii, które mogą być oglądane tylko z góry. Przypominają kształtem zwierzęta, rośliny lub figury geometryczne. Znajdują się w południowo-zachodniej części Peru, niedaleko miasta Nasca, na obszarze ponad 50 km długości i 14 km szerokości. Dzieci szczególnie zainteresowały te niecodzienne „dzieła sztuki” i wzorując się na oryginałach tworzyły własne kompozycje.

- reklama -

Mimo niesprzyjającej aury, nie zważając na deszcz mundialowcy wybiegli na murawę. To bowiem ostatnie rozgrywki przed ćwierćfinałem. Chłopcy do ostatnich minut dawali z siebie wszystko i w rezultacie w drużynie Peru padła dziś rekordowa liczba siedemnastu bramek.

Deszcz sprawił, że nie mogliśmy wyjść do Baszty, ani pobawić się na boiskach, ale panie bibliotekarki mają zawsze w zanadrzu ciekawe pomysły i nie nudziliśmy się ani minuty.  W ruch poszły gry planszowe, układanki i kolorowe żyłki, z których dzieci robiły fantazyjne bransoletki. Staraliśmy się zachowywać w miarę cicho, bo w Sali obok trwała generalna próba, do przedstawienia teatralnego, które będzie można zobaczyć podczas zakończenia akcji Latynoamerykańskiego Lata z Biblioteką.

 

publ. /ps/

 

 ————————————————————-

 

zobacz także:

 

Capoeira w amazońskiej puszczy. Brazylia znów w bibliotece

Podczas kolejnego dnia tegorocznego Lata z Biblioteką odbyło się drugie spotkanie z fascynującą Brazylią.

 

 

Cueca, murale i Moai – dzieci zwiedziły Chile!

Uczestnicy "Lata z biblioteką" poznały kolejny kraj Ameryki Południowej. Tym razem było to Chile.

 

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj