Wsparcie dla stowarzyszeń z terenu powiatu raciborskiego

1

Pieniądze przeznaczone zostaną na realizację projektów edukacyjnych.

Do tegorocznego projektu "Działaj Lokalnie" złożono 30 wniosków, dziesięciu przyznano dofinansowanie. Z terenu powiatu raciborskiego wsparcie otrzymają tylko cztery:

- reklama -

– Grupa nieformalna/GCK Nędza – projekt "Na deskach historii" – 5,5 tys. zł
– Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Wsi Kobyla – projekt

"Przy Okrągłym Stole – nie zawsze pospolite Polaków rozmowy…" – 4 tys. zł
– Fundacja Proaktywni z Raciborza – "Klaps – Akcja" realizacja kampanii

promocyjnej filmu profilaktycznego KUZYN – 3,5 tys. zł
– OSP Kuźnia Raciborska – "Jestem bezpieczny, umiem udzielić pomocy" – 3 tys. zł.

Wniosek o dofinansowanie projektu z Nędzy złożyła grupa nieformalna przy Gminnym Centrum Kultury. – Podejmujemy lokalne inicjatywy, ponieważ głęboko wierzymy w sens idei "myśl globalnie, działaj lokalnie". Chcemy być aktywni i wpływać na kondycję naszego społeczeństwa mając nadzieję, że zmieniając nasze "podwórko" przyczyniamy się do poprawy świata – argumentują.

Realizatorzy projektu założyli sobie trzy główne cele. Przede wszystkim budowanie właściwej komunikacji międzypokoleniowej opartej na zasadach wzajemnego szacunku i partnerstwa. – Poprawa komunikacji międzypokoleniowej może przyczynić się w przyszłości do podjęcia kolejnych wspólnych działań na rzecz dobra mieszkańców gminy – wyjaśnia Joanna Dwornik, dyrektor GCK w Nędzy.

Po drugie realizatorom zależy, żeby zaprezentować mieszkańcom gminy kulturę inną niż ta, z którą mają kontakt na co dzień. Trzecim celem jest zainteresowanie młodzieży historią ich kraju. – Za sprawą zaproszonych do projektu seniorów pragniemy pokazać młodzieży, że historia jest fascynująca i może nas wiele nauczyć – dopowiada dyrektor GCK.

 

 

Na czym projekt będzie polegał? Do jego realizacji zaproszone zostaną osoby powyżej 55 roku życia, które opowiedzą przed kamerą o epizodach ze swojego życia: balu maturalnym, pierwszej pracy, a także emocjach jakie im towarzyszyły po odzyskaniu przez Polskę wolności w 1989 roku. Ich relacje zostaną nagrane i pokazane młodym uczestnikom projektu, którzy samodzielnie będą musieli zinterpretować usłyszane historie. Następnie pod kierownictwem reżyserki teatralnej młodzi aktorzy stworzą spektakl inscenizujący wysłuchane historie. Podczas finału projektu publiczność będzie miała okazję zobaczyć spektakl na żywo.

Rekrutacja uczestników projektu rusza w listopadzie. Dzieci i młodzież w wieku od 12 do 18 lat chętni do wzięcia w nim udziału mogą kontaktować się z Gminnym Centrum Kultury – osobiście przy ul. Strażackiej 2 w Nędzy albo telefonicznie pod nr. tel. 506 141 501.

/publ.p/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here