MOTOrady: Najczęstsze dylematy dotyczące oleju silnikowego

  0

  Zaleca się wymieniać olej silnikowy średnio co 15 tysięcy kilometrów.
  Jak często wymieniać olej silnikowy ?

  Jest to uzależnione od tego w jakich warunkach i z jakim stylem jazdy najczęściej się poruszamy naszym samochodem. Nie powinniśmy się zgadzać na wymianę oleju co 30 tys km jak zalecają niektórzy producenci samochodów. W silniku pod wpływem wydłużania przebiegów na jednym oleju może stopniowo dochodzić do nieodwracalnych zmian, powstają osadów a nawet może dochodzić do przegrzewania się silnika. Dlatego też zaleca się wymieniać olej silnikowy średnio co 15 tyś km.

  - reklama -

  Czy do silnika z filtrem cząstek stałych można wlać zwykły olej?

  Produkty spalania zwykłego oleju szybko i na dobre zapychają filtry cząstek stałych. Dlatego do pojazdów z takim filtrem powinniśmy używać specjalnych olejów nisko popiołowych. Każdy silnik diesla spala pewną część oleju więc dobrze by był to olej, który spali się w miarę czysto.

  Jaka jest różnica między zwykłym olejem a olejem do silnika diesla.

  Normy jakościowe do silników benzynowych i diesla różnią się znacząco, natomiast oleje silnikowe w większości spełniają i jedne, i drugie. Dzięki takiej uniwersalności obecnie trudno znaleźć olej dedykowany wyłącznie do silników diesla lub wyłącznie do silników benzynowych. Lepiej jednak tych olejów nie zamieniać gdyż olej do diesla jest przystosowany do przyjęcia większej ilości sadzy natomiast olej do benzyny ma własności neutralizujące produkty powstające przy jej spalaniu  

  Jak można mieszać oleje?

  Gdy zajdzie konieczność dolania oleju możemy zmieszać produkty różnych producentów oczywiście z zachowaniem odpowiednich parametrów. Wszak lepiej dolać jakikolwiek olej silnikowy niż poruszać się pojazdem bez oleju! Należy tak robić jedynie  w awaryjnych sytuacjach. Nie należy jednak mieszać olejów podczas wymiany, producenci stosują róże uszlachetniacze, które  mogą reagować ze sobą w taki sposób że właściwości oleju znacząco się pogorszą.

  Czy jest konieczność stosowania oleju polecanego przez dealera danej marki?

  Pod uwagę odnośnie doboru oleju należy brać jedynie jego parametry a także wszystkie wymagane specyfikacje. Oleje o tych samych specyfikacjach ale od różnych producentów są do siebie na tyle podobne, że różnice możemy wychwycić jedynie w laboratorium. Natomiast polecanie przez dealerów olejów konkretnego producenta jest wynikiem umów zawartych pomiędzy firmami.

   

   

  /Cykl MOTOrady powstaje we współpracy z Auto Centrum Opolony w Raciborzu/

   

   
   

   

   

  ——————————————————————————————

   

  Czytaj również:

   

  MOTOrady: Kolizja drogowa. Co dalej?

  Gdy dojdzie do kolizji drogowej, czyli zdarzenia bez ofiar w ludziach, na ogół możemy sami dojść do porozumienia ze sprawcą. Nie można wówczas zapomnieć o spisaniu oświadczenia o spowodowaniu kolizji.

  MOTOrady: Jak rozliczyć się z ubezpieczycielem?

  Częstsze używanie auta wiosną powoduje, że jesteśmy bardziej narażeni na wypadek lub kolizję.

  MOTOrady: Spawanie tworzyw sztucznych

  Dzięki elementom z tworzyw sztucznych koszty produkcji są mniejsze, a samochody lżejsze, jednak zasięg uszkodzenia w razie nawet niewielkiej stłuczki – o wiele większy.

  MOTOrady: Dziurawe drogi na wiosnę. Walcz o odszkodowanie!

  Zdobycie odszkodowania za uszkodzenie samochodu spowodowane złym stanem drogi nie jest rzeczą prostą, co nie znaczy, że niemożliwą. Dobry materiał dowodowy pozwoli zakończyć sprawę sukcesem.

  MOTOrady: zimno w aucie?

  Jeśli po kilkunastu minutach jazdy z kratek nawiewu wypływa zimne powietrze, nie zwlekajmy – auto najprawdopodobniej wymaga naprawy, gdyż niedogrzanie samochodu stanowi symptom poważnych usterek układu chłodzenia.

  MOTOrady: hałas w samochodzie

  Stuki, nasilające się drgania i hałas to oznaki niechybnie zbliżającej się awarii. Sygnałów tych, pomimo trudności lokalizacji ich źródła, nie należy lekceważyć…

  MOTOrady: Rdza nadal groźna dla samochodów

  Dziś nie wszystkie warsztaty posiadają w swojej ofercie usługi związane z zabezpieczeniem antykorozyjnym. Szkoda, bo zabezpieczenia fabryczne nie są wystarczające i samochody nadal rdzewieją.

  MOTOrady: Jak najlepiej umyć auto

  Sposobów jest wiele, nie każdy jednak godny polecenia. Jedne mogą rysować samochód, inne nie zagwarantują idealnie czystego samochodu.

  MOTOrady: Wymiana płynu hamulcowego

  Wymiana płynu hamulcowego jest niestety często zaniedbywana przez kierowców. Tymczasem, tylko wymieniany na czas płyn gwarantuje odpowiednie przenoszenie siły hamującej z pedału hamulca na klocki hamulcowe…

  MOTOrady: Jak często wymieniać olej?

  Okresowe sprawdzanie poziomu oleju w silniku i jego wymiana w odpowiednim momencie to podstawowe czynności, które powinien kontrolować każdy kierowca. Wśród kierowców panują różne opinie na temat tego jak często to robić.

  MOTOrady: Wszystko to, co powinieneś wiedzieć o oponach

  Czy powinniśmy wymienić kilkuletnie opony? Co bezwzględnie dyskwalifikuje  dalsze użytkowanie? Żeby odpowiedzieć na te pytania, opony należy prześwietlić pod kątem zużycia, uszkodzeń i wieku.

   

  - reklama -

  KOMENTARZE

  Please enter your comment!
  zapoznałem się z regulaminem
  Please enter your name here