Mieszkanie od gminy na nowych zasadach

Zmienią się zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Miasta Racibórz. Zobacz, co ulegnie zmianie.

Uzasadnienie uchwały zmieniającej zasady najmu, która znalazła się w programie wrześniowej sesji rady miasta:

- reklama -

 

W celu umożliwienia społeczności lokalnej szerszego dostępu do wynajmu lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Miasta Racibórz zmieniono kryteria uprawniające do wynajęcia lokali.

Dotychczas obowiązujące kryterium dochodu uprawniające do wynajęcia lokalu mieszkalnego w gospodarstwie jednoosobowym wynoszące 200 % najniższej emerytury zostało zwiększone do 250 % najniższej emerytury, natomiast w gospodarstwie wieloosobowym próg dochodu wynoszący 150% najniższej emerytury został zwiększony do kwoty 180% najniższej emerytury na jednego członka gospodarstwa domowego.

Ponadto zwiększono kryterium metrażu uprawniające do wynajęcia lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy. Dotychczas do wynajęcia lokali uprawnione były osoby zamieszkujące w lokalu, w którym na jedną osobę przypadało nie więcej niż 7 m² oraz nie więcej niż 10 m², jeżeli w lokalu zamieszkiwała osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku lub osoba niepełnosprawna, której niepełnosprawność wymaga zamieszkiwania w oddzielnym pokoju.

Wprowadzona zmiana umożliwi wynajęcie lokalu osobie zamieszkującej w lokalu, w którym na jedną osobę przypada nie więcej niż 10 m² oraz nie więcej niż 15 m², jeżeli w lokalu zamieszkuje osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku lub osoba niepełnosprawna, której niepełnosprawność wymaga zamieszkiwania w oddzielnym pokoju. W celu racjonalnego gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy wprowadzono zasadnicze zmiany,w szczególności:

1) zmieniono zasady przedłużania umów najmu lokali socjalnych. Wprowadzona zmiana umożliwi wynajęcie lokalu socjalnego osobom, które utraciły tytuł prawny do dalszego zamieszkania w lokalu socjalnym, a dochód nie przekracza 100 % najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 65 % tej kwoty w gospodarstwie wieloosobowym. Dopuszcza się możliwość przedłużenia umowy najmu lokalu socjalnego w przypadku osób, których dochód przekracza 100 % najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym oraz 65 % tej kwoty w gospodarstwie wieloosobowym i nie przekracza 250 % najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym oraz 180 % tej kwoty w gospodarstwie wieloosobowym, jeżeli osoby te posiadają zadłużenie wobec gminy powstałe w wyniku nie opłacania czynszu i innych opłat za lokal wchodzący w skład mieszkaniowego zasobu gminy pod warunkiem, że osoby te nie posiadają zaległości za dotychczas zajmowany lokal socjalny oraz dokonują spłaty zadłużenia w formie prawem przewidzianej.

2) zmieniono zasady dotyczące ponownego zawierania umów osobom, którym wypowiedziano stosunek najmu, lub które utraciły tytuł prawny z powodu zaległości w zapłacie czynszu albo innych opłat za używanie lokalu pod warunkiem, że osoby te uregulowały zobowiązania wobec wynajmującego.Wprowadzona zmiana dopuszcza możliwość ponownego zawarcia umowy najmu w stosunku do osób, które utraciły tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego z przyczyn określonych w art. 11 ust. 2 pkt 2 ustawy, jeżeli:

a) dług zostanie uregulowany w całości, warunek uważa się za spełniony jeżeli zostało podpisane porozumienie w sprawie spłaty zaległości i jest realizowane,

b) nie posiadają tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego lub nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym,a w przypadku małżonków żadne z nich,

c) nie zakłócają porządku domowego.

3) wprowadzono zmianę dotyczącą regulacji tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego w przypadku osób, które pozostały w lokalu mieszkalnym po opuszczeniu lokalu przez najemcę oraz w przypadku osób, które pozostały w lokalu mieszkalnym po śmierci najemcy i nie wstąpiły w stosunek najmu w myśl art. 691 kodeksu cywilnego, która uzależnia zawarcie umowy najmu lokalu od spełnienia warunków pozostawania w trudnej sytuacji materialnej przez osoby pozostałe w lokalu po wyprowadzeniu się najemcy, a w obu wyżej przywołanych przypadkach również brakiem zaległości za zajmowany lokal mieszkalny.

