Będzie łatwiej otrzymać mieszkanie od miasta

6

– Chcemy aby o mieszkania mogli ubiegać się ci, których dotychczasowe przepisy blokowały – w ten sposób prezydent tłumaczy zmiany zasad  wynajmowania lokali z zasobu gminy.

Rada miasta na przyjąć zmiany w przepisach o zasadach przyznawania mieszkań należących do miasta na wrześniowej sesji. Najważniejsze zmiany obejmą dwa parametry, niezmienne od początku lat 90-tych: dochodowe i metrażowe. Zarówno pierwsze jak i drugie zostaną powiększone (szczegóły tutaj ). Jak twierdzą władze, ma to pomóc w uzyskaniu lokalu mieszkańcom którzy dotychczas nie spełniali wymaganych warunków, a nie są aż tak dobrze sytuowani i nie zawsze stać na zakup mieszkania na wolnym rynku.

- reklama -

Podczas posiedzenia miejskiej budżetu prezydent przyznał, iż nie obawia się jakiegoś znacznego wydłużenia kolejek chętnych do miejskich mieszkań. Obecnie nie są one tak długie jak jeszcze kilka lat temu, kiedy to oczekiwało się latami. Dziś czas ten wynosi najwyżej rok, a jeśli przez liberalizację przepisów się wydłuży, to nie więcej niż o pół roku.

Co jeszcze ulegnie zmianie? M. in. Przedłużanie umów najmu lokali socjalnych, zasady ponownego zawierania umów osobom, którym wypowiedziano stosunek najmu, lub które utraciły tytuł prawny z powodu zaległości w zapłacie czynszu (więcej pod powyższym linkiem). – Liczymy, że mieszkania dzięki zmianom przepisów będą szybciej schodziły, bo obecnie cały ten proces ich przyznawania przeciąga się stanowczo zbyt długo – argumentuje Mirosław Lenk.

Projekt uchwały zawiera jeszcze jedną zmianę, określoną przez prezydenta jako "dość rewolucyjna". Chodzi mianowicie o to, iż wykaz ubiegających się o mieszkanie wraz z miejscem w kolejce i orientacyjnym czasem oczekiwania na lokal będzie ogólnodostępny do wglądu w internecie, co ma zapewnić większą przejrzystość.

 

/ps/

 

 ————————————————————

 

zobacz także:

 

Galeria handlowa w Raciborzu? Prezydent już się z wyleczył

– Okres fascynacji galeriami handlowymi mam już za sobą. W Raciborzu nie brakuje powierzchni handlowej – przyznaje Mirosław Lenk.

 

- reklama -

6 KOMENTARZE

  1. Nie wiem czy dobrze zrozumialam.. ale wychodzi na to że teraz trzeba będzie podawać jeszcze większe dochody na osobę we wniosku? Bo wedle Pani z urzędu rodzina 2+2 powinna podać dochód na umowie min 3100zl. Jest to troszeczke dużo biorąc pod uwagę fakt jeśli np. tylko małżonek pracuje, a żoną zajmuje się małymi dziećmi..

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here