Gmina Krzyżanowice kupi raciborską wodę?

3

Krzyżanowice wycofają się z aglomeracji wodno-ściekowej i nie będą odprowadzały ścieków do raciborskiej oczyszczalni, do czego były zobowiązane. W zamian przez 15 lat mają kupować wodę z Raciborza.

Aglomeracja powstała przy okazji inwestycji w gospodarkę wodno-ściekową w Raciborzu. Racibórz poniósł ogromne koszty, zaś gminy zobowiązały się dostarczać ścieki na raciborską oczyszczalnię. Zamierzenia te okazały się na wyrost. Wpierw z aglomeracji wypadła Lubomia, podczas wrześniowej sesji radni otrzymali do przegłosowania uchwałę, na mocy której to samo mają uczynić Krzyżanowice.

- reklama -

 

Aby zrekompensować miastu wystąpienie z aglomeracji, prezydent Raciborza zawiera z wójtem Krzyżanowic porozumienie, w którym ten ostatni zobowiązuje się do zakupu wody pitnej na potrzeby całej gminy z wodociągu Racibórz na okres co najmniej 15 lat (prezydent Lenk jest przekonany, że tym się nie skończy i potrwa to o wiele dłużej). Do granicy administracyjnej miasta Racibórz koszt budowy rury poniesie ZWiK, Krzyżanowice sfinansują powstanie infrastruktury po swojej stronie.

 

W trakcie sesji nieoczekiwanie wywiązała się na ten temat burzliwa dyskusja. Radni – zwłaszcza opozycji – poza zdziwieniem dość przyśpieszonym trybem wprowadzenia uchwały, zgłosili szereg wątpliwości. I tak pytano m.in. czy to oznacza wydatki z budżetu miasta, nie grozi podwyższeniem cen za odprowadzanie ścieków dla mieszkańców Raciborza. Prezydent tłumaczył, iż żadne podwyżki nie grożą, miasto nie wyda ani złotówki, zaś sprzedaż nadwyżek wody to dla zakładu wodociągów dobry interes (może zarobić z tego tytułu 500 tys. zł rocznie). Argumentacja trafiła do wszystkich radnych, gdyż za przyjęciem porozumienia zagłosowano jednogłośnie. Teraz jeszcze muszą je zaakceptować radni z Krzyżanowic. Zajmą się tym w najbliższy wtorek, zaś prezydent przewiduje, iż tam sprawa może wywoływać jeszcze większe emocje niż w Raciborzu.

 

Przy okazji prezydent przypomniał, iż Racibórz poszukuje klientów wszędzie tam, gdzie nie ma ujęć wody dobrej jakości. ZWiK planuje pozyskać w ten sposób Wodzisław jako odbiorcę.

 

/ps/

 

 ————————————————–

 

zobacz także:

 

Galeria handlowa w Raciborzu? Prezydent już się z wyleczył

– Okres fascynacji galeriami handlowymi mam już za sobą. W Raciborzu nie brakuje powierzchni handlowej – przyznaje Mirosław Lenk.

 

- reklama -

3 KOMENTARZE

  1. To jest działanie na niekorzyść miasta. Jak można było budować coś, bez zobowiązujących umów z innymi gminami? Czyjego interesu ma pilnować prezydent miasta czy Krzyżanowic? Za ile lat Krzyżnowice zwrócą koszta inwestycji?

  2. Za ścieki mieszkańcy na razie nie zapłacą, bo dalej będą spływac do Odry, ale zapewne ceny wody dostarczanej z Raciborza wzrosną. A co z naszą borucińską? Wójt Krzyżanowic jak zwykle zwala winę na poprzednikow. Jakże by inaczej!

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here