4) dopuszczono zawarcie umowy najmu lokalu socjalnego, jeżeli najemca lokalu socjalnego lub osoba, która utraciła tytuł prawny do lokalu socjalnego zmarła, bądź na stałe opuściła zajmowany lokal z małżonkiem niebędącym współnajemcą, wstępnymi, zstępnymi, pełnoletnim rodzeństwem oraz osobą, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą, jeżeli osoby te zamieszkiwały w lokalu przez okres nie krótszy niż 1 rok do ustania stosunku najmu lub opuszczenia lokalu przez dotychczasowego najemcę i nie mają zaspokojonych potrzeb mieszkaniowych oraz spełniają kryteria dochodowe określone w § 5 ust. 2 pkt 2 uchwały, a także spłacają zadłużenie wobec Gminy powstałe w wyniku nie opłacania opłat czynszowych i opłat niezależnych od wynajmującego.

5) określono sposób realizacji wykazu osób uprawnionych do zawarcia umowy najmu lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy, o którym mowa w § 19 uchwały. Zasadniczą zmianą będzie podawanie do publicznej wiadomości wykazu wyremontowanych lokali mieszkalnych i socjalnych oraz wykazu lokali mieszkalnych przeznaczonych do remontu przez przyszłego najemcę, celem realizacji wykazu, o którym mowa powyżej. Tryb postępowania obowiązujący przy wynajęciu lokali zostanie określony w zarządzeniu Prezydenta Miasta.

6) regulacje prawne dotyczące kaucji mieszkaniowej zostaną określone w zarządzeniu Prezydenta Miasta. Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji niniejszej uchwały. Zgodnie z postanowieniami Uchwały Nr XLVI/740/2010 Rady Miasta Racibórz z dnia 27 października 2010 r. w sprawie określenia szczegółowego sposobu konsultowania z Raciborską Radą Działalności Pożytku Publicznego lub organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji przeprowadzono przedmiotowe konsultacje. W wyznaczonym terminie od 26.08.2014 r. do 08.09.2014 r. nie zgłoszono żadnych opinii i uwag do projektu niniejszej uchwały.

 

/ps/

- reklama -

7 KOMENTARZE

  1. Najwyższa pora, żeby przestali rozdawać mieszkania za pół darmo – za granica ludzie wynajmują mieszkania, a nie je kupują, co sprawia, że skarb państwa nie ubożeje.

  2. Gdzie i komu dają za pół darmo? Co za bzdury wypisujesz. Na Zachodzie tylko bogatego stać na mieszkanie własnościowe a tak naprawdę, to domki mają w dzielnicach dla biedniejszych niedostępnych. Mieszkania na wynajem szczególnie dla młodych, powinny być dostępne na miarę ich zarobków w tym mieście.

  3. Tja, jasne. Młodym robić się nie chce za polskie złotówi, więc wyjeżdżają do Niemiec lub Angli i potem za funty lub euro chcieliby mieć tanie mieszkania czekające na nich w mieście. Tak to się nie da, cwaniaczki.

  4. A nie jest tak jak mówię? Polskie cwaniaczki przywożą ieniądze zza granicy, bo one łątwiejsze i lżejsze i chcieliby je wydawać w Polsce, która bez ich podatków ledwo wiąże koniec z końcem. Mało jest takich, co wyjechali za raniće zarobić, ale chcą wrócić pod 40-tkę lub 50-tkę, kupić ziemię lub mieszkanie i osiedlić się spowrotem w Polsce?

  5. Ciekawe rzeczy tu czytam w komentarzach.. To że ktoś wyjeżdża za granicę, nie znaczy że wszyscy. Wychodzi na to że młodzi którzy pracują tutaj na miejscu przez tych wyjeżdżających też maja mieć trudności z otrzymaniem mieszkania? Troszeczke niesprawiedliwe myślenie.. A rodzina 2+2 (gdzie mężczyzna pracuje a kobieta zajmuje się małymi dziećmi, więc nie ma ona swojego dochodu) może zapomnieć o przydziale mieszkania.. A młodzi którzy chcą rozpocząć życie na swoim już na starcie muszą się zadluzyc żeby „kupić” owe wymarzone cztery kąty..

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj